ԱՄՆ-ը հայտարարեց TRIPP-ի երկաթուղային մասի ինժեներական հետազոտությունների մեկնարկի մասին Հայաստանում
Լուրեր | 2026/08/09 08:24
ԱՄՆ-ն սկսել է TRIPP-ի երկաթուղային մասի ինժեներական հետազոտությունները Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանում արդեն սկսվել են ինժեներական հետազոտությունները «Միջազգային խաղաղության և繁荣ի համար Թրամփի երթուղու» (TRIPP) երկաթուղային բաղադրիչի համար, հայտարարել է ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն:
Ռուբիոն նշել է, որ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Վաշինգտոնի Սպիտակ տանը ընդունել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին, ովքեր ստորագրել են համատեղ հայտարարություն:
«TRIPP-ը բազմամոդալ տրանսպորտային երթուղի է, որը նախատեսում է երկաթուղային, ավտոմոբիլային, էներգետիկ և թվային ենթակառուցվածքների արդիականացում»,- ասել է Ռուբիոն:
Նա նաև նշել է, որ ԱՄՆ-ն, Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ միասին, աշխատում է ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման վրա:
Ռուբիոն նաև հայտարարել է, որ ԱՄՆ կառավարությունը սկսել է Տրանս-Կասպիական ներդրումային հիմնադրամի աշխատանքները, որի ֆինանսավորումը կազմում է 201 միլիոն դոլար:
«TRIPP-ը ոչ միայն ենթակառուցվածքային նախագիծ է, այլև կարևոր օղակ Տրանս-Կասպիական առևտրային երթուղում, որը կարող է ստեղծել նոր առևտրային հնարավորություններ»,- նշել է Ռուբիոն:

YEREVAN, August 9. /ARKA/. Engineering surveys for the railway component of the 'Trump Route for International Peace and Prosperity' (TRIPP) project have already begun in Armenia, announced U.S. Secretary of State Marco Rubio:
Rubio noted that on August 8, 2025, U.S. President Donald Trump hosted Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev at the White House, where they signed a joint declaration:
'TRIPP is a multimodal transit route that includes modernization of railway, road, energy, and digital infrastructure,' said Rubio:
He also mentioned that the U.S. has been working with Armenia and Azerbaijan on the practical implementation of the agreements reached:
Rubio announced the establishment of the Trans-Caspian Investment Fund with a funding of $201 million:
'TRIPP is not only an infrastructure project but also a vital link in the Trans-Caspian trade route that can create new commercial opportunities,' Rubio stated: