ԱՄՆ-ն և Կանադան չեն կարողացել հասնել առևտրային համաձայնության, և ԱՄՆ-ն հայտարարել է, որ 50% մաքսատուրքեր կսահմանվի Կանադայի որոշ ապրանքների վրա, ինչը խորացնում է երկու երկարաժամկետ դաշնակիցների միջև լարվածությունը:
ԱՄՆ-ի վարչակազմի ավագ պաշտոնյան նշել է, որ 338-րդ բաժնի մաքսատուրքերը կգործեն մոտ 20 միլիարդ դոլար արժողությամբ կանադական ապրանքների վրա:
Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնին հայտարարել է, որ նա դադարեցրել է առևտրային բանակցությունները և Կանադան պատասխանելու է դոլարով:
ԱՄՆ-ի վարչակազմի որոշումը հետևել է երեք օր շարունակված բանակցություններին Վաշինգտոնում, որտեղ հանդիպել են Կանադայի առևտրի նախարար Դոմինիկ Լեբլանկը և ԱՄՆ-ի առևտրային ներկայացուցիչ Ջեյմսոն Գրերը:
«Ես որոշել եմ դադարեցնել առևտրային բանակցությունները ԱՄՆ-ի հետ և հանձնարարել եմ Կանադայի բանակցողներին վերադառնալ Օտավա», - ասել է Քարնին:
«Նրանք (բանակցողները) աշխատել են լավ հավատքով՝ պաշտպանելու կանադացիների շահերը այս բանակցությունների ընթացքում մինչև վերջին րոպեն», - ավելացրել է նա:
Նոր միջոցառումները ազդում են կանադական արտահանման համեմատաբար փոքր մասնաբաժնի վրա, սակայն դրանք ավելացնում են ԱՄՆ-ի արդեն իսկ գործող մաքսատուրքերը երկաթի, փայտի և ավտոմեքենաների վրա:
Նոր մաքսատուրքերը կարող են խոչընդոտել Կանադայի փխրուն տնտեսական վերականգնմանը և ազդել, թե ինչպես են երկու հարևանները համագործակցելու ավելի լայն բանակցություններում ազատ առևտրի համաձայնագրի շուրջ:
Նրանք գործում են անկախ նրանից, թե արդյոք կանադական ապրանքները համապատասխանում են ԱՄՆ-Մեքսիկա-Կանադա առևտրային համաձայնագրի նախապատվելի պայմաններին:

США и Канада не смогли достичь торгового соглашения, и США объявили о введении 50% тарифов на некоторые товары из Канады, что углубляет напряженность между двумя давними союзниками:
Старший чиновник администрации Трампа сообщил, что тарифы по разделу 338 будут действовать на товары из Канады на сумму около 20 миллиардов долларов.
Премьер-министр Канады Марк Карни заявил, что он приостановил торговые переговоры и Канада ответит доллар за доллар на новые тарифы.
Решение администрации США последовало после трех дней переговоров в Вашингтоне между министром торговли Канады с США Домиником Лебланом и торговым представителем США Джеймсоном Гриером.
«Я решил приостановить торговые переговоры с США и поручил канадским переговорщикам вернуться в Оттаву», - заявил Карни.
«Они (переговорщики) усердно работали, добросовестно защищая интересы канадцев на протяжении этих переговоров до последней минуты», - добавил он.
Хотя новые меры затрагивают относительно небольшую долю канадского экспорта, они добавляют к уже существующим тарифам США на сталь, древесину и автомобили.
Новые тарифы могут помешать хрупкому экономическому восстановлению Канады и повлиять на то, как два соседа будут взаимодействовать в ближайшие месяцы в рамках более широких переговоров о свободной торговле.
Они применяются независимо от того, соответствуют ли канадские товары условиям преференциального обращения в рамках соглашения о свободной торговле США, Мексики и Канады.