2025 թվականի հունվարի 1-ից մինչև այս տարվա օգոստոսի կեսը անհուսալի վարկառուների ծրագրից օգտվել է 11 241 շահառու, որից 4 261-ն աշխատանքի է տեղավորվել «ծրագրի իրականացման արդյունքում»։ Տվյալները «Հետք»-ին են փոխանցել Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից։
2024 թվականի դեկտեմբերին Կառավարությունը հայտարարեց, որ գործարկում է անհուսալի վարկառուների վարկային պատմությունն առողջացնելու և այդ վարկառուներին աշխատաշուկա բերելու ծրագիր։ Այն կոչվում է «Անհուսալի վարկեր ունեցող անձանց տնտեսական ակտիվության խթանման» միջոցառում։
Ծրագրից օգտվում են այն քաղաքացիները, որոնց վարկերի մայր գումարների հանրագումարը (առանց տույժ-տուգանքների) 1 մլն դրամից պակաս է, և այդ վարկերն անհուսալի են ճանաչվել առնվազն 3 տարի։ Պարզ ասած՝ այն քաղաքացիները, որոնք վարկ են վերցրել և տարիներ շարունակ չեն մարել։
Հաջորդ կարևոր պայմանն այն է, որ նրանք պետք է ունենան ֆորմալ, այսինքն՝ գրանցված աշխատանք կամ զբաղվածություն։
Աջակցությունը հետևյալն է. որպես աշխատող քաղաքացիներ՝ նրանց վճարած եկամտային հարկն ուղղվում է ոչ թե պետական բյուջե, այլ՝ վարկերի մարմանը։ Ծրագրի ավարտից (առավելագույնը 24 ամիս) հետո այս աշխատողների եկամտային հարկն արդեն ամբողջությամբ սկսում է մտնել բյուջե։
Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Դանիել Ազատյանի գնահատմամբ՝ դիմողների փաստացի թիվը ակնկալվող շահառուների թվի ընդամենը 5-10%-ն է։
«Եթե մարդը որոշել է չմարել վարկերը, ինչ ուզում ես արա, չի մարի։ Ընդ որում՝ սահմանված 1 մլն դրամի շեմը մայր գումարին է վերաբերում։ Եթե վարկ է վերցրել 500 հազար դրամ, բայց տույժ-տուգանքով այն դարձել է 2 մլն դրամ, միևնույն է, նա կարող է դառնալ ծրագրի շահառու։ Ովքեր պահանջներին համապատասխանել են, բանկերը միանշանակ համաձայնել են, տույժերի ու տուգանքների 80%-ը ներել են»,- ասաց Դանիել Ազատյանը։
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կանխատեսմամբ՝ այս պոտենցիալ շահառուների շուրջ 60%-ը կդիմեր, սակայն փաստացի ցուցանիշները ի սկզբանե կանխատեսվածներից անգամներով փոքր են այս պահին։
Շահառուների վարկերի մարմանն ուղղվել է մոտ 2.7 մլրդ դրամ
Սոցապ նախարարությունից հայտնում են, որ միջոցառման շրջանակում շահառուների անհուսալի վարկերի մարման նպատակով ֆինանսավորվել է 2 մլրդ 658 մլն դրամ, ըստ էության՝ այդքան եկամտային հարկ է ուղղվել այս ծրագրին 2025 թվականի սկզբից ի վեր։

С 1 января 2025 года по середину августа этого года программой для ненадежных заемщиков воспользовались 11 241 человек, из которых 4 261 нашли работу в результате реализации программы. Эти данные были предоставлены Министерством труда и социальных вопросов.
В декабре 2024 года правительство объявило о запуске программы, направленной на оздоровление кредитной истории ненадежных заемщиков и их возвращение на рынок труда. Она называется "Мероприятие по стимулированию экономической активности лиц с ненадежными кредитами".
Программа предназначена для граждан, сумма основного долга по кредитам которых (без штрафов и пеней) составляет менее 1 млн драмов, и эти кредиты были признаны ненадежными как минимум 3 года. Проще говоря, это те граждане, которые взяли кредит и годами не погашали его.
Следующее важное условие заключается в том, что они должны иметь формальную, то есть зарегистрированную работу или занятость.
Поддержка заключается в следующем: как работающие граждане, их уплаченный подоходный налог направляется не в государственный бюджет, как у других граждан (за исключением тех, кто получает возврат подоходного налога), а на погашение кредитов. По окончании программы (максимум 24 месяца) этот подоходный налог уже полностью начинает поступать в бюджет.
По оценкам президента Союза банков Армении Даниэля Азатяна, фактическое число обращений составляет всего 5-10% от ожидаемого числа участников программы.
"Если человек решил не погашать кредиты, что бы ты ни делал, он не погасит. При этом установленный порог в 1 млн драмов относится к основной сумме. Если он взял кредит в 500 тысяч драмов, но с штрафами и пенями он стал 2 млн драмов, он все равно может стать участником программы. Те, кто соответствуют требованиям, банки однозначно согласились, 80% штрафов и пеней были прощены," - сказал Даниэль Азатян.
По прогнозам Министерства труда и социальных вопросов, около 60% потенциальных участников программы обратятся за помощью, однако фактические показатели в настоящее время значительно ниже изначально прогнозируемых.
На погашение долгов участников направлено около 2,7 млрд драмов
Министерство социальной защиты сообщает, что в рамках мероприятия на погашение ненадежных кредитов участников было выделено 2 млрд 658 млн драмов, фактически столько же подоходного налога было направлено на эту программу с начала 2025 года.