ԱՄՆ-ը կիրառում է Իրանի նկատմամբ նոր տնտեսական միջոցներ, ըստ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենտի: Նա նշել է, որ դրանք կլինեն համաշխարհային պատմության մեջ երբեք չտեսնված տնտեսական մեկուսացում և ռազմական շրջափակում Հորմուզի նեղուցում, որը կպահպանի Իրանի նավահանգիստներից որևէ բան դուրս կամ ներս չմտնելու:
Պաշտպանության նախարար Պիթ Հեգսեթը նշել է, որ ԱՄՆ-ն կարող է Իրանի նկատմամբ ռազմածովային շրջափակում պահպանել «անվերջ»: Նավատորմը կշարունակի նավեր փոխարինել, ինչպես նախկինում:
ԱՄՆ-ի օդային նավակ USS George Washington-ը, ըստ հաղորդումների, ճանապարհ է ընկել USS Abraham Lincoln-ի փոխարինման, որը 250 օրից ավելի է, ինչ գտնվում է Մերձավոր Արևելքում:
Հեգսեթը նաև հերքել է հաղորդումները, ըստ որոնց, Lincoln-ի վրա վատ պայմաններ են եղել, ներառյալ սննդի պակաս, տրամադրության անկում և նույնիսկ նավաստիների կողմից ջրի մեջ թռչելու փորձեր:

США применят новые экономические меры против Ирана
США применят новые экономические меры против Ирана, согласно словам министра финансов Скотта Бессента. Он отметил, что это будет сочетание экономической изоляции, какой мир никогда не видел, и продолжающейся блокады в Ормузском проливе, которая не позволит ничему входить или выходить из иранских портов:
Министр обороны Пит Хегсет сказал, что США могут поддерживать военно-морскую блокаду Ирана «бесконечно». Флот продолжит заменять корабли, как это делалось ранее:
По сообщениям, авианосец USS George Washington направляется на замену USS Abraham Lincoln, который находится на Ближнем Востоке более 250 дней:
Хегсет также опроверг сообщения о плохих условиях на борту Lincoln, включая нехватку еды, снижение морального духа и даже попытки моряков прыгнуть за борт: