Միացյալ Նահանգներն աննախադեպ պատժամիջոցներ կկիրառի Իրանի նկատմամբ, հայտարարել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարը: Newsmax-ին տված հարցազրույցում Սքոթ Բեսենթն ասել է, որ դրանց մասին կհայտարարվի հաջորդ շաբաթ:
«Դա կլինի տնտեսական մեկուսացման աշխարհում աննախադեպ միջոցների և Հորմուզի նեղուցի շարունակական շրջափակման համադրություն, ինչի արդյունքում ոչինչ չի կարող մուտք գործել իրանական նավահանգիստներ կամ դուրս գալ այնտեղից», - նշել է Բեսենթը:
Նախօրեին Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Էսմայիլ Բաղային հայտարարել էր՝ ԱՄՆ-ի կողմից պատժամիջոցների դիմելու սովորությունը վտանգավոր «կախվածություն» է:

Соединенные Штаты введут беспрецедентные санкции против Ирана, заявил министр финансов США. В интервью Newsmax Скотт Бесент сообщил, что подробности будут объявлены на следующей неделе.
«Это будет сочетание беспрецедентных мер экономической изоляции и продолжительной блокады Ормузского пролива, в результате чего ничего не сможет войти в иранские порты или выйти из них», - отметил Бесент.
На днях официальный представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи заявил, что привычка США прибегать к санкциям является опасной «зависимостью».