ԱՄՆ-ն և Կանադան շարունակում են ունենալ էական տարաձայնություններ, որոնք անհրաժեշտ է կարգավորել մինչև օգոստոսի 19-ի վերջնաժամկետը, նախքան կանադական մի շարք ապրանքների նկատմամբ նախատեսվող 50% մաքսատուրքերի սահմանումը: Այս մասին հաղորդում է Bloomberg-ը:
Կանադայի գլխավոր առևտրային բանակցող Ջենիս Շարեթը կառավարության խորհրդատվական խմբին հայտնել է, որ երկու երկրների միջև միջանկյալ համաձայնության հասնելու համար դեռևս մեծածավալ աշխատանք է անհրաժեշտ։ Կանադայի Առևտրի պալատի գլխավոր գործադիր տնօրեն և վարչապետ Մարկ Քարնիի՝ կանադա-ամերիկյան տնտեսական հարաբերությունների հարցերով խորհրդատվական կոմիտեի անդամ Քենդիս Լեյնգը հայտարարել է, որ կարճ ժամկետները լուրջ մարտահրավեր են:
Նա հավելել է, որ քննարկումները կառուցողական բնույթ են կրել, ինչը որոշակի հիմք է տալիս լավատեսության համար։ Սպիտակ տունը սպառնացել է մաքսատուրքեր սահմանել՝ կիրառելով ԱՄՆ-ի առևտրային օրենսդրությունը, որն ընդունվել է Մեծ դեպրեսիայի ժամանակաշրջանում։ Անցյալ տարի երկու երկրների միջև երկկողմ առևտրի ծավալը կազմել է գրեթե 900 մլրդ դոլար:
ԱՄՆ-ի առևտրային ներկայացուցիչ Ջեյմիսոն Գրիրը ուրբաթ օրը հայտարարել է, որ Կանադան պետք է չեղարկի իր պատասխան առևտրային միջոցները՝ նոր մաքսատուրքերից խուսափելու համար:
Վաշինգտոնը ցանկանում է, որ ամերիկյան ալկոհոլային խմիչքները կրկին հայտնվեն Կանադայի նահանգային ալկոհոլային խմիչքների խանութներում։ Նահանգների մեծ մասը սահմանափակումներ կամ արգելքներ է կիրառել ամերիկյան ալկոհոլի նկատմամբ՝ ի պատասխան անցյալ տարի ԱՄՆ-ի սահմանած մաքսատուրքերի:
ԱՄՆ-ն նաև պահանջում է փոփոխություններ կատարել կաթնամթերքի նկատմամբ կանադական քվոտաների և ավտոմոբիլային արտադրանքի համար սահմանված պատասխան մաքսատուրքերի հարցում:
Օտտավան ցանկանում է նվազեցնել ԱՄՆ-ի կողմից Առևտրի մասին օրենքի 232-րդ բաժնի հիման վրա սահմանված մաքսատուրքերը, որոնք ավելի քան մեկ տարի է՝ ազդում են Կանադայի պողպատի, ալյումինի և ավտոմոբիլային արդյունաբերության վրա:
Կանադացի պաշտոնյաները նախազգուշացրել են, որ 50% մաքսատուրքերի սահմանումը վեճը կտեղափոխի ավելի լուրջ փուլ։ Քարնին հայտարարել է, որ բոլոր տարբերակները շարունակում են մնալ օրակարգում, եթե Վաշինգտոնը շարունակի գանձել այդ մաքսատուրքերը՝ Կանադայի նկատմամբ պատասխան քայլեր ձեռնարկելու ներքին ճնշման պայմաններում:
Լեյնգը նախազգուշացրել է, որ հետագա պատասխան միջոցները կարող են վնաս հասցնել Կանադային՝ մատնանշելով երկու երկրների տնտեսությունների սերտ ինտեգրվածությունը։ Նրա խոսքով՝ կառավարությունը պետք է հավասարակշռի ԱՄՆ-ի գործողություններին պատասխանելու անհրաժեշտությունը՝ կանադական բիզնեսին և սպառողներին լրացուցիչ վնաս հասցնելու ռիսկի հետ:

The US and Canada Have Disagreements Over the Deadline for Imposing Tariffs Up to 50%
The US and Canada continue to have significant disagreements that need to be resolved by the August 19 deadline, before the planned imposition of 50% tariffs on a number of Canadian goods. This was reported by Bloomberg.
Canada's chief trade negotiator, Janice Charette, informed the government's advisory group that substantial work is still needed to reach an interim agreement between the two countries. The CEO of the Canadian Chamber of Commerce and a member of the advisory committee on Canada-US economic relations under Prime Minister Mark Carney, Candice Lane, stated that the short timelines pose a serious challenge.
She added that the discussions have been constructive, which provides some basis for optimism. The White House has threatened to impose tariffs using US trade legislation enacted during the Great Depression. Last year, the volume of bilateral trade between the two countries was nearly $900 billion.
US Trade Representative Jamison Greer stated on Friday that Canada must cancel its retaliatory trade measures to avoid new tariffs.
Washington wants American alcoholic beverages to return to Canadian provincial liquor stores. Most states have imposed restrictions or bans on American alcohol in response to tariffs imposed by the US last year.
The US is also demanding changes to Canadian quotas on dairy products and retaliatory tariffs on automotive products.
Ottawa wants to reduce the tariffs imposed under Section 232 of the US Trade Act, which have affected Canada's steel, aluminum, and automotive industries for over a year.
Canadian officials have warned that the imposition of 50% tariffs would escalate the dispute to a more serious level. Carney stated that all options remain on the table if Washington continues to collect these tariffs amid domestic pressure to take retaliatory actions against Canada.
Lane warned that further retaliatory measures could harm Canada, pointing to the close integration of the economies of the two countries. She stated that the government must balance the need to respond to US actions with the risk of causing additional harm to Canadian businesses and consumers.