ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է ԱՄՆ-ի աննախադեպ ջանքերի մասին՝ Վենեսուելայի հսկայական նավթային պաշարների մեկ հինգերորդի նկատմամբ վերահսկողություն սահմանելու համար՝ խաղադրույք կատարելով, որ ամերիկյան ընկերությունները կարող են վերակենդանացնել ՕՊԵԿ-ի անդամ երկրի խարխլված էներգետիկ արդյունաբերությունը, միաժամանակ ապահովելով նոր նավթի աղբյուր՝ ԱՄՆ վառելիքի գները իջեցնելու համար։ Այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Թրամփը քիչ մանրամասներ է հայտնել համաձայնագրի մասին՝ ասելով միայն, որ ԱՄՆ-ն մասնավոր բիզնեսի հետ գործընկերության միջոցով մեծամասնական վերահսկողություն է ապահովել Վենեսուելայի նավթի ավելի քան 65 միլիարդ բարելի նկատմամբ։ Հարավամերիկյան երկրի առաջնորդը ողջունել է համաձայնագիրը՝ ասելով, որ այն կխթանի տնտեսությունը և կառավարության եկամուտները։
Նոր համաձայնագիրը կներկայացնի ԱՄՆ-ի դերի կտրուկ ընդլայնում Վենեսուելայի նավթարդյունաբերության մեջ, քանի որ Թրամփի վարչակազմը ձգտում է վերակենդանացնել երկրի արտադրությունը և ապահովել ավելի շատ նավթ ԱՄՆ-ի վերամշակման գործարանների համար։ Վենեսուելան ունի աշխարհի ամենամեծ նավթային պաշարները, բայց արտադրում է օրական ընդամենը մոտ 1.25 միլիոն բարել, ինչը շատ ավելի քիչ է իր ներուժից՝ ներդրումների թերակատարման, վատ կառավարման և պատժամիջոցների պատճառով։
«Իմ հանձնարարությամբ՝ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն և ռազմական նախարար Փիթ Հեգսեթը, սերտորեն համագործակցելով Վենեսուելայի ժամանակավոր նախագահ Դելսի Ռոդրիգեսի հետ, և մասնավոր բիզնեսի հետ գործընկերության միջոցով, ապահովել են ԱՄՆ-ի կողմից Վենեսուելայում նավթի ավելի քան 65 միլիարդ բարել պաշարների մեծամասնության վերահսկողությունը՝ առանց ամերիկացի հարկատուների համար որևէ ծախսի», - գրել է Թրամփը Truth Social-ում:
Հայտարարությունը հաջորդել է ԱՄՆ-Վենեսուելա շաբաթներ տևած բանակցություններին՝ համաձայնագրի շուրջ, որը ամերիկյան ընկերություններին երկարաժամկետ հասանելիություն կտրամադրի Վենեսուելայի նավթահանքերի մի խմբի և կերաշխավորի դրա արդյունքում ԱՄՆ-ին հում նավթի մատակարարումը:
Վենեսուելացի պաշտոնյաները պատրաստվում են հաջորդ շաբաթ ստորագրել համաձայնագրեր, որոնք մի շարք ընկերությունների, մասնավորապես՝ ամերիկյան ընկերությունների, կտան նավթի արտադրության նոր իրավունքներ:

Президент США Дональд Трамп объявил о беспрецедентных усилиях США по установлению контроля над одной пятой огромных нефтяных запасов Венесуэлы, ставя ставку на то, что американские компании смогут возродить разрушенную энергетическую отрасль страны — члена ОПЕК, одновременно обеспечивая новый источник нефти для снижения цен на топливо в США. Об этом сообщает Reuters.
Трамп сообщил немного деталей о соглашении, сказав лишь, что США обеспечили контроль над большей частью более 65 миллиардов баррелей венесуэльской нефти через партнерство с частным бизнесом. Лидер южноамериканской страны приветствовал соглашение, заявив, что оно будет способствовать экономике и доходам правительства.
Новое соглашение представит резкое расширение роли США в венесуэльской нефтяной промышленности, поскольку администрация Трампа стремится возродить производство в стране и обеспечить больше нефти для американских перерабатывающих заводов. Венесуэла обладает крупнейшими нефтяными запасами в мире, но производит всего около 1,25 миллиона баррелей в день, что значительно меньше ее потенциала из-за недостатка инвестиций, плохого управления и санкций.
«По моему поручению, госсекретарь Марко Рубио и министр обороны Пит Хегсетт, в тесном сотрудничестве с временным президентом Венесуэлы Дельси Родригес и частным бизнесом, обеспечили контроль США над большей частью нефтяных запасов Венесуэлы в 65 миллиардов баррелей без каких-либо затрат для американских налогоплательщиков», — написал Трамп в Truth Social.
Заявление последовало за недавними переговорами между США и Венесуэлой, которые длились несколько недель, касающимися соглашения, которое предоставит американским компаниям долгосрочный доступ к группе венесуэльских нефтяных месторождений и гарантирует поставки сырой нефти в США.
Венесуэльские чиновники планируют подписать соглашения на следующей неделе, которые предоставят нескольким компаниям, в частности американским, новые права на добычу нефти.