ԱՄՆ-Ճապոնիա յենի միջամտությունը և դրա ազդեցությունը գլոբալ արժույթային շուկաների վրա
ԱՄՆ-Ճապոնիա յենի միջամտությունը, որը նպատակ ունի աջակցել յենի արժեքին, կարող է զգալիորեն փոխել գլոբալ արժույթային շուկաների վարքագիծը:
Ճապոնիան նախկինում նույնպես միջամտել է արժույթային շուկաներին, սակայն այս անգամ միջամտությունը ավելի մեծ է, քան նախկինում: Այն իրականացվել է Վաշինգտոնի աջակցությամբ, և, ըստ հաղորդումների, օգտագործվել է եվրո-յեն խաչաձևը, այլ ոչ թե ուղղակիորեն դոլար-յեն:
Մասնագետներ, ինչպիսիք են Monex-ի Ջեսպեր Քոլը, նշում են, որ այս միջամտությունը «հաջողությամբ զենքի է վերածել յենը», ինչը նշանակում է, որ երկու մեծ պետությունների կողմից համատեղ միջոցների օգտագործումը կարող է ազդել շուկայի հոգեբանության վրա:
Այս միջամտությունը առաջին անգամ է, երբ ԱՄՆ-ն և Ճապոնիան համատեղ գործողություն են իրականացնում յենի գնման համար 1998 թվականից ի վեր:
Քաղաքական գործիք
Քոլը նաև ընդգծում է, որ այս միջամտությունը քաղաքական ազդանշան է, որը ցույց է տալիս, որ արժույթի քաղաքականությունը increasingly intertwined է աշխարհաքաղաքականության հետ:
Ամերիկյան ֆինանսների նախարարությունը չի արձագանքել CNBC-ի հարցմանը:
Այս միջամտությունը փոխել է այն, թե ինչպես են ներդրողները մտածում արժույթի մասին, և կարող է հանգեցնել այն բանի, որ ներդրողները ավելի զգույշ լինեն մեծ կարճ-յեն դիրքեր վարելու հարցում:

Вмешательство США и Японии в курс йены и его влияние на глобальные валютные рынки
Вмешательство США и Японии в курс йены, направленное на поддержку ее стоимости, может значительно изменить поведение глобальных валютных рынков:
Япония уже ранее вмешивалась в валютные рынки, но на этот раз вмешательство оказалось более масштабным, чем обычно. Оно было поддержано Вашингтоном и, по сообщениям, осуществлялось с использованием евро-йенового кросса, а не напрямую в доллар-йене:
Эксперты, такие как Джеспер Колл из Monex, отмечают, что это вмешательство «успешно превратило йену в оружие», что означает, что использование совместных ресурсов двух крупных государств может повлиять на рыночную психологию:
Это вмешательство стало первым совместным действием США и Японии по покупке йены с 1998 года:
Политический инструмент
Колл также подчеркивает, что это вмешательство является политическим сигналом, указывающим на то, что валютная политика все больше переплетается с геополитикой:
Министерство финансов США не ответило на запрос CNBC:
Это вмешательство изменило то, как инвесторы думают о валюте, и может привести к тому, что инвесторы станут более осторожными в отношении больших коротких позиций по йене: