ԱՄՆ-Կանադա առևտրային հարաբերությունները սրվում են
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը սպառնացել է բարձրացնել Կանադայից ներմուծվող ավտոմեքենաների վրա սահմանված մաքսատուրքերը, քանի որ երկու հարևանների միջև առևտրային պատերազմը շարունակում է թեժանալ։ Այս մասին հայտնում է BBC-ն։
Թրամփը հայտարարել է, որ հունվարի 1-ից կանադական մեքենաների և բեռնատարների, ինչպես նաև ավտոպահեստամասերի վրա մաքսատուրքերը 25%-ից կբարձրացնի մինչև 50%։ Սա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-Կանադա առևտրային բանակցությունները անցյալ շաբաթվա վերջին ձախողվել էին և կողմերից յուրաքանչյուրը մյուսին մեղադրել էր վերջին րոպեին անհիմն պահանջներ ներկայացնելու մեջ։
Վարչապետ Մարկ Քարնին Թրամփի հարկերի վերջին սպառնալիքը համարել էր անսպասելի և մեղադրել էր նախագահին Կանադայի ավտոարդյունաբերությունը ոչնչացնելու ցանկության մեջ՝ հավելելով, որ Կանադան պատրաստ է վերսկսել բանակցությունները միայն այն դեպքում, եթե ԱՄՆ-ն ցուցաբերի ճիշտ վերաբերմունք։
Բանավեճը սկսվել էր այն բանից հետո, երբ ամերիկացի և կանադացի մի քանի պաշտոնյաներ հայտարարել էին, որ բանակցությունները կասեցվել են՝ վերսկսման հստակ ամսաթիվ չնշելով։
Կանադան դուրս է եկել առևտրային բանակցություններից ուրբաթ երեկոյան՝ ԱՄՆ-ի կողմից սահմանված վերջնաժամկետից մի քանի րոպե առաջ, որը նախատեսում էր 50% մաքսատուրք սահմանել կանադական գրեթե 20 միլիարդ դոլարի ներմուծման վրա։
Բանակցությունների ձախողումը նշանակալի փոփոխություն էր շաբաթվա սկզբի համեմատ, երբ երկու կողմերն էլ լավատեսորեն էին տրամադրված, որ հնարավոր կլինի կնքել ԱՄՆ-Կանադա նոր առևտրային համաձայնագիր։ Կանադացի պաշտոնյաները հայտարարել են, որ ԱՄՆ-ն վերջին րոպեի պահանջներ է ներկայացրել, որոնք անընդունելի են, այդ թվում՝ մի կետ, որը սահմանափակում է այն երկրներին, որոնց հետ Կանադան կարող է առևտրային համաձայնագրեր կնքել։

US President Donald Trump has threatened to raise tariffs on cars imported from Canada as the trade war between the two neighbors continues to escalate. This was reported by BBC.
Trump stated that starting January 1, tariffs on Canadian cars and trucks, as well as auto parts, will increase from 25% to 50%. This comes after US-Canada trade negotiations failed last week, with each side blaming the other for making unreasonable last-minute demands.
Prime Minister Mark Carney deemed Trump's latest tax threat unexpected and accused the president of wanting to destroy Canada's auto industry, adding that Canada is ready to resume negotiations only if the US shows the right attitude.
The dispute began after several US and Canadian officials announced that the negotiations had been suspended without specifying a clear date for resumption.
Canada withdrew from the trade negotiations on Friday evening, just minutes before a deadline set by the US that would impose a 50% tariff on nearly $20 billion of Canadian imports.
The failure of the negotiations marked a significant change from earlier in the week when both sides were optimistic about the possibility of reaching a new US-Canada trade agreement. Canadian officials stated that the US had made last-minute demands that were unacceptable, including one that would limit the countries with which Canada could negotiate trade agreements.