ԱՄՆ-ն և Կանադան շարունակում են ունենալ էական տարաձայնություններ, որոնք անհրաժեշտ է կարգավորել մինչև օգոստոսի 19-ի վերջնաժամկետը, նախքան կանադական մի շարք ապրանքների նկատմամբ նախատեսվող 50% մաքսատուրքերի սահմանումը: Այս մասին հաղորդում է Bloomberg-ը:
Կանադայի գլխավոր առևտրային բանակցող Ջենիս Շարեթը կառավարության խորհրդատվական խմբին հայտնել է, որ երկու երկրների միջև միջանկյալ համաձայնության հասնելու համար դեռևս մեծածավալ աշխատանք է անհրաժեշտ։ Կանադայի Առևտրի պալատի գլխավոր գործադիր տնօրեն և վարչապետ Մարկ Քարնիի՝ կանադա-ամերիկյան տնտեսական հարաբերությունների հարցերով խորհրդատվական կոմիտեի անդամ Քենդիս Լեյնգը հայտարարել է, որ կարճ ժամկետները լուրջ մարտահրավեր են:
Նա հավելել է, որ քննարկումները կառուցողական բնույթ են կրել, ինչը որոշակի հիմք է տալիս լավատեսության համար։ Սպիտակ տունը սպառնացել է մաքսատուրքեր սահմանել՝ կիրառելով ԱՄՆ-ի առևտրային օրենսդրությունը, որն ընդունվել է Մեծ դեպրեսիայի ժամանակաշրջանում։ Անցյալ տարի երկու երկրների միջև երկկողմ առևտրի ծավալը կազմել է գրեթե 900 մլրդ դոլար:
ԱՄՆ-ի առևտրային ներկայացուցիչ Ջեյմիսոն Գրիրը ուրբաթ օրը հայտարարել է, որ Կանադան պետք է չեղարկի իր պատասխան առևտրային միջոցները՝ նոր մաքսատուրքերից խուսափելու համար:
Վաշինգտոնը ցանկանում է, որ ամերիկյան ալկոհոլային խմիչքները կրկին հայտնվեն Կանադայի նահանգային ալկոհոլային խմիչքների խանութներում։ Նահանգների մեծ մասը սահմանափակումներ կամ արգելքներ է կիրառել ամերիկյան ալկոհոլի նկատմամբ՝ ի պատասխան անցյալ տարի ԱՄՆ-ի սահմանած մաքսատուրքերի:
ԱՄՆ-ն նաև պահանջում է փոփոխություններ կատարել կաթնամթերքի նկատմամբ կանադական քվոտաների և ավտոմոբիլային արտադրանքի համար սահմանված պատասխան մաքսատուրքերի հարցում:
Օտտավան ցանկանում է նվազեցնել ԱՄՆ-ի կողմից Առևտրի մասին օրենքի 232-րդ բաժնի հիման վրա սահմանված մաքսատուրքերը, որոնք ավելի քան մեկ տարի է՝ ազդում են Կանադայի պողպատի, ալյումինի և ավտոմոբիլային արդյունաբերության վրա:
Կանադացի պաշտոնյաները նախազգուշացրել են, որ 50% մաքսատուրքերի սահմանումը վեճը կտեղափոխի ավելի լուրջ փուլ։ Քարնին հայտարարել է, որ բոլոր տարբերակները շարունակում են մնալ օրակարգում, եթե Վաշինգտոնը շարունակի գանձել այդ մաքսատուրքերը՝ Կանադայի նկատմամբ պատասխան քայլեր ձեռնարկելու ներքին ճնշման պայմաններում:
Լեյնգը նախազգուշացրել է, որ հետագա պատասխան միջոցները կարող են վնաս հասցնել Կանադային՝ մատնանշելով երկու երկրների տնտեսությունների սերտ ինտեգրվածությունը։ Նրա խոսքով՝ կառավարությունը պետք է հավասարակշռի ԱՄՆ-ի գործողություններին պատասխանելու անհրաժեշտությունը՝ կանադական բիզնեսին և սպառողներին լրացուցիչ վնաս հասցնելու ռիսկի հետ:

США и Канада продолжают иметь значительные разногласия, которые необходимо разрешить до крайнего срока 19 августа, прежде чем будут введены запланированные 50% пошлины на ряд канадских товаров. Об этом сообщает Bloomberg.
Главный торговый переговорщик Канады Дженис Шарет сообщила консультативной группе правительства, что для достижения промежуточного соглашения между двумя странами необходимо еще много работы. Генеральный директор Торговой палаты Канады и член консультативного комитета по канадско-американским экономическим отношениям при премьер-министре Марке Карни Кэндис Лейн заявила, что короткие сроки представляют собой серьезный вызов.
Она добавила, что обсуждения носили конструктивный характер, что дает определенные основания для оптимизма. Белый дом угрожает ввести пошлины, используя торговое законодательство США, принятое во время Великой депрессии. В прошлом году объем двусторонней торговли между двумя странами составил почти 900 миллиардов долларов.
Торговый представитель США Джеймисон Гриир в пятницу заявил, что Канада должна отменить свои ответные торговые меры, чтобы избежать новых пошлин.
Вашингтон хочет, чтобы американские алкогольные напитки снова появились в канадских провинциальных магазинах алкогольных напитков. Большинство штатов ввели ограничения или запреты на американский алкоголь в ответ на пошлины, введенные США в прошлом году.
США также требуют изменений в канадских квотах на молочные продукты и ответных пошлинах на автомобильную продукцию.
Оттава хочет снизить пошлины, установленные на основании 232 раздела Закона о торговле США, которые более года влияют на канадскую сталь, алюминий и автомобильную промышленность.
Канадские чиновники предупредили, что введение 50% пошлин переведет спор на более серьезный уровень. Карни заявил, что все варианты остаются на повестке дня, если Вашингтон продолжит взимать эти пошлины в условиях внутреннего давления на принятие ответных мер против Канады.
Лейн предупредила, что дальнейшие ответные меры могут нанести ущерб Канаде, указывая на тесную интеграцию экономик двух стран. По ее словам, правительство должно сбалансировать необходимость ответить на действия США с риском причинения дополнительного ущерба канадскому бизнесу и потребителям.