ԱՄՆ իշխանությունները հայտարարել են լայնածավալ տնտեսական արշավի մեկնարկի մասին, որի նպատակն է Իրանին մեկուսացնել համաշխարհային ֆինանսական համակարգից, հայտնում է CNBC-ն:
Վաշինգտոնի նախաձեռնությունը սպառնալիքի տակ է դնում Թեհրանի առևտրային կապերն առանցքային գործընկերների հետ: ԱՄՆ կառավարության տվյալներով՝ իրանական նավթի խոշորագույն գնորդը Չինաստանն է, որին բաժին է ընկնում հումքի արտահանման մոտ 90%-ը:
2025 թվականին երկու երկրների միջև երկկողմ առևտրի ծավալը կազմել է 9.96 մլրդ դոլար՝ չհաշված մոտ 31.2 մլրդ դոլար արժողությամբ էներգակիրների ստվերային մատակարարումները:
Փորձագետները նշում են, որ չինական ընկերությունները հաճախ վճարումներն իրականացնում են դոլարային համակարգից դուրս գործող միջնորդների միջոցով: Սակայն այժմ պետական բանկերը գաղտնի կերպով կխստացնեն վերահսկողությունը սահմանափակումների պահպանման նկատմամբ:
Բացի Չինաստանից, ռիսկի գոտում են հայտնվել նաև ԱՄԷ-ն, Թուրքիան և Հնդկաստանը, որոնք շարունակում են գնել իրանական էներգակիրներ և մատակարարել արդյունաբերական ապրանքներ:
Այս տարվա սկզբին ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունն արդեն թիրախային սահմանափակումներ էր սահմանել մի շարք անկախ նավթավերամշակող ընկերությունների նկատմամբ՝ իրանական նավթ գնելու համար: Սակայն մինչ այժմ այդ միջոցները չէին տարածվել խոշոր ֆինանսական հաստատությունների վրա:
Ապրիլին Վաշինգտոնը ժամանակավորապես չեղարկել էր հումքի արտահանման արգելքը, ինչը որոշ երկրներին հնարավորություն էր տվել երկարատև ընդմիջումից հետո վերականգնել առևտուրը: Սակայն այժմ այդ առևտրային հարաբերությունները կրկին լուրջ փորձության են ենթարկվելու:

США угрожают санкциями ключевым торговым партнерам Ирана
Власти США объявили о начале масштабной экономической кампании, целью которой является изоляция Ирана от мировой финансовой системы, сообщает CNBC.
Инициатива Вашингтона ставит под угрозу торговые связи Тегерана с ключевыми партнерами. По данным правительства США, крупнейшим покупателем иранской нефти является Китай, которому приходится около 90% экспорта сырья.
В 2025 году объем двусторонней торговли между двумя странами составил 9,96 миллиарда долларов, не включая теневые поставки энергоресурсов на сумму около 31,2 миллиарда долларов.
Эксперты отмечают, что китайские компании часто осуществляют платежи через посредников, работающих вне долларовой системы. Однако теперь государственные банки тайно ужесточат контроль за соблюдением ограничений.
Кроме Китая, в зоне риска также оказались ОАЭ, Турция и Индия, которые продолжают закупать иранские энергоресурсы и поставлять промышленные товары.
В начале этого года министерство финансов США уже установило целевые ограничения на ряд независимых нефтеперерабатывающих компаний за покупку иранской нефти. Однако до сих пор эти меры не распространялись на крупные финансовые учреждения.
В апреле Вашингтон временно отменил запрет на экспорт сырья, что дало возможность некоторым странам восстановить торговлю после длительного перерыва. Однако теперь эти торговые отношения снова подвергнутся серьезному испытанию.