Չորեքշաբթի օրը ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարարությունը հայտարարեց, որ նախատեսում է կրկնապատկել պետական պարտատոմսերի գնման ծրագիրը, ինչը հանգեցրեց պարտատոմսերի եկամուտների նվազման:
10-ամյա ԱՄՆ-ի պետական պարտատոմսերի եկամուտը բարձրացել է 5 բազիսային կետով՝ հասնելով 4.704%-ի, իսկ 30-ամյա պարտատոմսերի եկամուտը նույնպես բարձրացել է 5 բազիսային կետով՝ հասնելով 5.248%-ի:
Այս միջամտությունը, որը նախատեսվում է սկսվել սեպտեմբերի 9-ից և շարունակվել մինչև նոյեմբերի 4-ը, ցույց է տալիս, թե որքան դժվար է շուկայում միջամտություններ իրականացնել, հատկապես, երբ ԱՄՆ-ի պարտքը ենթարկվում է բազմաթիվ ճնշումների:
Բեսսենտը նշել է, որ գնման գործողությունը կարող է գերազանցել 4 միլիարդ դոլարը:
Այս միջամտությունները «չեն լուծում հիմնարար կառուցվածքային խնդիրները», ասել է JPMorgan Chase-ի վերլուծաբան Մայա Քրուքը:
Այս հայտարարությունը համընկել է այն ժամանակ, երբ ԱՄՆ-ի ազգային պարտքը գերազանցել է 40 տրիլիոն դոլարը:

On Wednesday, the U.S. Treasury Department announced plans to double its government debt buyback program, leading to a decline in bond yields:
Yields on 10-year U.S. Treasuries rose by 5 basis points to 4.704%, while the yield on 30-year bonds also increased by 5 basis points to 5.248%:
This intervention, set to begin on September 9 and run through November 4, highlights the challenges of market interventions, especially as U.S. debt faces numerous pressures:
Bessent noted that the buyback operation could exceed $4 billion:
These interventions “do not address the underlying structural challenges,” said JPMorgan Chase analyst Maia Crook:
The announcement coincided with the moment when the national debt of the U.S. surpassed $40 trillion: