ԱՄՆ-ը հայտարարեց TRIPP-ի երկաթուղային մասի ինժեներական հետազոտությունների մեկնարկի մասին Հայաստանում
Լուրեր | 2026/08/09 08:24
ԱՄՆ-ն սկսել է TRIPP-ի երկաթուղային մասի ինժեներական հետազոտությունները Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանում արդեն սկսվել են ինժեներական հետազոտությունները «Միջազգային խաղաղության և繁荣ի համար Թրամփի երթուղու» (TRIPP) երկաթուղային բաղադրիչի համար, հայտարարել է ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն:
Ռուբիոն նշել է, որ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Վաշինգտոնի Սպիտակ տանը ընդունել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին, ովքեր ստորագրել են համատեղ հայտարարություն:
«TRIPP-ը բազմամոդալ տրանսպորտային երթուղի է, որը նախատեսում է երկաթուղային, ավտոմոբիլային, էներգետիկ և թվային ենթակառուցվածքների արդիականացում»,- ասել է Ռուբիոն:
Նա նաև նշել է, որ ԱՄՆ-ն, Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ միասին, աշխատում է ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման վրա:
Ռուբիոն նաև հայտարարել է, որ ԱՄՆ կառավարությունը սկսել է Տրանս-Կասպիական ներդրումային հիմնադրամի աշխատանքները, որի ֆինանսավորումը կազմում է 201 միլիոն դոլար:
«TRIPP-ը ոչ միայն ենթակառուցվածքային նախագիծ է, այլև կարևոր օղակ Տրանս-Կասպիական առևտրային երթուղում, որը կարող է ստեղծել նոր առևտրային հնարավորություններ»,- նշել է Ռուբիոն:

США заявили о начале инженерных изысканий по железнодорожной части TRIPP в Армении
ЕРЕВАН, 9 августа. /АРКА/. В Армении уже ведутся инженерные изыскания по железнодорожной составляющей проекта «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания» (TRIPP), заявил госсекретарь США Марко Рубио:
Рубио отметил, что 8 августа 2025 года президент США Дональд Трамп принимал в Белом доме премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана и выступил свидетелем подписания ими совместной декларации:
«TRIPP представляет собой мультимодальный транзитный маршрут, предусматривающий модернизацию железнодорожной, автомобильной, энергетической и цифровой инфраструктуры»,- сказал Рубио:
Он также сообщил, что США совместно с Арменией и Азербайджаном работают над практической реализацией достигнутых договоренностей:
Рубио также объявил о начале работы Транскаспийского инвестиционного фонда с финансированием в 201 миллион долларов:
«TRIPP является важным звеном Транскаспийского торгового маршрута, который способен создавать новые коммерческие возможности»,- отметил Рубио: