Ամերիկյան շուկայի դժվար շաբաթվա 3 հիմնական եզրակացությունները
Շուկան ուրբաթ օրը բարձրացավ, սակայն դա բավարար չէր շաբաթվա կորուստները հաղթահարելու համար: S&P 500 և Nasdaq Composite ցուցանիշները երեք շաբաթվա աճից հետո անկում ունեցան, իսկ Dow Jones Industrial Average-ն անկում ունեցավ մոտ 1%-ով:
Պարտատոմսերը ղեկավարում են իրավիճակը
Պետական պարտատոմսերի եկամուտները շաբաթվա ճնշման հիմնական պատճառը դարձան: Երեքշաբթի օրը, ամբողջ աշխարհում եկամուտները բարձրացան մի քանի տարվա առավելագույն մակարդակների, քանի որ ինֆլացիայի և կառավարության պարտքերի վերաբերյալ մտահոգությունները խանգարեցին ներդրողներին:
Եկամուտները նվազեցին չորեքշաբթի օրը, երբ ֆինանսների նախարարությունը խոստացավ առնվազն կրկնապատկել պետական պարտքի գնման գործողությունները, սակայն հաջորդ օրը կրկին բարձրացան:
Հետաքրքրություն սպառման նվազման նշաններ
Walmart-ը, ԱՄՆ-ի ամենամեծ մանրածախ վաճառողը, չորեքշաբթի օրը իր բաժնետոմսերի ամենավատ մեկօրյա անկումը ունեցավ՝ նշելով, որ երկրորդ եռամսյակում նույն խանութների վաճառքի աճը չի բավարարել Wall Street-ի սպասումները:
ԱՄՆ-Իրան պատերազմի ստատիկ վիճակ
Մերձավոր Արևելքի պատերազմը նույնպես գերիշխեց լրահոսում, երբ 60-օրյա խաղաղության պատուհանը ավարտվեց առանց ԱՄՆ-ի և Իրանի համաձայնության:
Ամերիկյան կառավարությունը շարունակեց Իրանի նավահանգիստների շրջափակումը, իսկ Իրանը շարունակեց միջին ծովային երթևեկության վրա հարձակումները:

3 ключевых вывода из трудной недели на Уолл-стрит
Рынок завершил пятничную сессию ростом, но этого было недостаточно, чтобы преодолеть убытки недели. Индексы S&P 500 и Nasdaq Composite прервали трехнедельный рост, показав пятничные потери более 1% и около 2% соответственно. Индекс Dow Jones Industrial Average упал примерно на 1%, что стало его очередным недельным падением.
Облигации в главной роли
Доходности государственных облигаций стали основным катализатором давления на рынок на этой неделе. Во вторник доходности по всему миру достигли многолетних максимумов на фоне опасений по поводу инфляции и государственного заимствования.
Доходности снизились в среду после того, как Министерство финансов пообещало как минимум удвоить выкуп государственного долга в ближайшие месяцы, но на следующий день снова выросли.
Признаки замедления потребительских расходов
Walmart оказал давление на рынок в четверг, когда его акции показали худший однодневный спад за более чем четыре года после того, как крупнейший розничный продавец страны сообщил, что рост продаж в США в втором квартале не оправдал ожиданий Уолл-стрит.
Статическое состояние войны США и Ирана
Война на Ближнем Востоке также доминировала в заголовках после того, как 60-дневный мирный период истек на этой неделе без достижения соглашения между США и Ираном.