ԱՄՆ-ը կիրառում է Իրանի նկատմամբ նոր տնտեսական միջոցներ, ըստ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենտի: Նա նշել է, որ դրանք կլինեն համաշխարհային պատմության մեջ երբեք չտեսնված տնտեսական մեկուսացում և ռազմական շրջափակում Հորմուզի նեղուցում, որը կպահպանի Իրանի նավահանգիստներից որևէ բան դուրս կամ ներս չմտնելու:
Պաշտպանության նախարար Պիթ Հեգսեթը նշել է, որ ԱՄՆ-ն կարող է Իրանի նկատմամբ ռազմածովային շրջափակում պահպանել «անվերջ»: Նավատորմը կշարունակի նավեր փոխարինել, ինչպես նախկինում:
ԱՄՆ-ի օդային նավակ USS George Washington-ը, ըստ հաղորդումների, ճանապարհ է ընկել USS Abraham Lincoln-ի փոխարինման, որը 250 օրից ավելի է, ինչ գտնվում է Մերձավոր Արևելքում:
Հեգսեթը նաև հերքել է հաղորդումները, ըստ որոնց, Lincoln-ի վրա վատ պայմաններ են եղել, ներառյալ սննդի պակաս, տրամադրության անկում և նույնիսկ նավաստիների կողմից ջրի մեջ թռչելու փորձեր:

The U.S. will be applying economic measures "that have never been seen on Iran," according to Treasury Secretary Scott Bessent. He stated that this will be a combination of economic isolation like the world has never seen before, and the continued blockade in the Strait of Hormuz that will keep anything from going in or out of the Iranian ports:
Defense Secretary Pete Hegseth stated that the U.S. military can keep a naval blockade of Iran going "indefinitely." The Navy will rotate ships in and out as it has done previously:
Media reports have indicated that the USS George Washington is on its way to relieve the USS Abraham Lincoln, which has been deployed in the Middle East for over 250 days:
Hegseth also denied reports about poor conditions aboard the Lincoln, including food shortages, declining morale, and even attempts by sailors to jump overboard: