ԱՄՆ-ին սպառնում է ֆոսֆորի պակաս․ գիտնականներն առաջարկել են նոր լուծումներ
ԱՄՆ-ն կարող է մոտ 40 տարվա ընթացքում սպառել ֆոսֆորի սեփական պաշարները, իսկ ներմուծումից կախվածությունն արդեն ռիսկեր է ստեղծում գյուղատնտեսության համար։ Եվրոպան, Լատինական Ամերիկան և Հարավարևելյան Ասիայի երկրները մեծապես կախված են Չինաստանից և Մարոկկոյից ֆոսֆատների մատակարարումներից։ Գիտնականները զգուշացնում են․ առանց ֆոսֆորի հուսալի հասանելիության անհնար է պահպանել սննդամթերքի արտադրության ներկայիս ծավալները։
Աշխատությունը հրապարակվել է Proceedings of the National Academy of Sciences-ում։
Ֆոսֆորը դասվում է բույսերին անհրաժեշտ երեք հիմնական տարրերի շարքին՝ ազոտի և կալիումի հետ միասին. սա այսպես կոչված NPK համակարգն է։ Պարարտանյութերի արտադրության համար ֆոսֆորի մեծ մասը ստացվում է ֆոսֆատային հանքաքարից, որն արդյունահանվում, մանրացվում և մշակվում է քիմիական նյութերով։ 2025 թվականին ԱՄՆ-ն ֆոսֆատը ներառել է կենսական կարևոր հանքանյութերի ցանկում՝ մատակարարումների հնարավոր խափանումների վերաբերյալ մտահոգությունների պատճառով։
Արկանզասի համալսարանի և Հյուսիսային Կարոլինայի պետական համալսարանի մասնագետների նոր հետազոտությունը ցույց է տվել, որ անհրաժեշտ ֆոսֆորի զգալի մասը արդեն կուտակված է ամերիկյան գյուղատնտեսական հողերում և տարբեր տեսակի թափոններում։
Հետազոտողները վերլուծել են ԱՄՆ-ի 3142 շրջանների տվյալները, ներառյալ 1866 թվականից սկսած տեղեկությունները, և կանխատեսումներ են արել մինչև 2050 թվականը։ Նրանց գնահատմամբ, 1866 թվականից ի վեր ամերիկյան գյուղատնտեսական հողերում պարարտանյութերի տեսքով ներմուծվել է մոտ 145 տերագրամ ֆոսֆոր, կամ 145 մլն տոննա։ 2023 թվականի դրությամբ, վարելահողերում մնացել էր մոտ 52 տերագրամ, իսկ արոտավայրերում՝ ևս 47 տերագրամ։
Միևնույն ժամանակ խնդիրը ֆոսֆորային պարարտանյութերի օգտագործման չափազանց ցածր արդյունավետությունն է։ Ֆոսֆորը արագ կապվում է հողի հետ և դառնում բույսերի արմատների համար անհասանելի։ Գիտնականների գնահատմամբ, պարարտանյութերից ստացված ֆոսֆորի մոտ 80%-ը չի յուրացվում մշակվող կուլտուրաների կողմից։ Դրա մնացորդները կարող են կուտակվել հողում կամ լցվել ջրամբարներ՝ նպաստելով ջրի աղտոտմանը։
Հետազոտողները առաջարկում են անցնել ներկայիս գծային մոդելից՝ հանքաքարի արդյունահանում, պարարտանյութերի արտադրություն, հողի մեջ ներմուծում և նյութի զգալի մասի կորուստ, դեպի շրջանառու համակարգ, որտեղ ֆոսֆորը վերադարձվում է գյուղատնտեսություն։
Վերամշակված ֆոսֆորի աղբյուրներ կարող են դառնալ գոմաղբը, գյուղատնտեսական մշակաբույսերի մնացորդները, կենդանիների ոսկորները, ձվի կեղևը, կեղտաջրերը և կեղտաջրերի տիղմը։ Գիտնականների հաշվարկներով, այս աղբյուրներում դիտարկվող ժամանակահատվածում կուտակված պոտենցիալ վերամշակվող ֆոսֆորի քանակը համարժեք է դաշտեր ներմուծված ֆոսֆորի ծավալի գրեթե 125%-ին։
Սակայն ֆոսֆորի կորզման համընդհանուր եղանակ գոյություն չունի։ Օրինակ՝ խոշոր եղջերավոր անասունների գոմաղբը շատ ջուր է պարունակում, ուստի այն մեծ հեռավորություններով տեղափոխելը տնտեսապես ձեռնտու չէ։ Վերամշակումն ավելի արդյունավետ կլինի այն շրջաններում, որտեղ անասնապահական տնտեսությունները գտնվում են գյուղատնտեսական հողերին մոտ։
Այսպիսի համակարգ ստեղծելու առանձնապես մեծ հնարավորություններ գիտնականները տեսնում են Արկանզասում։ Նահանգի հյուսիս-արևմուտքում ակտիվ զարգացած են թռչնաբուծությունն ու անասնապահությունը, որոնք արտադրում են ֆոսֆոր պարունակող մեծ քանակությամբ թափոններ։ Արևելքում գերակշռում է բրնձի, եգիպտացորենի և սոյայի մշակումը, որը պահանջում է ֆոսֆորային պարարտանյութերի զգալի ծավալներ։
Հետազոտողների կարծիքով, դա պայմաններ է ստեղծում ֆոսֆորի տարածաշրջանային շրջանառու տնտեսության ձևավորման համար, որի դեպքում անասնապահության և այլ ճյուղերի թափոնները կարող են դառնալ բուսաբուծության համար պարարտանյութերի աղբյուր։

США могут исчерпать свои запасы фосфора в течение примерно 40 лет, а зависимость от импорта уже создает риски для сельского хозяйства. Европа, Латинская Америка и страны Юго-Восточной Азии в значительной степени зависят от поставок фосфатов из Китая и Марокко. Ученые предупреждают: без надежного доступа к фосфору невозможно поддерживать текущие объемы производства продуктов питания.
Работа опубликована в Proceedings of the National Academy of Sciences.
Фосфор относится к трем основным элементам, необходимым растениям, вместе с азотом и калием; это так называемая система NPK. Большая часть фосфора для производства удобрений получается из фосфатных руд, которые добываются, измельчаются и обрабатываются химическими веществами. В 2025 году США включили фосфат в список жизненно важных минеральных ресурсов из-за опасений по поводу возможных сбоев в поставках.
Новое исследование специалистов Университета Арканзаса и Государственного университета Северной Каролины показало, что значительная часть необходимого фосфора уже накоплена в американских сельскохозяйственных землях и различных отходах.
Исследователи проанализировали данные 3142 округов США, включая информацию с 1866 года, и сделали прогнозы до 2050 года. По их оценкам, с 1866 года в американские сельскохозяйственные земли было импортировано около 145 тераграммов фосфора, или 145 миллионов тонн. По состоянию на 2023 год в пахотных землях осталось около 52 тераграммов, а на пастбищах — еще 47 тераграммов.
Тем не менее, проблема заключается в крайне низкой эффективности использования фосфорных удобрений. Фосфор быстро связывается с почвой и становится недоступным для корней растений. Ученые оценивают, что около 80% фосфора, получаемого из удобрений, не усваивается возделываемыми культурами. Остатки могут накапливаться в почве или сбрасываться в водоемы, способствуя загрязнению воды.
Исследователи предлагают перейти от нынешней линейной модели — добыча руды, производство удобрений, внесение в почву и значительная потеря вещества — к замкнутой системе, в которой фосфор возвращается в сельское хозяйство.
Источниками переработанного фосфора могут стать навоз, остатки сельскохозяйственных культур, кости животных, яичная скорлупа, сточные воды и осадок сточных вод. По расчетам ученых, количество потенциально перерабатываемого фосфора в этих источниках за рассматриваемый период эквивалентно почти 125% объема фосфора, импортированного на поля.
Однако универсального метода извлечения фосфора не существует. Например, навоз крупного рогатого скота содержит много воды, поэтому его транспортировка на большие расстояния экономически нецелесообразна. Переработка будет более эффективной в тех районах, где животноводческие фермы расположены близко к сельскохозяйственным землям.
Ученые видят особенно большие возможности для создания такой системы в Арканзасе. На северо-западе штата активно развиваются птицеводство и животноводство, которые производят большое количество фосфорсодержащих отходов. На востоке преобладает выращивание риса, кукурузы и сои, что требует значительных объемов фосфорных удобрений.
По мнению исследователей, это создает условия для формирования региональной замкнутой экономики фосфора, где отходы животноводства и других отраслей могут стать источниками удобрений для растениеводства.