Սպիտակ տունը հրապարակել է զեկույց, որում ավելի քան 40 պետությունների, այդ թվում՝ Կանադային, Մեքսիկային և Ճապոնիային մեղադրել է Չինաստանին՝ ամերիկյան մաքսատուրքերից խուսափելու հարցում աջակցելու մեջ։ Խոսքն առևտրային հոսքերը ավելի ցածր մաքսատուրքեր ունեցող երկրների միջոցով վերաուղղելու մասին է։ Փաստաթուղթը ստացել է «Բեռների փոխաբեռնման մեծ խարդախությունը» անվանումը, իսկ դրա շապիկին պատկերված է տրոյական ձին։
Սպիտակ տան վարկածի համաձայն՝ Պեկինը և պետության կողմից աջակցվող արտադրողները ապրանքներն ուղղել են էժան աշխատուժ ունեցող, թույլ մաքսային վերահսկողությամբ, ազատ տնտեսական գոտիներով կամ ԱՄՆ շուկա պարզեցված հասանելիությամբ իրավազորություններ։
«Ժամանակի ընթացքում մաքսատուրքեր ունեցող այս երկրները, որոնց թիվն այսօր գերազանցում է 40-ը, դարձել են մաքսատուրքերից խուսափելու նոր համակարգի մեկնարկային հարթակներն ու կենտրոնները․ հիմնականում Չինաստանում արտադրված ապրանքները արտերկրում ենթարկվել են նվազագույն մշակման և նոր անվանումներով արտահանվել Ամերիկա», – ասվում է զեկույցում։
Ամերիկյան վարչակազմը հաշվարկել է, որ այս սխեմայի պատճառով ԱՄՆ-ն տարեկան կորցնում է 19-26 մլրդ դոլար։
«Հիմնական սցենարի համաձայն՝ տարեկան 75 մլրդ դոլարի ապօրինի բեռների փոխաբեռնման արդյունքում կկորցվի մոտ 450 հազար աշխատատեղ, իսկ դրա հետ կապված դաշնային եկամուտների կորուստները կկազմեն 19-26 մլրդ դոլար», – նշվում է փաստաթղթում։
Սպիտակ տան առևտրային և արտադրական քաղաքականության վարչության ղեկավար Փիթեր Նավարոն հայտարարել է, որ Թրամփի կողմից մաքսատուրքերի սահմանումից հետո Չինաստանը բեռների փոխաբեռնումը կազմակերպելու «չափազանց բարդ» մեթոդներ է կիրառել, հայտնում է Financial Times-ը։
«Տարիներ շարունակ բեռների փոխաբեռնման լայնածավալ խարդախությունը թույլ է տվել կոմունիստական Չինաստանին իր արտահանումը «լվանալ» ավելի քան 40 երկրներում, տասնյակ միլիարդավոր դոլարներ գողանալ մեր պետական գանձարանից և խլել ամերիկացի աշխատողների աշխատավարձերը», – ասել է նա։
2025 թվականի նոյեմբերին Թրամփը հայտարարել էր Չինաստանի նկատմամբ 100% մաքսատուրքեր սահմանելու մասին։ Հունվարի վերջին հանրապետականը նաև մաքսատուրքերով էր սպառնացել Կանադային, եթե վերջինս առևտրային համաձայնագիր կնքի Չինաստանի հետ։ Նրա խոսքով՝ Կանադան «լրջորեն սխալվում է»՝ թույլ տալով Չինաստանին մեծացնել էլեկտրամոբիլների ներմուծումը։
Ավելի ուշ Չինաստանը կոչ արեց ԱՄՆ-ին չեղարկել առևտրային գործընկերների նկատմամբ սահմանված միակողմանի մաքսատուրքերը։ Պեկինը նախազգուշացրեց, որ ուշադիր հետևելու է ամերիկյան իշխանությունների պատասխան քայլերին։

The White House has released a report accusing over 40 countries, including Canada, Mexico, and Japan, of assisting China in evading American tariffs. The report discusses redirecting trade flows through countries with lower tariffs. The document is titled "Large-Scale Freight Fraud" and features a Trojan horse on its cover.
According to the White House's theory, Beijing and state-supported manufacturers have directed goods to jurisdictions with cheap labor, weak customs oversight, free economic zones, or simplified access to the US market.
"Over time, these countries with tariffs, now exceeding 40, have become launch pads and centers for a new system of tariff evasion: goods produced mainly in China have undergone minimal processing abroad and have been exported to America under new names," the report states.
The US administration has calculated that due to this scheme, the US loses between $19 billion and $26 billion annually.
"According to the main scenario, illegal freight transshipments worth $75 billion will result in the loss of about 450,000 jobs, and the associated federal revenue losses will amount to $19 billion to $26 billion," the document notes.
Peter Navarro, head of the White House's Office of Trade and Manufacturing Policy, stated that after the imposition of tariffs by Trump, China has employed "extremely complex" methods to organize freight transshipments, according to the Financial Times.
"For years, large-scale freight fraud has allowed communist China to 'wash' its exports in over 40 countries, steal tens of billions of dollars from our treasury, and take away the wages of American workers," he said.
In November 2025, Trump announced the imposition of 100% tariffs on China. At the end of January, the Republican also threatened Canada with tariffs if it signed a trade agreement with China. He stated that Canada is "seriously mistaken" in allowing China to increase electric vehicle imports.
Later, China called on the US to cancel the unilateral tariffs imposed on its trading partners. Beijing warned that it would closely monitor the US authorities' response actions.