ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը հրաժարվել է հավատարմագրել մի շարք խոշոր լրատվամիջոցների լրագրողների, որոնք պատրաստվում էին լուսաբանել «Մեծ քսանյակի»՝ G20-ի երկրների ֆինանսների նախարարների և կենտրոնական բանկերի ղեկավարների հանդիպումը:
Երկօրյա հանդիպումը մեկնարկում է այսօր՝ օգոստոսի 31-ին, Հյուսիսային Կարոլինայի Էշվիլ քաղաքում։ Հավատարմագրում չեն ստացել, մասնավորապես, The New York Times-ի, The Wall Street Journal-ի և Bloomberg-ի որոշ լրագրողներ:
The New York Times-ից մերժել են տնտեսական հարցերով թղթակից Ալան Ռապեպորտի դիմումը, որը 2017 թվականից լուսաբանում է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության աշխատանքը և մասնակցել է G7-ի ու G20-ի շուրջ մեկ տասնյակ գագաթնաժողովների:
Պարբերականի խոսնակ Նիկոլ Թեյլորը որոշումն անվանել է Թրամփի վարչակազմի կողմից անկախ լրագրությունը սահմանափակելու և հանրային վերահսկողությունից խուսափելու փորձ:
AFP-ն հիշեցնում է, որ երկրորդ նախագահական ժամկետի մեկնարկից ի վեր Դոնալդ Թրամփը բազմիցս քննադատել է իր նկատմամբ կոշտ դիրքորոշում ունեցող լրատվամիջոցներին:

The US Treasury Department has denied accreditation to several journalists from major media outlets who were planning to cover the G20 meeting of finance ministers and central bank governors:
The two-day meeting starts today, August 31, in Asheville, North Carolina. Notably, journalists from The New York Times, The Wall Street Journal, and Bloomberg were among those who did not receive accreditation:
Alan Rappeport, an economic correspondent for The New York Times, was denied accreditation. He has covered the work of the US Treasury Department since 2017 and has attended nearly a dozen G7 and G20 summits:
The publication's spokesperson, Nicole Taylor, called the decision an attempt by the Trump administration to limit independent journalism and evade public scrutiny:
AFP reminds that since the start of his second presidential term, Donald Trump has repeatedly criticized media outlets that take a tough stance against him: