ԱՄՆ-ի ներդրողները պատրաստվում են արհեստական բանականության ոլորտի ընկերությունների հաշվետվություններին և ԴՊՀ-ի ղեկավարի ելույթին
Լուրեր | 2026/08/24 18:04
Այս շաբաթ ԱՄՆ-ի ֆոնդային շուկայի ուշադրությունը կենտրոնացած կլինի տեխնոլոգիական ընկերությունների հաշվետվությունների վրա
Այս շաբաթ ԱՄՆ-ի ֆոնդային շուկայի ներդրողների ուշադրությունը կենտրոնացած կլինի խոշոր տեխնոլոգիական ընկերությունների ֆինանսական հաշվետվությունների և Դաշնային պահուստային համակարգի ղեկավար Քևին Ուորշի ելույթի վրա, հայտնում է CNBC-ն։ Տնտեսության համար լարվածության լրացուցիչ գործոն է դարձել ԱՄՆ-ի և Կանադայի միջև առևտրային բանակցությունների ձախողումը, որի արդյունքում երկու երկրները փոխադարձ մաքսատուրքեր են սահմանել։
Ուշադրության կենտրոնում հատկապես կլինի Nvidia-ի հաշվետվությունը։ Փորձագետներն ակնկալում են, որ ընկերության մեկ բաժնետոմսի հաշվով շահույթը կկազմի 2.09 դոլար, իսկ եկամուտը՝ 92.04 մլրդ դոլար։
Շուկան սպասում է նաև ծրագրային ապահովման մշակող Salesforce-ի և CrowdStrike-ի ֆինանսական արդյունքներին։ Կանխատեսվում է, որ Salesforce-ի եկամուտը կկազմի 11.32 մլրդ դոլար, իսկ մեկ բաժնետոմսի հաշվով ճշգրտված շահույթը կլինի 3.27 դոլար։ CrowdStrike-ի դեպքում սպասվում է մեկ բաժնետոմսի հաշվով 0.29 դոլարի շահույթ՝ 1.44 մլրդ դոլարի վաճառքի պայմաններում։
Մակրոտնտեսական կարևոր իրադարձություն կլինի անձնական սպառման ծախսերի ինդեքսի հրապարակումը։ Ըստ գնահատականների՝ դրա բազային ցուցանիշն ամսական կտրվածքով կաճի 0.18%-ով, իսկ տարեկան արտահայտությամբ՝ 3.2%-ով։
Շաբաթվա գլխավոր իրադարձությունը կլինի ուրբաթ օրը Քևին Ուորշի ելույթը Ջեքսոն Հոլի տնտեսական սիմպոզիումում։ Դա կլինի նրա առաջին ելույթը Դաշնային պահուստային համակարգի նախագահի պաշտոնում։ Շուկայի մասնակիցները հույս ունեն ստանալ ազդակներ տոկոսադրույքների հետագա ընթացքի վերաբերյալ՝ կայուն գնաճի և ԱՄՆ գանձապետական պարտատոմսերի եկամտաբերության վերջին տատանումների ֆոնին։
Իրավիճակն ավելի է բարդանում աշխարհաքաղաքական ռիսկերով այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ի վարչակազմը 50% մաքսատուրքեր սահմանեց կանադական մի շարք ապրանքների նկատմամբ։ Կանադան պատասխանեց հակադարձ միջոցներով, որոնք ուժի մեջ կմտնեն սեպտեմբերի 8-ին։

На этой неделе внимание инвесторов на фондовом рынке США будет сосредоточено на финансовых отчетах крупных технологических компаний и выступлении председателя Федеральной резервной системы Кевина Уорша, сообщает CNBC. Дополнительным фактором напряженности для экономики стало провал торговых переговоров между США и Канадой, в результате чего обе страны ввели взаимные тарифы.
В центре внимания будет отчет Nvidia. Эксперты ожидают, что прибыль на акцию компании составит 2.09 долларов, а выручка — 92.04 миллиарда долларов.
Рынок также ожидает финансовых результатов разработчиков программного обеспечения Salesforce и CrowdStrike. Ожидается, что выручка Salesforce составит 11.32 миллиарда долларов, а скорректированная прибыль на акцию — 3.27 долларов. В случае CrowdStrike ожидается прибыль на акцию в 0.29 долларов при продажах в 1.44 миллиарда долларов.
Важным макроэкономическим событием станет публикация индекса личных потребительских расходов. По оценкам, его базовый показатель вырастет на 0.18% в месячном исчислении и на 3.2% в годовом.
Главным событием недели станет выступление Кевина Уорша в экономическом симпозиуме в Джексон-Холле в пятницу. Это будет его первое выступление на посту председателя Федеральной резервной системы. Участники рынка надеются получить сигналы о дальнейшем движении процентных ставок на фоне устойчивой инфляции и недавних колебаний доходности казначейских облигаций США.
Ситуация усугубляется геополитическими рисками после того, как администрация США ввела тарифы в 50% на ряд канадских товаров. Канада ответила ответными мерами, которые вступят в силу 8 сентября.