Միացյալ Նահանգները, Հայաստանը և Ադրբեջանը շարունակում են հանձնառու մնալ օգոստոսի 8-ի Համատեղ հռչակագրի լիարժեք իրականացմանը:
Այս մասին հայտարարություն է տարածվել Սպիտակ տանը կայացած Խաղաղության գագաթնաժողովի մեկամյա տարեդարձի առթիվ:
Հայտարարությունում նշվում է, որ երեք երկրները վերահաստատում են իրենց աջակցությունը ՀՀ-ի և Ադրբեջանի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և իրավազորությանը:
«Երեք երկրները շարունակում են հանձնառու մնալ օգոստոսի 8-ի Համատեղ հռչակագրի լիարժեք իրականացմանը՝ դրա տառին և ոգուն համապատասխան, ինչպես նաև տարածաշրջանի բացառիկ տնտեսական ներուժի բացահայտմանը»,- ասված է հայտարարությունում:
Մեկ տարի առաջ Երևանն ու Բաքուն Սպիտակ տանը նախաստորագրեցին հայ-ադրբեջանական խաղաղության համաձայնագիրը:
«Իրական խաղաղությունը երբեք մեկ օրում չի կերտվում, բայց ինչպես ասում է նախագահ Թրամփը` «Խոստումները տրված են, խոստումները կատարված են»»,- նշվում է հայտարարությունում:

The U.S., Armenia, and Azerbaijan Continue to Commit to the Full Implementation of the August 8 Joint Declaration
News | 2026/08/11 14:02
The U.S., Armenia, and Azerbaijan reaffirm their support for establishing peace in the region
The United States, Armenia, and Azerbaijan continue to commit to the full implementation of the August 8 Joint Declaration:
This was stated in a release issued on the occasion of the one-year anniversary of the Peace Summit at the White House.
The statement emphasizes that the three countries reaffirm their support for the sovereignty, territorial integrity, and legal authority of Armenia and Azerbaijan.
“The three countries continue to be committed to the full implementation of the August 8 Joint Declaration in accordance with its letter and spirit, as well as the revelation of the region's exceptional economic potential,” the statement reads.
A year ago, Yerevan and Baku signed a preliminary peace agreement at the White House.
“Real peace is never built in one day, but as President Trump says, ‘Promises made are promises kept,’” the statement notes.