ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը հայտնել է, որ ԱՄՆ-ը և Իրանը կարող են համաձայնության գալ Հորմուզի նեղուցում նավագնացության վերականգնման շուրջ արդեն օգոստոսի 4-ին կամ 5-ին: Նա CNBC-ին տված հարցազրույցում նշել է, որ կա հավանականություն, որ կողմերը կհասնեն համաձայնության նեղուցը բացելու և հակամարտության մեջ ավելի նորմալ իրավիճակի անցնելու շուրջ:
Բեսենթը հավելել է, որ համաձայնագիրը կպահանջի ազատ տեղաշարժը նեղուցում, ինչը կնշանակի, որ Իրանը չի պահանջի վճարներ անցնելու համար: «Դա կլինի տեղաշարժի ազատություն», - ասել է նա:
Նա նաև նշել է, որ, չնայած վերջին օրերին իրավիճակը դեռ փոքր-ինչ անկայուն է, ներկայումս նեղուցից բավականին շատ նավեր դուրս են գալիս:

Глава Минфина США Скотт Бесент заявил, что США и Иран могут достичь соглашения по восстановлению судоходства в Ормузском проливе уже 4 или 5 августа. В интервью CNBC он отметил, что есть вероятность, что стороны достигнут соглашения о открытии пролива и переходе к более нормальной ситуации в конфликте.
Бесент добавил, что соглашение будет требовать свободы передвижения в проливе, что означает, что Иран не будет требовать плату за проход. «Это будет свобода передвижения», - сказал он.
Он также отметил, что, несмотря на то, что в последние дни ситуация все еще несколько нестабильна, в настоящее время из пролива выходит довольно много судов: