ԱՄՆ-ում նավթի պաշարներն աճել են, վառելիքի պաշարները՝ նվազել
ԱՄՆ-ում առևտրային հում նավթի պաշարները աճել են 2.5 մլն բարելով՝ հասնելով 407 մլն բարելի, օրերս հայտնել է ԱՄՆ Էներգետիկ տեղեկատվության վարչությունը (EIA)։ Աճը գերազանցել է շուկայի սպասումները, որոնք կանխատեսում էին 1.5 մլն բարելով նվազում։
EIA-ի տվյալներով՝ նույն ժամանակահատվածում Օկլահոմա նահանգի Քուշինգ նավթապահեստում, որը համարվում է նավթի բաշխման առանցքային հանգույց, պաշարներն ավելացել են 2.4 մլն բարելով։
Նավթավերամշակման գործարաններում (ՆՎԳ) հում նավթի վերամշակման ծավալը կրճատվել է օրական 183 հազար բարելով, իսկ արտադրական հզորությունների օգտագործման մակարդակը նվազել է 0.7 տոկոսային կետով՝ մինչև 96.5%։
Բենզինի պաշարները նվազել են 1.6 մլն բարելով՝ մինչև 209.7 մլն բարել, ինչը փոքր-ինչ գերազանցել է շուկայի կանխատեսած 1.3 մլն բարելի նվազումը։
Դիստիլյատների, ներառյալ դիզելային վառելիքի և մազութի, պաշարները կրճատվել են 3.5 մլն բարելով՝ մինչև 107.2 մլն բարել։ Սա հակասում է կանխատեսումներին, որոնք ենթադրում էին 206 հազար բարելով աճ։
EIA-ի տվյալներով՝ հաշվետու շաբաթվա ընթացքում ԱՄՆ-ի մաքուր հում նավթի ներմուծումն աճել է օրական 297 հազար բարելով։

US commercial crude oil inventories increased by 2.5 million barrels to 407 million barrels, the US Energy Information Administration (EIA) reported recently. The increase exceeded market expectations, which had forecast a decrease of 1.5 million barrels.
According to the EIA, during the same period, stocks at the Cushing oil storage in Oklahoma, a key distribution hub for oil, rose by 2.4 million barrels.
At oil refineries (OR), the volume of crude oil processed decreased by 183,000 barrels per day, and the utilization rate of production capacity fell by 0.7 percentage points to 96.5%.
Gasoline inventories decreased by 1.6 million barrels to 209.7 million barrels, slightly exceeding the market forecast of a 1.3 million barrel decline.
Distillate stocks, including diesel fuel and heating oil, decreased by 3.5 million barrels to 107.2 million barrels. This contradicts forecasts that suggested an increase of 206,000 barrels.
According to the EIA, during the reporting week, US net crude oil imports increased by 297,000 barrels per day.