ԱՄՆ դեսպանությունը Հայաստանում. Արհեստական բանականության գործարանի բացումը հայ-ամերիկյան գործընկերության խորացման վառ օրինակ է
Լուրեր | 2026/08/11 04:02
Արհեստական բանականության գործարանի բացումը կարևոր քայլ է Հայաստանի տեխնոլոգիական զարգացման համար
ԱՄՆ դեսպանությունը Հայաստանում հայտարարել է, որ Firebird ընկերության արհեստական բանականության (ԲԲ) գործարանի բացումը նոր և նշանակալի փուլ է Հայաստանի ԲԲ զարգացման համար: Ներդրումները, որոնք կազմում են $4 միլիարդ, նշանակում են առաջատար ամերիկյան տեխնոլոգիաների և ԲԲ ենթակառուցվածքների գալը Հայաստան, ինչը թույլ կտա Հայաստանին դիրքավորվել որպես տարածաշրջանային տվյալների մշակման, ամպային հաշվարկների և ԲԲ նորարարությունների կենտրոն:
Դեսպանությունը նշել է, որ գործարանի բացումը հայ-ամերիկյան գործընկերության խորացման վառ օրինակ է և գործնական քայլ է Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթաժողովում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ուղղությամբ:
Գործարանի առաջին փուլը, որը գտնվում է Ռազդանի մոտ, նախատեսում է 6000 GPU NVIDIA Blackwell, իսկ ընդհանուր ներդրումները առաջին փուլում կկազմեն $500 միլիոն:
Երկրորդ փուլում նախատեսվում է ընդլայնել ենթակառուցվածքները 50,000 GPU NVIDIA Vera Rubin-ով, ինչը կդարձնի այն ամենամեծը զարգացող շուկաներում:

US Embassy in Armenia: Opening of AI Plant is a Bright Example of Deepening Armenian-American Partnership
News | 2026/08/11 04:02
The opening of the AI plant is an important step for Armenia's technological development
The US Embassy in Armenia announced that the opening of the artificial intelligence (AI) plant by Firebird marks a new and significant phase in the development of AI in Armenia. The $4 billion investment signifies the arrival of advanced American technologies and AI infrastructure in Armenia, allowing the country to position itself as a regional hub for data processing, cloud computing, and AI innovations.
The statement highlights that the opening of the AI center is a bright example of the deepening Armenian-American partnership and a practical step towards implementing agreements reached at the Washington Peace Summit.
The first phase of the plant, located near Razdan, is set to be equipped with over 6000 NVIDIA Blackwell GPUs, with an investment of $500 million allocated for this phase.
The second phase will significantly expand the infrastructure to include approximately 50,000 next-generation NVIDIA Vera Rubin GPUs, establishing one of the largest clusters of advanced AI computing power in developing markets.