AMIO Bank-ը ռեկորդային արագությամբ, ընդամենը 30 ժամ անց, ամբողջությամբ տեղաբաշխել է իր именные, купонные, недокументарные և неконвертируемые драмовые облигации объемом в 6 մլրդ դրամ: Ըստ AMIO Bank-ի հաղորդագրության, տեղաբաշխումը սկսվել է օգոստոսի 17-ին, իսկ օգոստոսի 19-ին հայտարարվել է հաջող ավարտի մասին:
«Արդյունքը վկայում է AMIO Bank-ի նկատմամբ ներդրողների բարձր վստահության և առաջարկվող ֆինանսական գործիքի գրավչության մասին», - նշվում է հաղորդագրությունում:
Այս транշի (AMARBBB2RER3) շրջանակներում թողարկվել է 60,000 облигаций, յուրաքանչյուրի անվանական արժեքը 100,000 դրամ է: Купонային եկամուտը սահմանվել է 9.75% մակարդակում: Купոնային վճարումները նախատեսված են մեկ անգամ քառամսյակում: Այս облигаций-ի ամբողջական մարումը տեղի կունենա 2029 թվականի օգոստոսի 17-ին:
Հաղորդագրությունում նշվում է, որ գործող հարկային օրենսդրության համաձայն, облигаций-ի купոնային եկամուտը ազատված է եկամտային հարկից մինչև 2027 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ:
Облигации-ը վստահելի ֆինանսական գործիք են, որոնք նույն սկզբունքով, ինչ և բանկային ավանդները, երաշխավորվում են «Վարկերի վերադարձի երաշխավորման հիմնադրամով»: Հիշեցնենք, որ 2026 թվականի հունիսի վերջում AMIO Bank-ը սկսել էր 3 մլրդ դրամի именные, неконвертируемые, купонные драмային облигаций-ի տեղաբաշխումը, որի ավարտը նախատեսված էր օգոստոսի 31-ին:
Այդ ժամանակ թողարկվել էր 30,000 облиգացիա, յուրաքանչյուրի անվանական արժեքը 100,000 դրամ էր, նույն 9.75% եկամտաբերությամբ:

AMIO Bank с рекордной скоростью, всего через 30 часов после старта, полностью разместил свои именные, купонные, недокументарные и неконвертируемые драмовые облигации объемом в 6 млрд драмов. Как отмечается в сообщении AMIO Bank-а, началось размещение 17 августа с.г., а уже 19 августа было объявлено об успешном завершении.
«Зафиксированный результат свидетельствует о высоком доверии инвесторов к AMIO Bank-у и привлекательности предлагаемого финансового инструмента», - отмечается в сообщении.
В рамках этого транша (AMARBBB2RER3) выпущено 60 тыс. облигаций, каждая номинальной стоимостью в 100 тыс. драмов. Доходность по купону установлена на уровне 9,75%. Периодичность купонных выплат предусмотрена раз в квартал. Полное погашение облигаций данного выпуска состоится 17 августа 2029 года.
В сообщении упоминается, что, согласно действующему налоговому законодательству, купонный доход облигаций освобожден от подоходного налога до 31 декабря 2027 года включительно.
Облигации - надежный финансовый инструмент, который по тому же принципу, что и банковские депозиты гарантируется «Фондом гарантирования возмещения вкладов». Напомним, что до этого в конце июня 2026 года AMIO Bank приступил к первичному размещению именных, неконвертируемых, купонных драмовых облигаций в объеме 3 млрд драмов, завершение которого планировалось 31 августа.