ԱՄՆ փորձագետները քննարկում են միջուկային անվտանգության ծրագրերը Հայաստանում
ԱՄՆ էներգետիկայի նախարարության և ազգային լաբորատորիայի ներկայացուցիչները օգոստոսի 5-7-ը այցելել են Հայաստանի միջուկային էներգիայի կայան (ANPP)՝ քննարկելու միջուկային անվտանգության ոլորտում շարունակվող համագործակցությունը:
ԱՄՆ պատվիրակությունը ներառում էր միջազգային միջուկային անվտանգության գրասենյակի (INS) ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև Խաղաղ օվկիանոսի հյուսիսարևմտյան ազգային լաբորատորիայի (PNNL) աշխատակիցներ: Պատվիրակությունը գլխավորում էր PNNL լաբորատորիայի տնօրեն Մայքլ Քարր, DOE/INS-ի փոխնախագահ Լիլիթ Ավոյանը և ֆիզիկական պաշտպանության մասնագետ Ջեյմս Բոնիլան:
Այցի ընթացքում պատվիրակության անդամները հանդիպումներ ունեցան ANPP-ի ղեկավարության հետ: Քննարկումները վերաբերում էին ANPP-ի և ԱՄՆ էներգետիկայի նախարարության ազգային միջուկային անվտանգության վարչության միջև իրականացվող համագործակցության ծրագրերին, արդեն ավարտված աշխատանքների արդյունքներին, ինչպես նաև հետագա համագործակցության հեռանկարներին:
Այցի ընթացքում մասնագետները վերանայեցին կայանում իրականացված բարելավումները և քննարկեցին դրանց գործնական կիրառման և արդյունավետության հետ կապված հարցեր: ANPP-ի համապատասխան բաժինների մասնագետների մասնակցությամբ աշխատանքային հանդիպումները նույնպես անդրադարձան ընթացիկ աշխատանքների կարգավիճակին և ապագա համագործակցության ոլորտներին:
ANPP-ի և ԱՄՆ էներգետիկայի նախարարության միջև հաստատված երկարաժամկետ համագործակցությունը նպաստել է միջուկային կայանի ֆիզիկական պաշտպանության համակարգերի շարունակական բարելավմանը և անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը:
Նախկինում տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը նշել էր, որ Հայաստանի նոր միջուկային էներգիայի կայանը պետք է լինի մոդուլային, առաջարկներ ստացվել են Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից և այլ երկրներից:
Սարգենտ & Լունդի մասնագետները այցելել են Հայաստան մայիսի 19-22-ը ԱՄՆ պետական դեպարտամենտի փոքր մոդուլային ռեակտորների տեխնոլոգիայի պատասխանատու օգտագործման հիմնադիր ենթակառուցվածքների ծրագրի շրջանակներում՝ շարունակական տեխնիկական խորհրդատվություն տրամադրելու համար: Հստակվել են չորս ԱՄՆ փոքր մոդուլային ռեակտորների տեխնոլոգիաներ, որոնք համարվում են Հայաստանի համար առավել համապատասխան:

Представители Министерства энергетики США и национальной лаборатории посетили Армянскую атомную электростанцию (АНЭС) с 5 по 7 августа для обсуждения продолжающегося сотрудничества в области ядерной безопасности.
В состав делегации США вошли представители Офиса международной ядерной безопасности (INS) при Национальной администрации ядерной безопасности Министерства энергетики США (DOE/NNSA), а также Тихоокеанской северо-западной национальной лаборатории (PNNL). Делегацию возглавляли директор лаборатории PNNL Майкл Карр, заместитель менеджера страны DOE/INS Лилит Авоян и эксперт по физической защите Джеймс Бонил.
Во время визита члены делегации провели встречи с руководством Армянской атомной электростанции CJSC. Обсуждения касались программ сотрудничества, реализуемых между АНЭС и Национальной администрацией ядерной безопасности Министерства энергетики США, результатов уже выполненной работы, а также перспектив дальнейшего сотрудничества.
В ходе визита специалисты ознакомились с обновлениями, внедренными на станции, и обсудили вопросы, касающиеся их практического применения и эффективности. Рабочие встречи с участием специалистов соответствующих отделов АНЭС также затронули статус текущих работ и будущие направления сотрудничества.
Долгосрочное сотрудничество, установленное между АНЭС и Министерством энергетики США, способствовало постоянному улучшению систем физической защиты атомной станции и повышению ее уровня безопасности.
Ранее министр территориального управления и инфраструктуры Давид Худатян заявил, что новая атомная электростанция Армении должна быть модульной, предложения поступили из России, США, Франции и других стран.
Эксперты из Sargent & Lundy посетили Армению с 19 по 22 мая в рамках программы Государственного департамента США по основным инфраструктурам для ответственного использования технологий маломодульных реакторов, чтобы предоставить дальнейшие технические рекомендации по технологии маломодульных реакторов. Были определены четыре технологии маломодульных реакторов США, которые считаются наиболее подходящими для развертывания в Армении, в то время как техническая помощь была согласована с лучшими практиками Международного агентства по атомной энергии.