ԱՄՆ-ն շարունակում է լիովին հանձնառու լինել ՀՀ-ի և Ադրբեջանի հետ համագործակցությանը. Ռուբիո
Միացյալ Նահանգները շարունակում է լիովին հանձնառու լինել Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ համագործակցությանը, այսօր հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն:
Պետդեպը տարածած հաղորդագրությունում հիշեցնում է, որ մեկ տարի առաջ այս օրը նախագահ Թրամփը խաղաղություն հաստատեց Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև՝ Սպիտակ տանը հյուրընկալելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և ներկա գտնվելով նրանց կողմից պատմական համատեղ հռչակագրի ստորագրմանը։
«Այս հռչակագիրը վերջ դրեց Հարավային Կովկասում տասնամյակներ տևած հակամարտությանը և մեկնարկեց «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) նախաձեռնությունը»,- ասված է Պետդեպի հայտարարությունում:
ԱՄՆ Պետքարտուղարը նշել է, որ վերջին տասներկու ամիսների ընթացքում Միացյալ Նահանգները Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ համատեղ աշխատել է այդ խոստումն առաջընթացի վերածելու համար:
Ռուբիոն նշել է, որ TRIPP-ը, որը նախատեսված է երկաթուղային, ավտոմոբիլային, էներգետիկ և թվային ենթակառուցվածքների արդիականացման համար, աստիճանաբար վերածվում է իրականության։ «Հայաստանում արդեն մեկնարկել են երկաթուղու ինժեներական հետազոտությունները, իսկ Ադրբեջանը մոտենում է դեպի Հայաստան միացվող ավտոմայրուղու և երկաթուղու շինարարության ավարտին»,- ասել է Մարկո Ռուբիոն:
ԱՄՆ պետքարտուղարն ընդգծել է, որ «խաղաղությունը ճանապարհ է բացել Միացյալ Նահանգների, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների ընդլայնման համար, ինչը կնպաստի երեք երկրների տնտեսական բարգավաճմանը»։
ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյան տեղեկացրել է, որ Թրանս-Կասպյան ձեռնարկությունների հիմնադրամն արդեն սկսել է իր գործունեությունը։ «Այն ղեկավարում է նորընտիր տնօրենների խորհուրդը, իսկ հիմնադրամը կապիտալացվել է ԱՄՆ կառավարության 201 միլիոն դոլարի ֆինանսավորմամբ՝ Հարավային Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում Թրանս-Կասպյան առևտրային երթուղու (Միջին միջանցքի) երկայնքով մասնավոր հատվածի ներդրումները խթանելու նպատակով»,- ասված է պետքարտուղարի հայտարարությունում:
Ռուբիոն ընդգծել է, որ TRIPP-ը պարզապես ենթակառուցվածքային նախագիծ չէ․ այն Թրանս-Կասպյան առևտրային երթուղու կարևոր օղակն է, առևտրային հնարավորությունների խթան՝ Միացյալ Նահանգների և այլ երկրների համար, և օրինակ է այն բանի, թե ինչպես կարող է տնտեսական համագործակցությունը ամրապնդել խաղաղությունը՝ երկարատև վեճերի կարգավորումից հետո։
Միացյալ Նահանգները շարունակում է լիովին հանձնառու լինել Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ համագործակցությանը՝ այս հիմքի վրա կառուցման և առաջ շարժվելու գործում, ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարը՝ շնորհավորելով երկու երկրներին՝ «վերջին մեկ տարվա ընթացքում ցուցաբերած խիզախության և հեռատեսության համար և ակնկալում ենք շարունակական առաջընթաց՝ Հարավային Կովկասում կայուն ու տևական խաղաղության հաստատման ուղղությամբ»:
ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆն էլ X-ում գրել է. «1 տարի առաջ նախագահ Թրամփը համախմբեց Ադրբեջանին և Հայաստանին՝ պատմական խաղաղության համաձայնագիր ստորագրելու համար, որով վերջ դրվեց 35 տարի տևած դաժան հակամարտությանը»։
Այսօր ավելի վաղ Հայաստանի վարչապետը օգոստոսի 8-ի առթիվ առանձին հեռախոսազրույցներ է ունեցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:

Соединенные Штаты продолжают быть полностью привержены сотрудничеству с Арменией и Азербайджаном, заявил сегодня госсекретарь США Марко Рубио:
В распространенном Госдепом сообщении напоминается, что ровно год назад в этот день президент Трамп установил мир между Арменией и Азербайджаном, пригласив в Белый дом президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Николая Пашиняна, присутствуя при подписании ими исторического совместного заявления.
«Это заявление положило конец многолетнему конфликту в Южном Кавказе и положило начало инициативе «Путь Трампа к международному миру и процветанию» (TRIPP)», - говорится в заявлении Госдепа.
Госсекретарь США отметил, что за последние двенадцать месяцев Соединенные Штаты совместно с Арменией и Азербайджаном работали над тем, чтобы превратить это обещание в прогресс.
Рубио отметил, что TRIPP, который предназначен для модернизации железнодорожной, автомобильной, энергетической и цифровой инфраструктуры, постепенно становится реальностью. «В Армении уже начались инженерные исследования железной дороги, а Азербайджан близок к завершению строительства автодороги и железной дороги, соединяющей его с Арменией», - сказал Марко Рубио.
Госсекретарь США подчеркнул, что «мир открыл путь к расширению отношений между Соединенными Штатами, Арменией и Азербайджаном, что будет способствовать экономическому процветанию трех стран».
Высокопоставленный американский чиновник сообщил, что Транс-Каспийский фонд уже начал свою деятельность. «Он управляется вновь избранным советом директоров, а фонд был капитализирован финансированием правительства США в размере 201 миллиона долларов для стимулирования частных инвестиций вдоль Транс-Каспийского торгового маршрута (Среднего коридора) в Южном Кавказе и Центральной Азии», - говорится в заявлении госсекретаря.
Рубио подчеркнул, что TRIPP - это не просто инфраструктурный проект. Это важное звено Транс-Каспийского торгового маршрута, стимул для торговых возможностей для Соединенных Штатов и других стран, и пример того, как экономическое сотрудничество может укрепить мир после разрешения многолетних споров.
Соединенные Штаты продолжают быть полностью привержены сотрудничеству с Арменией и Азербайджаном в строительстве и продвижении на этой основе, сказал госсекретарь, поздравив обе страны с «мужеством и дальновидностью, проявленными за последний год, и ожидаем дальнейшего прогресса в установлении устойчивого и долговременного мира в Южном Кавказе».
Специальный посланник президента США Стив Уиткофф также написал в X: «Год назад президент Трамп собрал Азербайджан и Армению для подписания исторического мирного соглашения, положившего конец 35-летнему жестокому конфликту».
Сегодня ранее премьер-министр Армении провел отдельные телефонные разговоры с президентом США Дональдом Трампом и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым по случаю 8 августа.