ԱՄՆ-ը, Հայաստանը և Ադրբեջանը նշում են խաղաղության գագաթնաժողովի առաջին տարեդարձը
ԱՄՆ-ը, Հայաստանը և Ադրբեջանը համատեղ հայտարարություն են տարածել՝ նշելով Խաղաղության գագաթնաժողովի առաջին տարեդարձը, որը տեղի է ունեցել 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում, հայտնում է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը:
Հայտարարությունում նշվում է, որ մեկ տարի առաջ նախագահ Թրամփը պատմական գագաթնաժողով է հյուրընկալել, որտեղ մասնակցել են Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, և նրանք ստորագրել են Խաղաղության համատեղ հայտարարությունը:
Այն նաև նշում է, որ երեք ղեկավարների ներկայությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները նախնական համաձայնագիր են ստորագրել՝ Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին:
«Այս առաջին տարեդարձի կապակցությամբ մեր երկրների ձեռքբերումների նկատմամբ խոր հպարտություն կա և մեծ վճռականություն՝ շարունակելու կառուցել այն հիմքի վրա, որը վերջ դրեց տասնամյակների հակամարտությանը և Հարավային Կովկասը դարձրեց ավելի բարեկեցիկ ապագայի ճանապարհին: Այս պատմական և մեծ ջանքերի ճանաչման համար վարչապետ Փաշինյանն ու նախագահ Ալիևը համատեղ առաջարկել են նախագահ Թրամփին Նոբելյան խաղաղության մրցանակի թեկնածու:
• Հայաստանն ու Ադրբեջանը պահպանել են կայունություն Հայաստանի-Ադրբեջանի սահմանին, և երկու կողմերը իրական քայլեր են ձեռնարկում վստահության կառուցման ուղղությամբ:
• ԱՄՆ-ը տրամադրել է $201 միլիոն դրամաշնորհ՝ աջակցելու մասնավոր հատվածի ներդրումները Հարավային Կովկասում:

The U.S., Armenia, and Azerbaijan issued a joint statement marking the first anniversary of the Peace Summit held at the White House on August 8, 2025, Armenia’s Foreign Ministry reported.
The statement notes that one year ago, President Trump hosted a historic summit at the White House with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev, during which Prime Minister Pashinyan and President Aliyev signed the Joint Declaration on Peace.
It also notes that, in the presence of the three leaders, the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan initialed the draft Agreement on Establishment of Peace and Interstate Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan.
“On this first anniversary, there is a profound sense of pride in all that our countries have achieved together, and great determination to continue building on the foundation that ended decades of conflict and put the South Caucasus on a path toward a more prosperous future. In recognition of this historic and tremendous effort to secure peace, Prime Minister Pashinyan and President Aliyev jointly nominated President Trump for the Nobel Peace Prize.
- Armenia and Azerbaijan have maintained stability along the Armenia-Azerbaijan border, and both sides are taking concrete steps to build trust through measures vital to normalizing relations.
- The United States has provided a $201 million grant to help mobilize private-sector investment in the South Caucasus.