ԱՄՆ-ն նոր տուրքեր է քննարկում սեմի-կոնդուկտորների համար
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը, ըստ տեղեկությունների, քննարկում է նոր տուրքեր ԱՄՆ սեմի-կոնդուկտորների վրա, քանի որ տեխնոլոգիական հսկաները մրցում են Չինաստանի հետ ԱԻ ենթակառուցվածքի զարգացման գործում:
Տուրքերը կկիրառվեն տեխնոլոգիական արտադրանքի լայն շրջանակի վրա, որը պատրաստվում է չիպերի հետ միասին, այդ թվում՝ նոթբուքներ, տվյալների կենտրոնների սերվերներ և խաղային սարքեր:
Վճարները, որոնք դեռևս գտնվում են վաղ փուլերում և ենթակա են նշանակալի փոփոխությունների, կներդրվեն փուլային կերպով:
Սպիտակ տունը չի արձագանքել CNBC-ի մեկնաբանության խնդրանքին, սակայն ասել է, որ «սեմի-կոնդուկտորների արտադրության վերադարձը ԱՄՆ է Թրամփի գլխավոր առաջնահերթություններից մեկն է»:
Հիշեցնենք, որ անցյալ տարի Թրամփը հայտարարել էր, որ մտադիր է նոր տուրքեր սահմանել սեմի-կոնդուկտորների և չիպերի վրա:

U.S. considers fresh round of tariffs on semiconductors, report says
The Trump administration is reportedly considering new tariffs on U.S. semiconductors, as tech giants race to beat China in the AI infrastructure buildout:
The duties will be imposed on an expanded range of tech products made alongside chips, including laptops, data center servers, and gaming hardware:
The measures, which are still in the early phases and subject to significant changes over the next few months, will be introduced via a staggered roll-out period:
The White House did not immediately respond to a request for comment from CNBC, but told Politico: "Reshoring semiconductor manufacturing is a top priority for President Trump":