ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը հայտնել է, որ ԱՄՆ-ը և Իրանը կարող են համաձայնության գալ Հորմուզի նեղուցում նավագնացության վերականգնման շուրջ արդեն օգոստոսի 4-ին կամ 5-ին: Նա CNBC-ին տված հարցազրույցում նշել է, որ կա հավանականություն, որ կողմերը կհասնեն համաձայնության նեղուցը բացելու և հակամարտության մեջ ավելի նորմալ իրավիճակի անցնելու շուրջ:
Բեսենթը հավելել է, որ համաձայնագիրը կպահանջի ազատ տեղաշարժը նեղուցում, ինչը կնշանակի, որ Իրանը չի պահանջի վճարներ անցնելու համար: «Դա կլինի տեղաշարժի ազատություն», - ասել է նա:
Նա նաև նշել է, որ, չնայած վերջին օրերին իրավիճակը դեռ փոքր-ինչ անկայուն է, ներկայումս նեղուցից բավականին շատ նավեր դուրս են գալիս:

US Treasury Secretary Scott Besent stated that the US and Iran could reach an agreement on restoring navigation in the Hormuz Strait as early as August 4 or 5. In an interview with CNBC, he mentioned that there is a likelihood that the parties will reach an agreement on opening the strait and transitioning to a more normal situation in the conflict.
Besent added that the agreement would require freedom of movement in the strait, which means that Iran will not charge for passage. “It will be freedom of movement,” he said.
He also noted that, despite the fact that the situation has been somewhat unstable in recent days, a considerable number of vessels are currently leaving the strait: