ԱՄՆ-ի դատարանը չեղարկել է 75 երկրի քաղաքացիներին ներգաղթային վիզաների տրամադրման արգելքը, որը ուժի մեջ էր մտել հունվարի 21-ին։ Դատավոր Ջանեթ Վարգասի որոշմամբ, այդ քաղաքականությունը հակասում է օրենքին և ընդունվել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի լիազորությունների գերազանցմամբ։ Վարգասը նաև չեղարկել է վիզաների տրամադրման բոլոր մերժումները, որոնք հիմնված էին բացառապես այդ որոշման վրա։
ԱՄՆ կառավարությունը կարող է բողոքարկել դատարանի որոշումը։ Հունվարի 21-ից ներգաղթային վիզաների տրամադրումը ժամանակավորապես դադարեցված երկրների թվում էին Ռուսաստանը, Բելառուսը, Ադրբեջանը, Հայաստանը, Վրաստանը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Մոլդովան և Ուզբեկստանը։ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը այդ երկրները դասել էր «բարձր ռիսկային» երկրների շարքին՝ որոշումը հիմնավորելով այն մտավախությամբ, որ ներգաղթյալները կարող են օգտվել սոցիալական նպաստներից կամ «բեռ դառնալ հասարակության համար»։

Суд США отменил запрет на выдачу иммиграционных виз гражданам 75 стран
Суд США отменил запрет на выдачу иммиграционных виз гражданам 75 стран, который вступил в силу 21 января. Судья Джанет Варгас постановила, что эта политика противоречит закону и была принята с превышением полномочий госсекретаря США Марко Рубио. Варгас также отменил все отказы в выдаче виз, основанные исключительно на этом решении.
Правительство США может обжаловать решение суда. С 21 января выдача иммиграционных виз была временно приостановлена для стран, таких как Россия, Беларусь, Азербайджан, Армения, Грузия, Казахстан, Кыргызстан, Молдова и Узбекистан. Госдепартамент США отнес эти страны к категории «высокого риска», обосновывая решение опасениями, что иммигранты могут воспользоваться социальными пособиями или стать «бременем для общества».