ԵՐԵՎԱՆ, 20 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. ԱՄՆ պետական պարտքը գերազանցել է ռեկորդային $40 տրիլիոն, հաղորդում է ՌԲԿ-ն՝ հղում անելով ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությանը:
Պարտքի ծավալը գերազանցել է $39 տրիլիոնը ընդամենը հինգ ամիս առաջ: Financial Times-ը նշում է, որ ԱՄՆ պետական պարտքը վերջին 20 տարիների ընթացքում աճել է $6 տրիլիոնից՝ ֆինանսական ճգնաժամի և COVID-19 համաճարակի հետևանքով:
Թերթը գրում է, որ միայն վերջին 10 տարիների ընթացքում ընդհանուր պարտքը կրկնապատկվել է: ԱՄՆ-ի ֆեդերալ կառավարության սահմաններից դուրս գտնվող ներդրողների պարտքը, ըստ ֆինանսների նախարարության, գերազանցել է $32 տրիլիոն, ինչը մոտավորապես համապատասխանում է ԱՄՆ տնտեսության չափին:

ЕРЕВАН, 20 августа. /АРКА/. Государственный долг США превысил рекордные $40 трлн, сообщает РБК со ссылкой на Минфин США.
Объем заимствований превысил отметку в $39 трлн всего пять месяцев назад. Financial Times отмечает, что госдолг США за последние два десятилетия вырос с менее чем $6 трлн из-за финансового кризиса и пандемии COVID-19.
Газета пишет, что только за последние 10 лет общее долговое бремя удвоилось. Долг инвесторов, находящихся за пределами федерального правительства США, по данным Минфина, превысил $32 трлн, что примерно равно размеру экономики США.