ԱՄՆ-ը, Հայաստանը և Ադրբեջանը նշում են խաղաղության գագաթնաժողովի առաջին տարեդարձը
ԱՄՆ-ը, Հայաստանը և Ադրբեջանը համատեղ հայտարարություն են տարածել՝ նշելով Խաղաղության գագաթնաժողովի առաջին տարեդարձը, որը տեղի է ունեցել 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում, հայտնում է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը:
Հայտարարությունում նշվում է, որ մեկ տարի առաջ նախագահ Թրամփը պատմական գագաթնաժողով է հյուրընկալել, որտեղ մասնակցել են Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, և նրանք ստորագրել են Խաղաղության համատեղ հայտարարությունը:
Այն նաև նշում է, որ երեք ղեկավարների ներկայությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները նախնական համաձայնագիր են ստորագրել՝ Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին:
«Այս առաջին տարեդարձի կապակցությամբ մեր երկրների ձեռքբերումների նկատմամբ խոր հպարտություն կա և մեծ վճռականություն՝ շարունակելու կառուցել այն հիմքի վրա, որը վերջ դրեց տասնամյակների հակամարտությանը և Հարավային Կովկասը դարձրեց ավելի բարեկեցիկ ապագայի ճանապարհին: Այս պատմական և մեծ ջանքերի ճանաչման համար վարչապետ Փաշինյանն ու նախագահ Ալիևը համատեղ առաջարկել են նախագահ Թրամփին Նոբելյան խաղաղության մրցանակի թեկնածու:
• Հայաստանն ու Ադրբեջանը պահպանել են կայունություն Հայաստանի-Ադրբեջանի սահմանին, և երկու կողմերը իրական քայլեր են ձեռնարկում վստահության կառուցման ուղղությամբ:
• ԱՄՆ-ը տրամադրել է $201 միլիոն դրամաշնորհ՝ աջակցելու մասնավոր հատվածի ներդրումները Հարավային Կովկասում:

США, Армения и Азербайджан выпустили совместное заявление, отмечая первую годовщину мирного саммита, который прошел в Белом доме 8 августа 2025 года, сообщает Министерство иностранных дел Армении.
В заявлении говорится, что год назад президент Трамп провел исторический саммит в Белом доме с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, в ходе которого премьер-министр Пашинян и президент Алиев подписали Совместную декларацию о мире.
Также отмечается, что в присутствии трех лидеров министры иностранных дел Армении и Азербайджана подписали проект Соглашения о создании мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан.
«В эту первую годовщину мы испытываем глубокую гордость за все, что наши страны достигли вместе, и большое стремление продолжать строить на основе, которая положила конец десятилетиям конфликта и поставила Южный Кавказ на путь к более процветающему будущему. В знак признания этих исторических усилий по обеспечению мира премьер-министр Пашинян и президент Алиев совместно выдвинули президента Трампа на Нобелевскую премию мира.
- Армения и Азербайджан сохранили стабильность вдоль армяно-азербайджанской границы, и обе стороны принимают конкретные шаги для укрепления доверия.
- США предоставили грант в размере 201 миллиона долларов для содействия частным инвестициям в Южном Кавказе.