ԱՄՆ-Կանադա առևտրային հարաբերությունները սրվում են
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը սպառնացել է բարձրացնել Կանադայից ներմուծվող ավտոմեքենաների վրա սահմանված մաքսատուրքերը, քանի որ երկու հարևանների միջև առևտրային պատերազմը շարունակում է թեժանալ։ Այս մասին հայտնում է BBC-ն։
Թրամփը հայտարարել է, որ հունվարի 1-ից կանադական մեքենաների և բեռնատարների, ինչպես նաև ավտոպահեստամասերի վրա մաքսատուրքերը 25%-ից կբարձրացնի մինչև 50%։ Սա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-Կանադա առևտրային բանակցությունները անցյալ շաբաթվա վերջին ձախողվել էին և կողմերից յուրաքանչյուրը մյուսին մեղադրել էր վերջին րոպեին անհիմն պահանջներ ներկայացնելու մեջ։
Վարչապետ Մարկ Քարնին Թրամփի հարկերի վերջին սպառնալիքը համարել էր անսպասելի և մեղադրել էր նախագահին Կանադայի ավտոարդյունաբերությունը ոչնչացնելու ցանկության մեջ՝ հավելելով, որ Կանադան պատրաստ է վերսկսել բանակցությունները միայն այն դեպքում, եթե ԱՄՆ-ն ցուցաբերի ճիշտ վերաբերմունք։
Բանավեճը սկսվել էր այն բանից հետո, երբ ամերիկացի և կանադացի մի քանի պաշտոնյաներ հայտարարել էին, որ բանակցությունները կասեցվել են՝ վերսկսման հստակ ամսաթիվ չնշելով։
Կանադան դուրս է եկել առևտրային բանակցություններից ուրբաթ երեկոյան՝ ԱՄՆ-ի կողմից սահմանված վերջնաժամկետից մի քանի րոպե առաջ, որը նախատեսում էր 50% մաքսատուրք սահմանել կանադական գրեթե 20 միլիարդ դոլարի ներմուծման վրա։
Բանակցությունների ձախողումը նշանակալի փոփոխություն էր շաբաթվա սկզբի համեմատ, երբ երկու կողմերն էլ լավատեսորեն էին տրամադրված, որ հնարավոր կլինի կնքել ԱՄՆ-Կանադա նոր առևտրային համաձայնագիր։ Կանադացի պաշտոնյաները հայտարարել են, որ ԱՄՆ-ն վերջին րոպեի պահանջներ է ներկայացրել, որոնք անընդունելի են, այդ թվում՝ մի կետ, որը սահմանափակում է այն երկրներին, որոնց հետ Կանադան կարող է առևտրային համաձայնագրեր կնքել։

Торговые отношения США и Канады обостряются
Президент США Дональд Трамп угрожает повысить пошлины на автомобили, импортируемые из Канады, поскольку торговая война между двумя соседями продолжает нарастать. Об этом сообщает BBC.
Трамп заявил, что с 1 января пошлины на канадские автомобили и грузовики, а также автозапчасти будут повышены с 25% до 50%. Это произошло после того, как торговые переговоры между США и Канадой провалились на прошлой неделе, и каждая сторона обвинила другую в выдвижении необоснованных требований в последний момент.
Премьер-министр Марк Карни назвал последние угрозы Трампа неожиданными и обвинил президента в желании уничтожить канадскую автомобильную промышленность, добавив, что Канада готова возобновить переговоры только в том случае, если США проявят правильное отношение.
Спор начался после того, как несколько американских и канадских чиновников заявили, что переговоры приостановлены без указания точной даты возобновления.
Канада вышла из торговых переговоров в пятницу вечером, за несколько минут до установленного США крайнего срока, который предусматривал введение 50% пошлины на почти 20 миллиардов долларов канадского импорта.
Провал переговоров стал значительным изменением по сравнению с началом недели, когда обе стороны были оптимистично настроены на возможность заключения нового торгового соглашения между США и Канадой. Канадские чиновники заявили, что США выдвинули неприемлемые требования в последний момент, включая пункт, который ограничивает страны, с которыми Канада может заключать торговые соглашения.
Тем временем, американские чиновники заявили, что именно Канада внесла изменения в последний момент.