ԱՄՆ և Հայաստան աշխատում են TRIPP-ի վրա
ԱՄՆ և Հայաստան աշխատում են TRIPP-ի վրա՝ երկաթուղային հետազոտությունների, պետական-մասնավոր համագործակցության և ներդրումային մեխանիզմների միջոցով:
Ստիվ Ուիտկոֆը նշել է, որ TRIPP-ը նախատեսում է ԱՄՆ-ի և Հայաստանի համագործակցությունը՝ ստեղծելու առանց խոչընդոտների բազմաբնույթ երթուղիներ՝ պահպանելով Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը:
TRIPP նախագիծը նախատեսում է Հայաստանի տարածքում բազմաբնույթ տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ստեղծում՝ ապահովելով հաղորդակցություն Ադրբեջանի հիմնական մասի և Նախիջևանի միջև:
Հայաստան և ԱՄՆ-ը 2026 թվականին ստորագրել են ռազմավարական համագործակցության մասին համաձայնագիր TRIPP-ի շրջանակներում:

США и Армения работают над TRIPP, осуществляя железнодорожные изыскания, государственно-частное сотрудничество и механизмы инвестиций.
Стив Уиткофф отметил, что TRIPP предполагает партнерство США с Арменией для создания беспрепятственных мультимодальных маршрутов, сохраняя территориальную целостность Армении.
Проект TRIPP включает создание мультимодальной транзитной инфраструктуры в Армении, обеспечивая транспортное сообщение между основной частью Азербайджана и Нахичеванской Автономной Республикой.