Հայաստանի իշխանությունները ՌԴ-ի հետ հարաբերությունները ապամոնտաժում են՝ չունենալով վստահելի պատասխան հարցին, թե ով և ինչ մեխանիզմով է լրացնելու առաջացող անվտանգային, տնտեսական ու քաղաքական դատարկությունը: Դավիթ Անանյանը նշել է, որ վերջին օրերի հայաստանյան կյանքում տեղի են ունեցել երեք կարևոր իրադարձություն, որոնք պետք է դիտարկել որպես փոխկապակցված բաղադրիչներ:
- Հայ–հնդկական պաշտպանական համագործակցության նոր մակարդակ, որտեղ Հայաստանը և Հնդկաստանը ստորագրել են պաշտպանական արդյունաբերության ոլորտում համագործակցության հուշագիր:
- ԵՄ գործընկերության առաքելության պետական համակարգումը, որը զբաղվելու է կիբեռսպառնալիքներով և ապօրինի ֆինանսական հոսքերով:
- ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի պատվիրակության ընդունելությունը՝ նոր խորհրդարանի կողմից:
Այս զարգացումները ցույց են տալիս, որ իշխանությունները դիվերսիֆիկացնում են արտաքին հարաբերությունները, սակայն դա կատարվում է առանց հանրային բաց քննարկման:

Власти Армении демонтажируют отношения с Россией, не имея надежного ответа на вопрос, кто и каким механизмом заполнит возникающую безопасность, экономическую и политическую пустоту. Давид Ананян отметил, что в последние дни в армянской жизни произошли три важные события, которые следует рассматривать как взаимосвязанные компоненты:
- Новый уровень армяно-индийского оборонного сотрудничества, в рамках которого Армения и Индия подписали меморандум о сотрудничестве в области оборонной промышленности.
- Государственное координирование миссии партнерства ЕС, которая будет заниматься киберугрозами и незаконными финансовыми потоками.
- Прием делегации Палаты представителей США новым парламентом.
Эти события показывают, что власти диверсифицируют внешние отношения, но это происходит без открытого обсуждения с обществом.