ԱՄՆ Սենատը հավանություն է տվել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների օրինագծին
ԱՄՆ Սենատը կողմ է քվեարկել Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցներ սահմանելու մասին օրինագծին։ Այդ մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը։
Այժմ օրինագիծը պետք է քննարկի Ներկայացուցիչների պալատը, որից հետո այն պետք է ստորագրի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։ Հայտնի չէ, թե երբ փաստաթուղթը կքննարկվի արդեն Ներկայացուցիչների պալատում։
Օրինագծի նախաձեռնողը Լինդսի Գրեհեմն էր, որը մահացել է 2026 թվականի հուլիսի 11-ին։ Սենատում Գրեհեմի տեղը զբաղեցրած նրա քույրը՝ Դարլին Գրեհեմ Նորդոնը, հայտարարել է, որ օրինագիծը «հարվածում է Պուտինի ցավոտ տեղին»։
Օրինագիծը ԱՄՆ նախագահին իրավունք կտա մինչև 100% մաքսատուրք սահմանել այն երկրների ներմուծման նկատմամբ, որոնք գնում են ռուսական նավթ, ուրան և բնական գազ կամ օգնում են շրջանցել Ռուսաստանի դեմ սահմանված պատժամիջոցները։
Փաստաթուղթը նախատեսում է նաև պատժամիջոցներ Ռուսաստանի պաշտպանական, էներգետիկ և ֆինանսական կազմակերպությունների, ռուսական «ստվերային նավատորմի», ինչպես նաև ռուսաստանցի պաշտոնյաների, օլիգարխների և նրանց ընտանիքների անդամների նկատմամբ։
Օրինագիծն առաջին անգամ ներկայացվել էր դեռևս 2025 թվականին, սակայն երկար ժամանակ օրակարգում չէր՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի դիրքորոշման անորոշության պատճառով։ Թրամփը պահանջում էր իր համար սահմանել առավել լայն լիազորություններ՝ ինչպես պատժամիջոցները խստացնելու, այնպես էլ դրանք չեղարկելու հարցում։
Օրինագծի նախնական տարբերակը նախատեսում էր 500% մաքսատուրք սահմանել այն երկրների ապրանքների նկատմամբ, որոնք գնում են ռուսական նավթ և գազ։
The Wall Street Journal-ի կողմից հարցված վերլուծաբանների գնահատմամբ՝ եթե օրինագիծն ընդունվի, սա կլինի առաջին դեպքը, երբ ԱՄՆ Կոնգրեսը մաքսատուրքերի կիրառումը թույլատրում է որպես աշխարհաքաղաքական ճնշման գործիք։ Նախկինում մաքսատուրքերը հիմնականում կիրառվել են առևտրային անբարեխիղճ քաղաքականության դեմ պայքարի շրջանակներում։

Сенат США одобрил законопроект о введении новых санкций против России. Об этом сообщает Reuters.
Теперь законопроект должен быть рассмотрен Палатой представителей, после чего его подпишет президент США Дональд Трамп. Неизвестно, когда документ будет обсуждаться в Палате представителей.
Инициатором законопроекта был Линдси Грэм, который скончался 11 июля 2026 года. Его место в Сенате заняла сестра Дарлин Грэм Нордон, которая заявила, что законопроект «ударяет по больному месту Путина».
Законопроект предоставит президенту США право вводить пошлину до 100% на импорт из стран, которые покупают российскую нефть, уран и природный газ или помогают обходить введенные против России санкции.
Документ также предусматривает санкции против российских оборонных, энергетических и финансовых организаций, российского «теневого флота», а также против российских чиновников, олигархов и членов их семей.
Законопроект был представлен впервые еще в 2025 году, но долгое время не попадал в повестку дня из-за неопределенности позиции президента США Дональда Трампа. Трамп требовал расширить свои полномочия как по ужесточению, так и по отмене санкций.
Первоначальная версия законопроекта предусматривала введение пошлины в 500% на товары из стран, которые покупают российскую нефть и газ.
По мнению аналитиков, опрошенных The Wall Street Journal, если законопроект будет принят, это будет первый случай, когда Конгресс США разрешает применять пошлины как инструмент геополитического давления. Ранее пошлины в основном использовались в рамках борьбы с недобросовестной торговой политикой.