ԱՄՆ-ի ռազմավարական նավթի պահուստը մոտենում է վտանգավոր մակարդակի
ԱՄՆ-ի ռազմավարական նավթի պահուստի (SPR) արագ նվազումը կարող է վնասել այն քարանձավներին, որտեղ պահվում է նավթը, զգուշացնում են մասնագետները: SPR-ն առաջին անգամ իջել է 300 միլիոն բարելից ցածր, ինչը տեղի է ունեցել 1980-ականների սկզբից ի վեր:
Պահուստի նվազումը բարձրացնում է գործառնությունների և քարանձավների ամբողջականության ռիսկերը, քանի որ պահեստավորումները շարունակաբար նվազում են: ԱՄՆ-ն արձագանքել է Իրանի պատերազմի պատճառով առաջացած մատակարարման խանգարումների՝ թողնելով 172 միլիոն բարել: SPR-ն, ըստ կանխատեսումների, կհասնի մոտ 243 միլիոն բարելի, երբ նվազեցումը ավարտվի:
ԱՄՆ էներգետիկայի նախարարությունը հայտարարել է, որ պահուստում առնվազն 70 միլիոն բարել պետք է մնա, որպեսզի անվտանգ կառավարեն քարանձավները: Սակայն Ամոս Հոխշտեյնը, նախագահ Ջո Բայդենի ավագ էներգետիկ խորհրդականը, վիճարկում է այդ թիվը:
Նա նշել է, որ պահուստը չի կարող իջնել 300 միլիոն բարելից ցածր, քանի որ դա կարող է վնասել պահեստավորման քարանձավները:
Պահեստավորման քարանձավների ամբողջականության մասին մտահոգություններ են հայտնել ինչպես հանրապետական, այնպես էլ դեմոկրատական lawmakers:

Быстрое истощение стратегического нефтяного резерва США (SPR) может повредить пещерам, в которых хранится нефть, предупреждают эксперты. SPR впервые упал ниже 300 миллионов баррелей, что произошло с начала 1980-х годов:
Уменьшение резервов повышает риски для операций и целостности пещер, поскольку запасы продолжают уменьшаться. США ответили на сбой поставок, вызванный войной в Иране, выпустив 172 миллиона баррелей. SPR, по прогнозам, составит около 243 миллионов баррелей, когда истощение завершится:
Министерство энергетики США заявило, что в резерве должно оставаться не менее 70 миллионов баррелей для безопасного управления пещерами. Однако Амос Хохштейн, старший энергетический советник президента Джо Байдена, оспаривает эту цифру:
Он отметил, что резерв не может упасть ниже 300 миллионов баррелей, так как это может повредить хранилищам: