ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը հրաժարվել է հավատարմագրել մի շարք խոշոր լրատվամիջոցների լրագրողների, որոնք պատրաստվում էին լուսաբանել «Մեծ քսանյակի»՝ G20-ի երկրների ֆինանսների նախարարների և կենտրոնական բանկերի ղեկավարների հանդիպումը:
Երկօրյա հանդիպումը մեկնարկում է այսօր՝ օգոստոսի 31-ին, Հյուսիսային Կարոլինայի Էշվիլ քաղաքում։ Հավատարմագրում չեն ստացել, մասնավորապես, The New York Times-ի, The Wall Street Journal-ի և Bloomberg-ի որոշ լրագրողներ:
The New York Times-ից մերժել են տնտեսական հարցերով թղթակից Ալան Ռապեպորտի դիմումը, որը 2017 թվականից լուսաբանում է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության աշխատանքը և մասնակցել է G7-ի ու G20-ի շուրջ մեկ տասնյակ գագաթնաժողովների:
Պարբերականի խոսնակ Նիկոլ Թեյլորը որոշումն անվանել է Թրամփի վարչակազմի կողմից անկախ լրագրությունը սահմանափակելու և հանրային վերահսկողությունից խուսափելու փորձ:
AFP-ն հիշեցնում է, որ երկրորդ նախագահական ժամկետի մեկնարկից ի վեր Դոնալդ Թրամփը բազմիցս քննադատել է իր նկատմամբ կոշտ դիրքորոշում ունեցող լրատվամիջոցներին:

Министерство финансов США отказалось аккредитовать ряд журналистов крупных СМИ, которые собирались освещать встречу министров финансов и глав центральных банков стран G20:
Двухдневная встреча начинается сегодня, 31 августа, в Эшвилле, Северная Каролина. Аккредитацию не получили, в частности, несколько журналистов из The New York Times, The Wall Street Journal и Bloomberg:
Журналисту экономического отдела The New York Times Алану Рапепорту было отказано в аккредитации. Он освещает работу Министерства финансов США с 2017 года и участвовал в десятках саммитов G7 и G20:
Представитель издания Никол Тейлор назвал это решение попыткой администрации Трампа ограничить независимую журналистику и избежать общественного контроля:
AFP напоминает, что с начала второго президентского срока Дональд Трамп многократно критиковал СМИ, которые занимают жесткую позицию по отношению к нему: