ԱՄՆ դատարանն ապօրինի է ճանաչել 75 երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի քաղաքացիներին ներգաղթային վիզաների տրամադրումը դադարեցնելու որոշումը
Լուրեր | 2026/08/22 22:02
Դատարանը դատապարտել է նախագահ Թրամփի վարչակազմի որոշումը
Միացյալ Նահանգների դաշնային դատարանն ապօրինի է ճանաչել 75 երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի քաղաքացիներին ներգաղթային վիզաների տրամադրումը դադարեցնելու՝ նախագահ Թրամփի վարչակազմի որոշումը, հաղորդում է Reuters լրատվական գործակալությունը:
Մանհեթենի շրջանային դատարանի դատավոր Ջինեթ Վարգասն «ակնհայտ ապօրինի» է որակել որոշումը, որով այդ երկրների քաղաքացիներին ներգաղթային վիզաների տրամադրումը դադարեցվել է բացառապես նրանց ազգության հիման վրա:
Դատավորը պնդել է, որ Մարկո Ռուբիոն գերազանցել է իր լիազորությունները, քանի որ օրենսդրությունը թույլ չի տալիս պետքարտուղարին նման ձևով միջամտել հյուպատոսությունների աշխատանքին:

US Court Rules Illegal the Decision to Halt Immigration Visas for Citizens of 75 Countries, Including Armenia
News | 2026/08/22 22:02
The court condemned the decision of the Trump administration
The US federal court has ruled illegal the decision of the Trump administration to halt the issuance of immigration visas for citizens of 75 countries, including Armenia, according to Reuters.
Judge Jeanette Vargas of the Manhattan District Court described the decision as “clearly illegal,” as the issuance of visas was suspended solely based on the nationality of citizens from those countries.
The judge asserted that Marco Rubio exceeded his authority, as the legislation does not permit the Secretary of State to interfere in the operations of consulates in such a manner.