Bloomberg-ի տեղեկություններով՝ ԱՄՆ-ն այս ամսվա վերջից կարգելի վոլֆրամի ջարդոնի և մարտկոցների վերամշակումից ստացվող նյութերի արտահանումը։ Որոշումն ընդունվել է այն բանից հետո, երբ նախագահ Դոնալդ Թրամփը դաշնային իշխանություններին լիազորել է երկրի ներսում պահել ռազմավարական նշանակություն ունեցող կարևոր հումքը։
Վոլֆրամը բարձր ամրությամբ մետաղ է, որն օգտագործվում է ռազմական զրահի, զինամթերքի, ինչպես նաև ավտոմոբիլային արդյունաբերության բարձր ճշգրտության գործիքների արտադրությունում։ Bloomberg-ի տվյալներով՝ վոլֆրամն այն մետաղներից է, որոնց արտահանումը վերահսկվում է նաև Չինաստանի կողմից։
Միաժամանակ, լիթիում-իոնային մարտկոցների վերամշակումից ստացվող նյութերն ավելի ու ավելի կարևոր աղբյուր են դառնում լիթիումի, կոբալտի, նիկելի և այլ արժեքավոր մետաղների վերականգնման համար։
Fastmarkets-ի ռազմավարական շուկաների ավագ վերլուծաբան Լի Ալենի խոսքով՝ 2026 թվականի առաջին եռամսյակում ԱՄՆ-ին բաժին է ընկել մարտկոցների ջարդոնից նման նյութերի արտադրության համաշխարհային հզորությունների շուրջ 9%-ը։

According to Bloomberg, the USA will prohibit the export of tungsten scrap and materials derived from battery recycling starting at the end of this month. This decision was made after President Donald Trump authorized federal authorities to keep strategically important raw materials within the country.
Tungsten is a high-strength metal used in the production of military armor, munitions, and high-precision tools in the automotive industry. According to Bloomberg, tungsten is one of the metals whose export is also controlled by China.
At the same time, materials obtained from the recycling of lithium-ion batteries are becoming an increasingly important source for the recovery of lithium, cobalt, nickel, and other valuable metals.
Lee Allen, a senior analyst at Fastmarkets, noted that in the first quarter of 2026, the USA accounted for about 9% of global production capacity for such materials from battery scrap.