Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շարունակում է զարգացնել խոսույթը, թե անկլավների հարցը կապված է Հայաստանի օկուպացված տարածքների հետ:
Կառավարության ղեկավարն արդեն երկրորդ անգամ է զուգահեռներ անցկացնում 2021-2022 թվականներին Ադրբեջանի գրաված մոտ 150 քառակուսի կիլոմետրի և 90-ականների տարածքների միջև, պնդելով՝ մի հարցը պետք է լուծվի մյուսին զուգահեռ՝ ըստ Ալմա-Աթայի հռչակագրի:
Վարչապետն այսօր օգտագործեց Տիգրանաշենի ադրբեջանական անվանումը. - «Հիմա էդ քարտեզների վրա Արծվաշենը Հայաստանի տարածք է, Քյարքին Հայաստանի տարածք չի, Բարխուդարլուն Հայաստանի տարածք չի, Յուխարի Ասկիպարան Հայաստանի տարածք չի: Սա փաստ է, որի հետ մենք պետք է առնչվենք: Երկրորդը՝ Արծվաշենը Հայաստանի տարածքն է, և էսօր տարածքներ կան, որ փոխադարձաբար քարտեզներում այլ կերպ են արտահայտված, գետնի վրա այլ կերպ է, այսինքն՝ բոլորիս հայտնի իրադրությունները Ջերմուկում, Վայոց ձորի մարզում, Տավուշի մարզում, և այլն, և էդպես շարունակ»:
Նիկոլ Փաշինյանը պնդում է, որ այդ հարցերը ռազմական լուծում չունեն, բայց չի էլ հստակեցնում՝ արդյոք Երևանը հակված է սահմանագծմամբ տարածքների փոխանակությա՞նը, թե՞ ամեն ինչ նույն կերպ թողնելուն:
«Լուծել էնպես, որ մարդկանց համար և երկու երկրների համար լինի հարմար, այդ թվում՝ այդ տարածքում ապրող բնակիչների համար: Եվ մենք կոնկրետ էդ թեման, որ այ եկեք սենց անենք, էս սենց լինի, էն նենց, էդ թեման չի քննարկվել երբեք, հրապարակային էդ թեմայի շուրջ ավելի շատ բան է ասվել, քան՝ բանակցությունների սեղանի շուրջ», - հայտարարեց վարչապետը:
Իսկ հրապարակային տարբեր տարիների տարբեր բաներ են ասվել, օրինակ՝ դեռ 2021-ին Փաշինյանը կասկած էր հայտնում, թե ընդհանրապես իրավական հիմքեր կան, որ Ադրբեջանն այդ հարցը բարձրացնի. Հետագայում վարչապետը չի բացառել անկլավների փոխանակության սցենարը, այսօր էլ ասաց՝ դա էլ է տարբերակ:
«Ճամբարակում կամ նույնիսկ Երևանում հանդիպում եմ արծվաշենցիների: Նրանք մի մասը ասում են, որ «գիտե՞ք ինչ, մեր գյուղը թող վերադառնա, մենք գնանք մեր գյուղում ապրենք», մյուս մասը ասում են՝ «դե Ճամբարակում արդեն տնավորվել, տեղավորվել ենք, թող համապատասխան տարածքների փոխանակում լինի»: Մի բան հստակ է՝ մենք էսօր չունենք ոչ մի պայմանավորվածություն, ոչ մի արձանագրում, որ հարցը պետք է լուծել կա՛մ էս կերպ, կա՛մ էն կերպ», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Երեքը մեկի դիմաց հարաբերակցությամբ ադրբեջանական և հայկական անկլավները, ըստ տարբեր հաշվարկների, գրեթե նույն տարածքի են. Արծվաշենը մոտավորապես 38-40 քառակուսի կիլոմետր է, իսկ ադրբեջանական երեք անկլավները միասին՝ շուրջ 44 քառակուսի կիլոմետր։
Ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանն այլ հարց է բարձրացնում. - «Տիգրանաշենը Հայաստանի Հանրապետության համար ունի կենսական նշանակություն: Վերջիվերջո, հասկանում եք, չէ՞, եթե ադրբեջանցիները գան և Տիգրանաշենում ռազմական բազա դնեն, ինչ է տեղի ունենալու՝ Հայաստանը մեջտեղից կիսվելու է: Դա նշանակում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը սպասարկում է թուրք-ադրբեջանական շահերը»:
Մոտ մեկ ամիս առաջ անկլավներին անդրադարձել էր նաև Ադրբեջանի արտգործնախարարը. չհիշատակելով հայկական գյուղը՝ Արծվաշենը, Ջեյհուն Բայրամովը միայն ասել էր, որ ադրբեջանական գյուղերի հարցը կլուծվի դելիմիտացիայի շրջանակում:
«Եվ եթե Նիկոլ Փաշինյանի միակ նպատակն է՝ տանք պրծնենք, Ադրբեջանի հետ հարցերս լուծենք, իրենց բարեհոգության և բարեգթության վրա հույսներս դնենք, մենք էլ էստեղ ֆեստիվառներ կազմակերպենք, ինքը դա էր անում, մենք ասում ենք, որ ոչ, չի եղել աշխարհում մի դեպք, երբ դիմացինիդ բարեգթությունը երաշխավորում է քո խաղաղությունը», - նշեց Արթուր Խաչատրյանը:
Երկու տարի առաջ Տավուշում Ադրբեջանին չորս գյուղերի վերադարձից հետո սահմանագծումը կանգ է առել։ Միայն կա պայմանավորվածություն այն շարունակել հյուսիսից։ Հայաստանն ու Ադրբեջանը մոտ 1000 կմ-անոց ընդհանուր սահման ունեն:

No agreements on enclave issues today, assures the Prime Minister
Prime Minister Nikol Pashinyan continues to develop the rhetoric that the issue of enclaves is related to the occupied territories of Armenia:
The head of government has already drawn parallels for the second time between the approximately 150 square kilometers captured by Azerbaijan in 2021-2022 and the territories of the 90s, asserting that one issue must be resolved in parallel with the other, according to the Almaty Declaration:
Today, the Prime Minister used the Azerbaijani name for Tigranashen. - "Now on these maps, Artsvashen is the territory of Armenia, Kyarki is not the territory of Armenia, Barkhudarli is not the territory of Armenia, Yukhari Askiperan is not the territory of Armenia. This is a fact that we must deal with. Secondly, Artsvashen is the territory of Armenia, and today there are territories that are mutually represented on the maps differently, on the ground differently, that is, the well-known situations in Jermuk, Vayots Dzor region, Tavush region, and so on:
Nikol Pashinyan insists that these issues do not have a military solution, but he does not clarify whether Yerevan is inclined to exchange territories with demarcation or to leave everything as it is:
"To solve it in a way that is convenient for people and for both countries, including the residents living in those areas. And we specifically have never discussed this topic, publicly more has been said on this topic than at the negotiating table," the Prime Minister stated:
However, different things have been said publicly over the years, for example, back in 2021, Pashinyan expressed doubt that there were any legal grounds for Azerbaijan to raise this issue. Later, the Prime Minister did not rule out the scenario of exchanging enclaves, and today he also said that this is also an option:
"In Jambarak or even in Yerevan, I meet with the residents of Artsvashen. Some of them say, 'You know what, let our village return, we will go live in our village,' others say, 'Well, we have already settled in Jambarak, let there be an exchange of corresponding territories.' One thing is clear: today we have no agreements, no protocols that the issue should be resolved either this way or that way," said Nikol Pashinyan:
According to various estimates, the Azerbaijani and Armenian enclaves are almost the same area in a three-to-one ratio. Artsvashen is approximately 38-40 square kilometers, while the three Azerbaijani enclaves together are about 44 square kilometers:
Opposition MP Arthur Khachatryan raises another question. - "Tigranashen is vital for the Republic of Armenia. After all, you understand, right? If the Azerbaijanis come and set up a military base in Tigranashen, what will happen - Armenia will be divided in half. This means that Nikol Pashinyan serves Turkish-Azerbaijani interests:
About a month ago, the Azerbaijani Foreign Minister also addressed the enclaves. Without mentioning the Armenian village of Artsvashen, Jeyhun Bayramov only stated that the issue of Azerbaijani villages would be resolved within the framework of delimitation:
"And if Nikol Pashinyan's only goal is to give up and leave, to solve our issues with Azerbaijan, relying on their kindness and benevolence, while we organize festivals here, he was doing that, we say no, there has never been a case in the world where the kindness of your opponent guarantees your peace," noted Arthur Khachatryan:
Two years ago, after the return of four villages to Azerbaijan in Tavush, delimitation stopped. There is only an agreement to continue in the north. Armenia and Azerbaijan have a common border of about 1000 km: