«Անմեղության կանխավարկածը թղթի վրա գրված չոր օրենք չէ, այն քաղաքացու միակ պաշտպանությունն է պետական չարաշահումներից»․ Ռոբերտ Ամստերդամ
Լուրեր | 2026/08/15 01:01
Ռոբերտ Ամստերդամը խոսում է անմեղության կանխավարկածի կարևորության մասին
Ռոբերտ Ամստերդամը, միջազգային իրավապաշտպան, խոսել է մարդու հիմնարար իրավունքներից ամենակարևորի՝ անմեղության կանխավարկածի մասին: Նա նշել է, որ պետական ապարատը հաճախ փորձում է «արագ արդարադատության» տեսարան ապահովել հանրության համար, ինչը վտանգավոր միտում է:
«Այսօր Հայաստանում նկատվում է հենց այս վտանգավոր միտումը՝ հանրային ու քաղաքական գործիչների աղմկոտ ձերբակալություններ, նախաքննական մարմինների պատրաստած «մոնտաժված» տեսանյութեր ու դեռևս չապացուցված «փաստերի» հապճեպ հանրայնացում»,- ասել է Ամստերդամը:
Նա ընդգծել է, որ մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի 2-րդ կետը սահմանում է, որ հանցագործություն կատարելու մեջ մեղադրվող յուրաքանչյուր ոք համարվում է անմեղ, մինչև նրա մեղավորությունը ապացուցվի օրենքով:
«Անմեղության կանխավարկածը թղթի վրա գրված չոր օրենք չէ, այն քաղաքացու միակ պաշտպանությունն է պետական չարաշահումներից»,- եզրափակել է Ամստերդամը:

Роберт Амстердам, международный правозащитник, говорит о важнейшем праве человека — презумпции невиновности. Он отметил, что государственный аппарат часто пытается создать видимость «быстрого правосудия» для общества, что является опасной тенденцией.
«В Армении наблюдается именно эта опасная тенденция — шумные аресты общественных и политических деятелей, смонтированные видео от следственных органов и поспешная публикация еще не доказанных «фактов», — сказал Амстердам.
Он подчеркнул, что статья 6, пункт 2 Европейской конвенции о правах человека гласит, что каждый, обвиняемый в совершении преступления, считается невиновным, пока его вина не будет доказана законом.
«Презумпция невиновности — это не сухой закон, написанный на бумаге; это единственная защита гражданина от государственных злоупотреблений», — заключил Амстердам.