ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը չի բացառել, որ ճապոնական իենի անվերահսկելի թուլացումը կարող է հանգեցնել համաշխարհային շուկաների ապակայունացման։ Հուլիսին ճապոնական արժույթի փոխարժեքը նվազել էր մինչև 1 դոլարի դիմաց մոտ 164 իեն, ինչը վերջին 40 տարվա նվազագույն ցուցանիշն էր։
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ն ու Ճապոնիան իրականացրել էին համատեղ արժութային ինտերվենցիա, ինչը հազվադեպ կիրառվող միջոց է։ Դրանից հետո իենի փոխարժեքը ժամանակավորապես ամրապնդվել էր՝ հասնելով 1 դոլարի դիմաց մոտ 155 իենի, սակայն հետագայում ճապոնական արժույթը կրկին սկսել էր արժեզրկվել՝ մոտենալով 160 իենի նշագծին։
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունում մտահոգված են, որ փոխարժեքի հետագա անկումը կարող է ներդրողների շրջանում լայնածավալ դիրքերի փակում առաջացնել։ Դրա հետևանքները կարող են տարածվել Ճապոնիայի սահմաններից դուրս՝ այդ թվում հանգեցնելով ամերիկյան ընկերությունների և քաղաքացիների համար փոխառությունների արժեքի հնարավոր աճի։

Министр финансов США Скотт Бесент не исключил, что неконтролируемое ослабление японской иены может привести к дестабилизации мировых рынков. В июле курс японской валюты упал до 164 иен за доллар, что является минимальным показателем за последние 40 лет.
Ранее США и Япония провели совместную валютную интервенцию, что является редкой мерой. После этого курс иены временно укрепился, достигнув 155 иен за доллар, но затем японская валюта снова начала обесцениваться, приближаясь к отметке в 160 иен.
В Министерстве финансов США обеспокоены тем, что дальнейшее падение курса может вызвать массовое закрытие позиций среди инвесторов. Последствия могут распространиться за пределы Японии, в том числе привести к возможному росту стоимости займов для американских компаний и граждан.