«Անմեղության կանխավարկածը թղթի վրա գրված չոր օրենք չէ, այն քաղաքացու միակ պաշտպանությունն է պետական չարաշահումներից»․ Ռոբերտ Ամստերդամ
Լուրեր | 2026/08/15 01:01
Ռոբերտ Ամստերդամը խոսում է անմեղության կանխավարկածի կարևորության մասին
Ռոբերտ Ամստերդամը, միջազգային իրավապաշտպան, խոսել է մարդու հիմնարար իրավունքներից ամենակարևորի՝ անմեղության կանխավարկածի մասին: Նա նշել է, որ պետական ապարատը հաճախ փորձում է «արագ արդարադատության» տեսարան ապահովել հանրության համար, ինչը վտանգավոր միտում է:
«Այսօր Հայաստանում նկատվում է հենց այս վտանգավոր միտումը՝ հանրային ու քաղաքական գործիչների աղմկոտ ձերբակալություններ, նախաքննական մարմինների պատրաստած «մոնտաժված» տեսանյութեր ու դեռևս չապացուցված «փաստերի» հապճեպ հանրայնացում»,- ասել է Ամստերդամը:
Նա ընդգծել է, որ մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի 2-րդ կետը սահմանում է, որ հանցագործություն կատարելու մեջ մեղադրվող յուրաքանչյուր ոք համարվում է անմեղ, մինչև նրա մեղավորությունը ապացուցվի օրենքով:
«Անմեղության կանխավարկածը թղթի վրա գրված չոր օրենք չէ, այն քաղաքացու միակ պաշտպանությունն է պետական չարաշահումներից»,- եզրափակել է Ամստերդամը:

"The presumption of innocence is not a dry law written on paper; it is the only protection for citizens against state abuses" — Robert Amsterdam
News | 2026/08/15 01:01
Robert Amsterdam discusses the importance of the presumption of innocence
Robert Amsterdam, an international human rights advocate, discusses one of the most fundamental human rights — the presumption of innocence. He noted that the state apparatus often attempts to create the appearance of "swift justice" for the public, which is a dangerous trend.
"Today in Armenia, we are witnessing this dangerous trend — noisy arrests of public and political figures, edited videos from investigative bodies, and the hasty publicization of unproven 'facts,'" Amsterdam stated.
He emphasized that Article 6, paragraph 2 of the European Convention on Human Rights states that anyone accused of a crime is presumed innocent until proven guilty by law.
"The presumption of innocence is not a dry law written on paper; it is the only protection for citizens against state abuses," Amsterdam concluded.