ԱՄՆ դեսպանությունը Հայաստանում. Արհեստական բանականության գործարանի բացումը հայ-ամերիկյան գործընկերության խորացման վառ օրինակ է
Լուրեր | 2026/08/11 04:02
Արհեստական բանականության գործարանի բացումը կարևոր քայլ է Հայաստանի տեխնոլոգիական զարգացման համար
ԱՄՆ դեսպանությունը Հայաստանում հայտարարել է, որ Firebird ընկերության արհեստական բանականության (ԲԲ) գործարանի բացումը նոր և նշանակալի փուլ է Հայաստանի ԲԲ զարգացման համար: Ներդրումները, որոնք կազմում են $4 միլիարդ, նշանակում են առաջատար ամերիկյան տեխնոլոգիաների և ԲԲ ենթակառուցվածքների գալը Հայաստան, ինչը թույլ կտա Հայաստանին դիրքավորվել որպես տարածաշրջանային տվյալների մշակման, ամպային հաշվարկների և ԲԲ նորարարությունների կենտրոն:
Դեսպանությունը նշել է, որ գործարանի բացումը հայ-ամերիկյան գործընկերության խորացման վառ օրինակ է և գործնական քայլ է Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթաժողովում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ուղղությամբ:
Գործարանի առաջին փուլը, որը գտնվում է Ռազդանի մոտ, նախատեսում է 6000 GPU NVIDIA Blackwell, իսկ ընդհանուր ներդրումները առաջին փուլում կկազմեն $500 միլիոն:
Երկրորդ փուլում նախատեսվում է ընդլայնել ենթակառուցվածքները 50,000 GPU NVIDIA Vera Rubin-ով, ինչը կդարձնի այն ամենամեծը զարգացող շուկաներում:

Посольство США в Армении сообщило, что открытие завода искусственного интеллекта (ИИ) компании Firebird знаменует собой новый и значимый этап в развитии ИИ в Армении. Инвестиции в размере $4 миллиардов означают приход передовых американских технологий и инфраструктуры ИИ в Армению, что позволит Армении позиционировать себя как региональный центр обработки данных, облачных вычислений и инноваций в сфере ИИ.
В заявлении говорится, что открытие завода ИИ является ярким примером углубляющегося армяно-американского партнерства и практическим шагом по реализации договоренностей, достигнутых на Вашингтонском саммите мира.
Первый этап завода, расположенного вблизи Раздана, планируется оснастить более чем 6000 GPU NVIDIA Blackwell, а объем инвестиций на первом этапе составит $500 миллионов.
На втором этапе проект предполагает расширение инфраструктуры до 50 000 GPU нового поколения NVIDIA Vera Rubin, что сделает его крупнейшим на развивающихся рынках.