ԱՄՆ իշխանությունները հայտարարել են լայնածավալ տնտեսական արշավի մեկնարկի մասին, որի նպատակն է Իրանին մեկուսացնել համաշխարհային ֆինանսական համակարգից, հայտնում է CNBC-ն:
Վաշինգտոնի նախաձեռնությունը սպառնալիքի տակ է դնում Թեհրանի առևտրային կապերն առանցքային գործընկերների հետ: ԱՄՆ կառավարության տվյալներով՝ իրանական նավթի խոշորագույն գնորդը Չինաստանն է, որին բաժին է ընկնում հումքի արտահանման մոտ 90%-ը:
2025 թվականին երկու երկրների միջև երկկողմ առևտրի ծավալը կազմել է 9.96 մլրդ դոլար՝ չհաշված մոտ 31.2 մլրդ դոլար արժողությամբ էներգակիրների ստվերային մատակարարումները:
Փորձագետները նշում են, որ չինական ընկերությունները հաճախ վճարումներն իրականացնում են դոլարային համակարգից դուրս գործող միջնորդների միջոցով: Սակայն այժմ պետական բանկերը գաղտնի կերպով կխստացնեն վերահսկողությունը սահմանափակումների պահպանման նկատմամբ:
Բացի Չինաստանից, ռիսկի գոտում են հայտնվել նաև ԱՄԷ-ն, Թուրքիան և Հնդկաստանը, որոնք շարունակում են գնել իրանական էներգակիրներ և մատակարարել արդյունաբերական ապրանքներ:
Այս տարվա սկզբին ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունն արդեն թիրախային սահմանափակումներ էր սահմանել մի շարք անկախ նավթավերամշակող ընկերությունների նկատմամբ՝ իրանական նավթ գնելու համար: Սակայն մինչ այժմ այդ միջոցները չէին տարածվել խոշոր ֆինանսական հաստատությունների վրա:
Ապրիլին Վաշինգտոնը ժամանակավորապես չեղարկել էր հումքի արտահանման արգելքը, ինչը որոշ երկրներին հնարավորություն էր տվել երկարատև ընդմիջումից հետո վերականգնել առևտուրը: Սակայն այժմ այդ առևտրային հարաբերությունները կրկին լուրջ փորձության են ենթարկվելու:

The US authorities have announced the launch of a large-scale economic campaign aimed at isolating Iran from the global financial system, according to CNBC.
This initiative from Washington threatens Tehran's trade relations with key partners. According to US government data, China is the largest buyer of Iranian oil, accounting for about 90% of raw material exports.
In 2025, the trade volume between the two countries reached $9.96 billion, excluding shadow supplies of energy resources worth about $31.2 billion.
Experts note that Chinese companies often make payments through intermediaries operating outside the dollar system. However, now state banks will secretly tighten control over compliance with the restrictions.
In addition to China, the UAE, Turkey, and India have also come under risk, as they continue to purchase Iranian energy resources and supply industrial goods.
Earlier this year, the US Treasury had already imposed targeted restrictions on several independent oil refining companies for purchasing Iranian oil. However, until now, these measures had not been extended to large financial institutions.
In April, Washington temporarily lifted the ban on raw material exports, allowing some countries to restore trade after a long hiatus. However, these trade relations are now facing serious challenges again.