CNBC-ի փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ Սենատը, հաստատել է դաշնային կառավարության ֆինանսավորման ժամանակավոր օրինագիծը, որը կապահովի պետական կառույցների աշխատանքը կանխելով կառավարության աշխատանքի դադարեցումը ընտրություններից առաջ։
Վերջերս Ներկայացուցիչների պալատը նույնպես ընդունել էր ժամանակավոր ֆինանսավորման իր տարբերակը։ Այժմ երկու պալատները պետք է մինչև առաջիկա ժամանակներս, երբ ավարտվում է գործող բյուջեի ժամկետը, համաձայնեցնեն տարաձայնությունները, որից հետո փաստաթուղթը պետք է ստորագրի նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
Դեմոկրատների ներկայացուցիչների խոսքով՝ Սենատի տարբերակը թույլ չի տալիս վարչակազմին այլ ծրագրերից միջոցներ վերաբաշխել սահմանային անվտանգության նպատակներով և ժամանակավորապես կասեցնում է այն կանոնը, որը քաղաքական նշանակված պաշտոնյաներին վերահսկողություն էր տալիս հարյուրավոր միլիարդ դոլարի դրամաշնորհների նկատմամբ։
Օրինագիծը ներառում է նաև բնակարանային և պարենային աջակցության ծրագրերի ֆինանսավորման որոշ ճշգրտումներ։

According to CNBC, the US Senate has approved a temporary funding bill for the federal government that will ensure the operation of government agencies and prevent a government shutdown ahead of the elections.
Recently, the House of Representatives also passed its version of temporary funding. Now, both chambers must reconcile their differences before the current budget expires, after which the document must be signed by President Donald Trump.
Democratic representatives stated that the Senate version does not allow the administration to reallocate funds from other programs for border security purposes and temporarily suspends the rule that gave politically appointed officials control over hundreds of billions of dollars in grants.