ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը օրերս հայտարարել է, որ պետական պարտքի շուկայում իրացվելիության խնդիրները լուծելու համար գերատեսչությունն ունի բազմաթիվ գործիքներ, հաղորդում է CNBC-ն։ Չնայած ձեռնարկված քայլերին, այդ թվում՝ պարտատոմսերի արագացված հետգնմանը և ներդրողներին հանգստացնելու փորձերին, երկարաժամկետ արժեթղթերի եկամտաբերությունը կարճատև անկումից հետո կրկին սկսել է աճել։ Փորձագետները կասկածներ են հայտնում գերատեսչության ներկայիս ռազմավարության արդյունավետության վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով գանձապետական պարտատոմսերի վրա ճնշում գործադրող բազմաթիվ բացասական գործոնները։
Նախօրեին գերատեսչությունը հայտարարել էր, որ սեպտեմբերի սկզբից պարտատոմսերի հետգնման ծավալը կավելացնի առնվազն երկու անգամ, ինչի արդյունքում այն կարող է գերազանցել 4 մլրդ դոլարը։ Սակայն Evercore ISI-ի փորձագետներն այս ծրագիրն անվանել են թույլ նախաձեռնություն, որը «ինքնին քիչ երկարաժամկետ ազդեցություն կունենա և կարող է հակառակ արդյունքի հանգեցնել»։
Բեսենթի տրամադրության տակ մնում են մի քանի այլընտրանքային տարբերակներ, այդ թվում՝ ավելի խոշոր հետգնումների իրականացումը, երկարաժամկետ պարտքի աճուրդների ծավալների կրճատումը կամ մարման ժամկետների կառուցվածքի փոփոխությունը։ Միաժամանակ Jefferies-ի գլխավոր տնտեսագետ Թոմաս Սայմոնսը նշել է, որ հետգնման մասին հանկարծակի հայտարարությունը խախտում է կանխատեսելիության ավանդական ռազմավարությունը, ինչը «նվազեցնում է նրանց առաջարկությունների նկատմամբ ընդհանուր վստահությունը»։
Ներկայիս դժվարություններն ի հայտ են գալիս պետական պարտքի համաշխարհային շուկայում կառուցվածքային փոփոխությունների և ԱՄՆ-ի բարդ ֆինանսական իրավիճակի ֆոնին։ Երկրի բյուջետային դեֆիցիտի հարաբերակցությունը ՀՆԱ-ին հասել է գրեթե 6%-ի, ինչը մոտ երեք անգամ գերազանցում է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտից ի վեր միջին ցուցանիշը։
Այս իրավիճակն էլ ավելի է խորացնում պետական պարտքի խնդիրը, որը վերջերս պատմության մեջ առաջին անգամ գերազանցել է 40 տրլն դոլարը։ Այս մարտահրավերներին դիմակայելու համար ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը նախատեսում է սերտորեն համագործակցել Դաշնային պահուստային համակարգի հետ, որի նախագահ Քևին Ուորշը նախկինում ընդգծել էր տոկոսադրույքների շուկայական գնագոյացման կարևորությունը։

US Treasury Secretary Scott Bensent recently announced that the department has multiple tools to address liquidity issues in the government debt market, according to CNBC. Despite the measures taken, including accelerated bond buybacks and efforts to reassure investors, long-term bond yields have begun to rise again after a brief decline. Experts are expressing doubts about the effectiveness of the department's current strategy, given the many negative factors pressuring Treasury bonds.
Recently, the department announced that starting in September, the volume of bond buybacks will be increased at least twofold, potentially exceeding $4 billion. However, Evercore ISI experts have called this program a weak initiative that “will have little long-term impact on its own and may lead to the opposite result.”
Bensent has several alternative options available, including conducting larger buybacks, reducing the volumes of long-term debt auctions, or changing the structure of maturity dates. Meanwhile, Jefferies chief economist Thomas Simons noted that the sudden announcement about buybacks disrupts the traditional strategy of predictability, which “reduces overall confidence in their proposals.”
Current difficulties are emerging against the backdrop of structural changes in the global government debt market and the complex financial situation in the US. The country’s budget deficit-to-GDP ratio has reached nearly 6%, which is almost three times the average since the end of World War II.
This situation further exacerbates the issue of government debt, which has recently surpassed $40 trillion for the first time in history. To address these challenges, the US Treasury plans to work closely with the Federal Reserve, whose chairman Kevin Warsh has previously emphasized the importance of market pricing for interest rates.