CNBC-ի փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ Սենատը, հաստատել է դաշնային կառավարության ֆինանսավորման ժամանակավոր օրինագիծը, որը կապահովի պետական կառույցների աշխատանքը կանխելով կառավարության աշխատանքի դադարեցումը ընտրություններից առաջ։
Վերջերս Ներկայացուցիչների պալատը նույնպես ընդունել էր ժամանակավոր ֆինանսավորման իր տարբերակը։ Այժմ երկու պալատները պետք է մինչև առաջիկա ժամանակներս, երբ ավարտվում է գործող բյուջեի ժամկետը, համաձայնեցնեն տարաձայնությունները, որից հետո փաստաթուղթը պետք է ստորագրի նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
Դեմոկրատների ներկայացուցիչների խոսքով՝ Սենատի տարբերակը թույլ չի տալիս վարչակազմին այլ ծրագրերից միջոցներ վերաբաշխել սահմանային անվտանգության նպատակներով և ժամանակավորապես կասեցնում է այն կանոնը, որը քաղաքական նշանակված պաշտոնյաներին վերահսկողություն էր տալիս հարյուրավոր միլիարդ դոլարի դրամաշնորհների նկատմամբ։
Օրինագիծը ներառում է նաև բնակարանային և պարենային աջակցության ծրագրերի ֆինանսավորման որոշ ճշգրտումներ։

По данным CNBC, Сенат США утвердил временный законопроект о финансировании федерального правительства, который обеспечит работу государственных учреждений и предотвратит остановку работы правительства перед выборами.
Недавно Палата представителей также приняла свою версию временного финансирования. Теперь обе палаты должны согласовать разногласия до истечения срока действия действующего бюджета, после чего документ должен подписать президент Дональд Трамп.
Представители демократов заявили, что версия Сената не позволяет администрации перераспределять средства из других программ на цели пограничной безопасности и временно приостанавливает правило, которое давало политически назначенным чиновникам контроль над сотнями миллиардов долларов грантов.
Законопроект также включает некоторые уточнения финансирования программ жилищной и продовольственной помощи.