Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շարունակում է զարգացնել խոսույթը, թե անկլավների հարցը կապված է Հայաստանի օկուպացված տարածքների հետ:
Կառավարության ղեկավարն արդեն երկրորդ անգամ է զուգահեռներ անցկացնում 2021-2022 թվականներին Ադրբեջանի գրաված մոտ 150 քառակուսի կիլոմետրի և 90-ականների տարածքների միջև, պնդելով՝ մի հարցը պետք է լուծվի մյուսին զուգահեռ՝ ըստ Ալմա-Աթայի հռչակագրի:
Վարչապետն այսօր օգտագործեց Տիգրանաշենի ադրբեջանական անվանումը. - «Հիմա էդ քարտեզների վրա Արծվաշենը Հայաստանի տարածք է, Քյարքին Հայաստանի տարածք չի, Բարխուդարլուն Հայաստանի տարածք չի, Յուխարի Ասկիպարան Հայաստանի տարածք չի: Սա փաստ է, որի հետ մենք պետք է առնչվենք: Երկրորդը՝ Արծվաշենը Հայաստանի տարածքն է, և էսօր տարածքներ կան, որ փոխադարձաբար քարտեզներում այլ կերպ են արտահայտված, գետնի վրա այլ կերպ է, այսինքն՝ բոլորիս հայտնի իրադրությունները Ջերմուկում, Վայոց ձորի մարզում, Տավուշի մարզում, և այլն, և էդպես շարունակ»:
Նիկոլ Փաշինյանը պնդում է, որ այդ հարցերը ռազմական լուծում չունեն, բայց չի էլ հստակեցնում՝ արդյոք Երևանը հակված է սահմանագծմամբ տարածքների փոխանակությա՞նը, թե՞ ամեն ինչ նույն կերպ թողնելուն:
«Լուծել էնպես, որ մարդկանց համար և երկու երկրների համար լինի հարմար, այդ թվում՝ այդ տարածքում ապրող բնակիչների համար: Եվ մենք կոնկրետ էդ թեման, որ այ եկեք սենց անենք, էս սենց լինի, էն նենց, էդ թեման չի քննարկվել երբեք, հրապարակային էդ թեմայի շուրջ ավելի շատ բան է ասվել, քան՝ բանակցությունների սեղանի շուրջ», - հայտարարեց վարչապետը:
Իսկ հրապարակային տարբեր տարիների տարբեր բաներ են ասվել, օրինակ՝ դեռ 2021-ին Փաշինյանը կասկած էր հայտնում, թե ընդհանրապես իրավական հիմքեր կան, որ Ադրբեջանն այդ հարցը բարձրացնի. Հետագայում վարչապետը չի բացառել անկլավների փոխանակության սցենարը, այսօր էլ ասաց՝ դա էլ է տարբերակ:
«Ճամբարակում կամ նույնիսկ Երևանում հանդիպում եմ արծվաշենցիների: Նրանք մի մասը ասում են, որ «գիտե՞ք ինչ, մեր գյուղը թող վերադառնա, մենք գնանք մեր գյուղում ապրենք», մյուս մասը ասում են՝ «դե Ճամբարակում արդեն տնավորվել, տեղավորվել ենք, թող համապատասխան տարածքների փոխանակում լինի»: Մի բան հստակ է՝ մենք էսօր չունենք ոչ մի պայմանավորվածություն, ոչ մի արձանագրում, որ հարցը պետք է լուծել կա՛մ էս կերպ, կա՛մ էն կերպ», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Երեքը մեկի դիմաց հարաբերակցությամբ ադրբեջանական և հայկական անկլավները, ըստ տարբեր հաշվարկների, գրեթե նույն տարածքի են. Արծվաշենը մոտավորապես 38-40 քառակուսի կիլոմետր է, իսկ ադրբեջանական երեք անկլավները միասին՝ շուրջ 44 քառակուսի կիլոմետր։
Ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանն այլ հարց է բարձրացնում. - «Տիգրանաշենը Հայաստանի Հանրապետության համար ունի կենսական նշանակություն: Վերջիվերջո, հասկանում եք, չէ՞, եթե ադրբեջանցիները գան և Տիգրանաշենում ռազմական բազա դնեն, ինչ է տեղի ունենալու՝ Հայաստանը մեջտեղից կիսվելու է: Դա նշանակում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը սպասարկում է թուրք-ադրբեջանական շահերը»:
Մոտ մեկ ամիս առաջ անկլավներին անդրադարձել էր նաև Ադրբեջանի արտգործնախարարը. չհիշատակելով հայկական գյուղը՝ Արծվաշենը, Ջեյհուն Բայրամովը միայն ասել էր, որ ադրբեջանական գյուղերի հարցը կլուծվի դելիմիտացիայի շրջանակում:
«Եվ եթե Նիկոլ Փաշինյանի միակ նպատակն է՝ տանք պրծնենք, Ադրբեջանի հետ հարցերս լուծենք, իրենց բարեհոգության և բարեգթության վրա հույսներս դնենք, մենք էլ էստեղ ֆեստիվառներ կազմակերպենք, ինքը դա էր անում, մենք ասում ենք, որ ոչ, չի եղել աշխարհում մի դեպք, երբ դիմացինիդ բարեգթությունը երաշխավորում է քո խաղաղությունը», - նշեց Արթուր Խաչատրյանը:
Երկու տարի առաջ Տավուշում Ադրբեջանին չորս գյուղերի վերադարձից հետո սահմանագծումը կանգ է առել։ Միայն կա պայմանավորվածություն այն շարունակել հյուսիսից։ Հայաստանն ու Ադրբեջանը մոտ 1000 կմ-անոց ընդհանուր սահման ունեն:

Премьер-министр Никол Пашинян продолжает развивать риторику о том, что вопрос анклавов связан с оккупированными территориями Армении:
Глава правительства уже во второй раз проводит параллели между захваченными Азербайджаном около 150 квадратных километров в 2021-2022 годах и территориями 90-х годов, утверждая, что один вопрос должен решаться параллельно с другим, в соответствии с Алма-Атинской декларацией:
Сегодня премьер-министр использовал азербайджанское название Тигранашен. - «Сейчас на этих картах Арцвашен - это территория Армении, Кярки не является территорией Армении, Бархударлу не является территорией Армении, Юхари Аскепаран не является территорией Армении. Это факт, с которым мы должны иметь дело. Во-вторых, Арцвашен - это территория Армении, и сегодня есть территории, которые взаимно отображаются на картах по-другому, на земле по-другому, то есть известные всем ситуации в Джермуке, Вайоцдзорском районе, Тавушском районе и так далее:
Никол Пашинян утверждает, что эти вопросы не имеют военного решения, но не уточняет, склонен ли Ереван к обмену территориями с границами, или оставить все как есть:
«Решить так, чтобы это было удобно для людей и для двух стран, включая жителей, проживающих на этих территориях. И мы конкретно эту тему, что давайте сделаем так, чтобы это было так, а это так, эта тема никогда не обсуждалась, публично по этой теме было сказано больше, чем за столом переговоров», - заявил премьер-министр:
А в публичном пространстве в разные годы говорилось разное, например, еще в 2021 году Пашинян сомневался, есть ли вообще правовые основания для поднятия этого вопроса Азербайджаном. Позже премьер-министр не исключил сценарий обмена анклавами, сегодня он также сказал, что это тоже вариант:
«В Джермуке или даже в Ереване я встречаюсь с жителями Арцвашена. Некоторые из них говорят: «Знаете что, пусть наша деревня вернется, мы пойдем жить в нашей деревне», другие говорят: «Ну, мы уже обосновались в Джермуке, пусть будет обмен соответствующими территориями». Одно ясно: у нас сегодня нет никаких договоренностей, никаких протоколов, что вопрос должен решаться либо так, либо так», - сказал Никол Пашинян:
По разным расчетам, азербайджанские и армянские анклавы имеют почти одинаковую площадь в соотношении три к одному. Арцвашен составляет примерно 38-40 квадратных километров, а три азербайджанских анклава вместе составляют около 44 квадратных километров:
Депутат оппозиционной фракции «Армения» Артур Хачатрян поднимает другой вопрос. - «Тигранашен имеет жизненно важное значение для Республики Армения. В конце концов, вы понимаете, если азербайджанцы придут и создадут военную базу в Тигранашене, что произойдет - Армения будет разделена пополам. Это означает, что Никол Пашинян обслуживает турецко-азербайджанские интересы»:
Примерно месяц назад на анклавы также обратил внимание министр иностранных дел Азербайджана. Не упоминая армянскую деревню Арцвашен, Джейхун Байрамов только сказал, что вопрос азербайджанских деревень будет решен в рамках делимитации:
«И если единственная цель Никол Пашиняна - это отдать и уйти, решить наши вопросы с Азербайджаном, полагаясь на их доброту и милосердие, а мы здесь будем организовывать фестивали, он это делал, мы говорим, что нет, в мире не было ни одного случая, когда доброта вашего противника гарантировала бы ваш мир», - отметил Артур Хачатрян:
Два года назад после возвращения Азербайджану четырех деревень в Тавуше делимитация остановилась. Есть только соглашение продолжить на севере. Армения и Азербайджан имеют общую границу протяженностью около 1000 км: