ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը օրերս հայտարարել է, որ պետական պարտքի շուկայում իրացվելիության խնդիրները լուծելու համար գերատեսչությունն ունի բազմաթիվ գործիքներ, հաղորդում է CNBC-ն։ Չնայած ձեռնարկված քայլերին, այդ թվում՝ պարտատոմսերի արագացված հետգնմանը և ներդրողներին հանգստացնելու փորձերին, երկարաժամկետ արժեթղթերի եկամտաբերությունը կարճատև անկումից հետո կրկին սկսել է աճել։ Փորձագետները կասկածներ են հայտնում գերատեսչության ներկայիս ռազմավարության արդյունավետության վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով գանձապետական պարտատոմսերի վրա ճնշում գործադրող բազմաթիվ բացասական գործոնները։
Նախօրեին գերատեսչությունը հայտարարել էր, որ սեպտեմբերի սկզբից պարտատոմսերի հետգնման ծավալը կավելացնի առնվազն երկու անգամ, ինչի արդյունքում այն կարող է գերազանցել 4 մլրդ դոլարը։ Սակայն Evercore ISI-ի փորձագետներն այս ծրագիրն անվանել են թույլ նախաձեռնություն, որը «ինքնին քիչ երկարաժամկետ ազդեցություն կունենա և կարող է հակառակ արդյունքի հանգեցնել»։
Բեսենթի տրամադրության տակ մնում են մի քանի այլընտրանքային տարբերակներ, այդ թվում՝ ավելի խոշոր հետգնումների իրականացումը, երկարաժամկետ պարտքի աճուրդների ծավալների կրճատումը կամ մարման ժամկետների կառուցվածքի փոփոխությունը։ Միաժամանակ Jefferies-ի գլխավոր տնտեսագետ Թոմաս Սայմոնսը նշել է, որ հետգնման մասին հանկարծակի հայտարարությունը խախտում է կանխատեսելիության ավանդական ռազմավարությունը, ինչը «նվազեցնում է նրանց առաջարկությունների նկատմամբ ընդհանուր վստահությունը»։
Ներկայիս դժվարություններն ի հայտ են գալիս պետական պարտքի համաշխարհային շուկայում կառուցվածքային փոփոխությունների և ԱՄՆ-ի բարդ ֆինանսական իրավիճակի ֆոնին։ Երկրի բյուջետային դեֆիցիտի հարաբերակցությունը ՀՆԱ-ին հասել է գրեթե 6%-ի, ինչը մոտ երեք անգամ գերազանցում է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտից ի վեր միջին ցուցանիշը։
Այս իրավիճակն էլ ավելի է խորացնում պետական պարտքի խնդիրը, որը վերջերս պատմության մեջ առաջին անգամ գերազանցել է 40 տրլն դոլարը։ Այս մարտահրավերներին դիմակայելու համար ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը նախատեսում է սերտորեն համագործակցել Դաշնային պահուստային համակարգի հետ, որի նախագահ Քևին Ուորշը նախկինում ընդգծել էր տոկոսադրույքների շուկայական գնագոյացման կարևորությունը։

Министр финансов США Скотт Бенсент недавно заявил, что у ведомства есть множество инструментов для решения проблем ликвидности на рынке государственного долга, сообщает CNBC. Несмотря на предпринятые шаги, включая ускоренный выкуп облигаций и попытки успокоить инвесторов, доходность долгосрочных ценных бумаг снова начала расти после краткосрочного падения. Эксперты выражают сомнения в эффективности текущей стратегии ведомства, учитывая множество негативных факторов, оказывающих давление на казначейские облигации.
На днях ведомство объявило, что с начала сентября объем выкупа облигаций будет увеличен как минимум в два раза, что может превысить 4 миллиарда долларов. Однако эксперты Evercore ISI назвали эту программу слабой инициативой, которая «сама по себе окажет мало долгосрочного влияния и может привести к противоположному результату».
У Бенсента остаются несколько альтернативных вариантов, включая проведение более крупных выкупов, сокращение объемов аукционов долгосрочного долга или изменение структуры сроков погашения. В то же время главный экономист Jefferies Томас Саймонс отметил, что внезапное объявление о выкупах нарушает традиционную стратегию предсказуемости, что «уменьшает общую уверенность в их предложениях».
Текущие трудности возникают на фоне структурных изменений на мировом рынке государственного долга и сложной финансовой ситуации в США. Соотношение бюджетного дефицита страны к ВВП достигло почти 6%, что почти в три раза превышает средний показатель с окончания Второй мировой войны.
Эта ситуация еще больше усугубляет проблему государственного долга, который недавно впервые в истории превысил 40 триллионов долларов. Для преодоления этих вызовов Министерство финансов США планирует тесно сотрудничать с Федеральной резервной системой, президент которой Кевин Уорш ранее подчеркивал важность рыночного ценообразования по процентным ставкам.