Bloomberg-ի տեղեկություններով՝ ԱՄՆ-ն այս ամսվա վերջից կարգելի վոլֆրամի ջարդոնի և մարտկոցների վերամշակումից ստացվող նյութերի արտահանումը։ Որոշումն ընդունվել է այն բանից հետո, երբ նախագահ Դոնալդ Թրամփը դաշնային իշխանություններին լիազորել է երկրի ներսում պահել ռազմավարական նշանակություն ունեցող կարևոր հումքը։
Վոլֆրամը բարձր ամրությամբ մետաղ է, որն օգտագործվում է ռազմական զրահի, զինամթերքի, ինչպես նաև ավտոմոբիլային արդյունաբերության բարձր ճշգրտության գործիքների արտադրությունում։ Bloomberg-ի տվյալներով՝ վոլֆրամն այն մետաղներից է, որոնց արտահանումը վերահսկվում է նաև Չինաստանի կողմից։
Միաժամանակ, լիթիում-իոնային մարտկոցների վերամշակումից ստացվող նյութերն ավելի ու ավելի կարևոր աղբյուր են դառնում լիթիումի, կոբալտի, նիկելի և այլ արժեքավոր մետաղների վերականգնման համար։
Fastmarkets-ի ռազմավարական շուկաների ավագ վերլուծաբան Լի Ալենի խոսքով՝ 2026 թվականի առաջին եռամսյակում ԱՄՆ-ին բաժին է ընկել մարտկոցների ջարդոնից նման նյութերի արտադրության համաշխարհային հզորությունների շուրջ 9%-ը։

Согласно информации Bloomberg, США с конца этого месяца запретят экспорт вольфрамовых отходов и материалов, получаемых из переработки аккумуляторов. Это решение было принято после того, как президент Дональд Трамп уполномочил федеральные власти хранить в стране стратегически важное сырье.
Вольфрам — это высокопрочный металл, который используется в производстве военной брони, боеприпасов, а также высокоточных инструментов в автомобильной промышленности. По данным Bloomberg, вольфрам — один из металлов, экспорт которого также контролируется Китаем.
В то же время материалы, полученные из переработки литий-ионных аккумуляторов, становятся все более важным источником для восстановления лития, кобальта, никеля и других ценных металлов.
Старший аналитик стратегических рынков Fastmarkets Ли Аллен отметил, что в первом квартале 2026 года США составили около 9% мировых мощностей по производству таких материалов из отходов аккумуляторов.