ԱՄՆ-Կանադա առևտրային բանակցությունները ձախողվել են, Կարենին ասում է, որ պատասխան տուրքը կսկսվի սեպտեմբերի 8-ին
Լուրեր | 2026/08/22 13:57
ԱՄՆ-ը 50% տուրքեր է սահմանել կանադական ապրանքների վրա
ԱՄՆ-ը և Կանադան չկարողացան հասնել առևտրային համաձայնության, ինչը հանգեցրեց նոր տուրքերի սահմանմանը:
• Տուրքերը ազդում են մոտ 20 միլիարդ դոլարի կանադական ներմուծման վրա, ներառյալ գինին, կահույքը, կաթնամթերքը, ցեմենտը, հագուստը, ձկնորսական ձողերը և հոկեյի սարքավորումները:
• Կանադայի վարչապետ Մարկ Կարենին հայտարարել է, որ երկիրը պատասխան տուրքեր կսահմանի «դոլարով դոլար» սկզբունքով, սկսած սեպտեմբերի 8-ից:
ԱՄՆ-ը շաբաթ օրը 50% տուրքեր է սահմանել որոշ կանադական ապրանքների վրա, քանի որ առևտրային բանակցությունները երկու երկրների միջև ձախողվել են:
Կանադան իր հերթին հայտարարել է, որ սեպտեմբերի 8-ից կսկսի իր պատասխան տուրքերը:
Բանակցողները երկու կողմերից աշխատել են համաձայնության հասնելու համար, սակայն երկուսն էլ միմյանց մեղադրում են, որ չեն կարողացել համաձայնության գալ:
Կարենին նշել է, որ ԱՄՆ-ի պահանջները չափազանց բարձր են եղել, իսկ առաջարկները՝ շատ ցածր:
Նա նաև ընդգծել է, որ Կանադան պատրաստ էր հրաժարվել մնացած պատասխան տուրքերից, եթե ԱՄՆ-ն նվազեցներ իր սեփականները:
Կարենին նշել է, որ նոր տուրքերը կսահմանվեն տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ պողպատ, կաթնամթերք, գյուղատնտեսական սարքավորումներ և թուղթ:

Переговоры США и Канады по торговле провалились, Карни заявил, что ответные тарифы начнутся 8 сентября
Новости | 2026/08/22 13:57
США ввели 50% тарифы на канадские товары
США и Канада не смогли достичь торгового соглашения, что привело к введению новых тарифов:
• Тарифы затрагивают около 20 миллиардов долларов канадского импорта, включая вино, мебель, молочные продукты, цемент, одежду, рыболовные удочки и хоккейное оборудование.
• Премьер-министр Канады Марк Карни заявил, что страна введет ответные тарифы "доллар за доллар" начиная с 8 сентября.
США в субботу ввели 50% тарифы на некоторые канадские товары после того, как торговые переговоры между двумя странами провалились.
Канада, в свою очередь, объявила, что ответные тарифы начнут действовать с 8 сентября.
Переговорщики обеих сторон работали над соглашением, но обе стороны обвиняют друг друга в том, что не смогли достичь соглашения.
Карни отметил, что требования США были слишком высоки, а предложения - слишком низки.
Он также подчеркнул, что Канада была готова отказаться от оставшихся ответных тарифов, если США снизят свои собственные.
Карни отметил, что новые тарифы будут введены в различных секторах, включая сталь, молочные продукты, сельскохозяйственное оборудование и бумагу.