Չորեքշաբթի օրը ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարարությունը հայտարարեց, որ նախատեսում է կրկնապատկել պետական պարտատոմսերի գնման ծրագիրը, ինչը հանգեցրեց պարտատոմսերի եկամուտների նվազման:
10-ամյա ԱՄՆ-ի պետական պարտատոմսերի եկամուտը բարձրացել է 5 բազիսային կետով՝ հասնելով 4.704%-ի, իսկ 30-ամյա պարտատոմսերի եկամուտը նույնպես բարձրացել է 5 բազիսային կետով՝ հասնելով 5.248%-ի:
Այս միջամտությունը, որը նախատեսվում է սկսվել սեպտեմբերի 9-ից և շարունակվել մինչև նոյեմբերի 4-ը, ցույց է տալիս, թե որքան դժվար է շուկայում միջամտություններ իրականացնել, հատկապես, երբ ԱՄՆ-ի պարտքը ենթարկվում է բազմաթիվ ճնշումների:
Բեսսենտը նշել է, որ գնման գործողությունը կարող է գերազանցել 4 միլիարդ դոլարը:
Այս միջամտությունները «չեն լուծում հիմնարար կառուցվածքային խնդիրները», ասել է JPMorgan Chase-ի վերլուծաբան Մայա Քրուքը:
Այս հայտարարությունը համընկել է այն ժամանակ, երբ ԱՄՆ-ի ազգային պարտքը գերազանցել է 40 տրիլիոն դոլարը:

Доходность казначейских облигаций США восстанавливается после вмешательства Бессента
В среду Министерство финансов США объявило о планах удвоить программу выкупа государственных облигаций, что привело к снижению доходности облигаций:
Доходность 10-летних казначейских облигаций США выросла на 5 базисных пунктов, достигнув 4,704%, а доходность 30-летних облигаций также увеличилась на 5 базисных пунктов, составив 5,248%:
Это вмешательство, которое начнется 9 сентября и продлится до 4 ноября, показывает, насколько сложно проводить интервенции на рынке, особенно когда государственный долг США подвергается множеству факторов давления:
Бессент отметил, что операция по выкупу может превысить 4 миллиарда долларов:
Эти интервенции «не решают основные структурные проблемы», - сказала аналитик JPMorgan Chase Майя Крук: