ԱՄՆ-ն նոր տուրքեր է քննարկում սեմի-կոնդուկտորների համար
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը, ըստ տեղեկությունների, քննարկում է նոր տուրքեր ԱՄՆ սեմի-կոնդուկտորների վրա, քանի որ տեխնոլոգիական հսկաները մրցում են Չինաստանի հետ ԱԻ ենթակառուցվածքի զարգացման գործում:
Տուրքերը կկիրառվեն տեխնոլոգիական արտադրանքի լայն շրջանակի վրա, որը պատրաստվում է չիպերի հետ միասին, այդ թվում՝ նոթբուքներ, տվյալների կենտրոնների սերվերներ և խաղային սարքեր:
Վճարները, որոնք դեռևս գտնվում են վաղ փուլերում և ենթակա են նշանակալի փոփոխությունների, կներդրվեն փուլային կերպով:
Սպիտակ տունը չի արձագանքել CNBC-ի մեկնաբանության խնդրանքին, սակայն ասել է, որ «սեմի-կոնդուկտորների արտադրության վերադարձը ԱՄՆ է Թրամփի գլխավոր առաջնահերթություններից մեկն է»:
Հիշեցնենք, որ անցյալ տարի Թրամփը հայտարարել էր, որ մտադիր է նոր տուրքեր սահմանել սեմի-կոնդուկտորների և չիպերի վրա:

Администрация президента США Дональда Трампа, по сообщениям, рассматривает новые тарифы на полупроводники, поскольку технологические гиганты соревнуются с Китаем в разработке инфраструктуры ИИ:
Тарифы будут применяться к расширенному спектру технологической продукции, производимой вместе с чипами, включая ноутбуки, серверы центров обработки данных и игровое оборудование:
Меры, которые все еще находятся на ранних стадиях и подлежат значительным изменениям, будут введены поэтапно:
Белый дом не ответил на запрос CNBC о комментариях, но заявил, что «возвращение производства полупроводников в США является одним из главных приоритетов Трампа»:
Напомним, что в прошлом году Трамп заявил, что планирует ввести новые тарифы на полупроводники и чипы: