ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը պատժամիջոցներ է սահմանել կրիպտո փոխանակումներ Shelbit և Aban Tether վրա, պնդելով, որ դրանք օգնել են Իրանին գումար տեղափոխել ավանդական բանկային համակարգից դուրս:
Այս գործողությունը ընդլայնում է 2026 թվականի պատժամիջոցների արշավը, որը ուղղված է եղել Nobitex և այլ իրանական փոխանակումների, ինչպես նաև Իրանի կենտրոնական բանկի հետ կապված կրիպտո դրամապանակների դեմ:
Պատժամիջոցները գալիս են ԱՄՆ-Իրան պատերազմի ֆոնին, բարձրացնելով կայուն դրամի թողարկողների և Իրանի հետ կապված ֆոնդեր մշակող փոխանակումների համար ռիսկերը:
Ֆինանսների նախարարության Օֆիսը (OFAC) նպատակ է դրել Shelbit և Aban Tether փոխանակումները, ինչպես նաև Siavash Kayvanpour-ին և նրա հետ կապված մի քանի ընկերություններին:
Իրանին առնչվող դրամապանակները Shelbit հասցեներին ուղարկել են ավելի քան 1 միլիոն դոլար, իսկ Shelbit-ի հասցեներից IRGC դրամապանակներին՝ ավելի քան 2 միլիոն դոլար:
Այս պատժամիջոցները նորություն չեն, քանի որ ԱՄՆ-ն արդեն պատժամիջոցներ է սահմանել Zedcex և Zedxion փոխանակումների նկատմամբ:

США вводят санкции против двух криптобирж, связанных с Ираном
Министерство финансов США ввело санкции против двух криптобирж, которые помогали Ирану в обходе санкций.
Министерство финансов США ввело санкции против криптобирж Shelbit и Aban Tether, утверждая, что они помогали Ирану переводить деньги вне традиционной банковской системы:
Это действие расширяет кампанию по санкциям 2026 года, которая уже нацелена на Nobitex и другие иранские биржи, а также криптокошельки, связанные с центральным банком Ирана:
Санкции вводятся на фоне войны между США и Ираном, повышая риски для эмитентов стейблкоинов и бирж, работающих с иранскими фондами:
Офис по контролю за иностранными активами (OFAC) Министерства финансов США нацелился на биржи Shelbit и Aban Tether, а также на Siavash Kayvanpour и несколько связанных с ним компаний:
Кошельки, связанные с IRGC, отправили более 1 миллиона долларов на адреса Shelbit, в то время как более 2 миллионов долларов было переведено с адресов Shelbit на кошельки IRGC: