ԵՐԵՎԱՆ, 20 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. ԱՄՆ պետական պարտքը գերազանցել է ռեկորդային $40 տրիլիոն, հաղորդում է ՌԲԿ-ն՝ հղում անելով ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությանը:
Պարտքի ծավալը գերազանցել է $39 տրիլիոնը ընդամենը հինգ ամիս առաջ: Financial Times-ը նշում է, որ ԱՄՆ պետական պարտքը վերջին 20 տարիների ընթացքում աճել է $6 տրիլիոնից՝ ֆինանսական ճգնաժամի և COVID-19 համաճարակի հետևանքով:
Թերթը գրում է, որ միայն վերջին 10 տարիների ընթացքում ընդհանուր պարտքը կրկնապատկվել է: ԱՄՆ-ի ֆեդերալ կառավարության սահմաններից դուրս գտնվող ներդրողների պարտքը, ըստ ֆինանսների նախարարության, գերազանցել է $32 տրիլիոն, ինչը մոտավորապես համապատասխանում է ԱՄՆ տնտեսության չափին:

US National Debt Exceeds $40 Trillion for the First Time in History
YEREVAN, August 20. /ARKA/. The US national debt has surpassed a record $40 trillion, according to RBC citing the US Treasury Department.
The borrowing volume exceeded the $39 trillion mark just five months ago. The Financial Times notes that the US national debt has increased from less than $6 trillion over the past two decades due to the financial crisis and the COVID-19 pandemic.
The newspaper reports that the total debt burden has doubled in the last 10 years alone. The debt of investors outside the US federal government has exceeded $32 trillion, which is approximately equal to the size of the US economy, according to the Treasury Department.