ԵՐԵՎԱՆ, 19 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/ ԱՄՆ-ի արժեթղթերի և բորսաների հանձնաժողովը (SEC) առաջարկել է նոր կարգավորիչ համակարգ կրիպտոակտիվների համար, որը նախատեսում է մի շարք հատուկ բացառություններ գործող արժեթղթերի օրենսդրությունից և կարող է հեշտացնել կրիպտո ընկերությունների համար տոքենների թողարկումն ու կապիտալի ներգրավումը:
Ինչպես հայտնում է Reuters, սա ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի կողմից կրիպտոարդյունաբերության համար մասնագիտացված կանոնների ձևավորման առաջին խոշոր քայլն է:
SEC-ի նախագահ Փոլ Աթկինսը հայտարարել է, որ կարգավորիչը մտադիր է տրամադրել ձեռնարկատերերին և կրիպտոակտիվների շուկայի մասնակիցներին ավելի հասկանալի մեխանիզմներ կապիտալի ներգրավման համար:
Ըստ առաջարկության, կրիպտո ընկերությունները կարող են ստանալ մեկանգամյա ազատում մինչև $5 մլն արժողությամբ տոքենների թողարկման համար՝ չորս տարվա ընթացքում: Բացի այդ, նախատեսվում է մինչև $75 մլն արժողությամբ տեղաբաշխումների հնարավորությունը յուրաքանչյուր 12-մսյա ժամանակահատվածում, ենթակա ֆինանսական հաշվետվությունների ներկայացման և կանոնավոր տեղեկատվության բացահայտման պահանջների:
Երկու դեպքում էլ թողարկողները պետք է ներդրողներին բացահայտեն որոշակի տեղեկություններ:
SEC-ի նախագիծը նաև նախատեսում է «անվտանգ նավահանգիստ» մեխանիզմ, որի շրջանակներում կրիպտոակտիվը որոշակի պայմանների պահպանմամբ չի դասակարգվի որպես ներդրումային պայմանագիր:
Կրիպտոարդյունաբերությունը տարիներ շարունակ հանդես է եկել առանձին կարգավորման մոտեցման օգտին, պնդելով, որ շատ տոքեններ իրենց բնութագրերով ավելի մոտ են ապրանքներին, քան արժեթղթերին: Աթկինսը նախկինում աջակցել է այս դիրքորոշմանը:
Հանրապետական ղեկավարության ժամանակ SEC-ն նաև մեղմացրել է նախկին մոտեցումը ոլորտում, չեղյալ հայտարարելով մի շարք խիստ պահանջներ և դադարեցնելով դատական գործընթացները Coinbase-ի, Binance-ի և մի շարք այլ կրիպտո ընկերությունների դեմ:
Blockchain Association-ի և The Digital Chamber-ի ներկայացուցիչները դրական են գնահատել նախաձեռնությունը, որին անվանել են ավելի հստակ և թվային ակտիվներին հարմարեցված կանոնների ձևավորման քայլ:

ЕРЕВАН, 19 августа. /АРКА/. Комиссия по ценным бумагам и биржам США (SEC) предложила новую нормативную систему для криптоактивов, которая предусматривает ряд специальных исключений из действующего законодательства о ценных бумагах и может упростить криптокомпаниям выпуск токенов и привлечение капитала.
Как сообщает Reuters, это первый крупный шаг администрации президента США Дональда Трампа по формированию специализированных правил для криптоиндустрии.
Председатель SEC Пол Аткинс заявил, что регулятор намерен предоставить предпринимателям и участникам рынка криптоактивов более понятные механизмы привлечения капитала в рамках федерального законодательства о ценных бумагах.
Согласно предложению, криптокомпании смогут получить разовое освобождение для выпуска токенов на сумму до $5 млн в течение четырех лет. Кроме того, предусматривается возможность размещений объемом до $75 млн за каждый 12-месячный период при условии предоставления финансовой отчетности и выполнения требований по регулярному раскрытию информации.
В обоих случаях эмитенты должны будут раскрывать инвесторам определенный набор сведений.
Проект SEC также предусматривает механизм «безопасной гавани», при котором криптоактив при соблюдении ряда условий не будет классифицироваться как инвестиционный контракт.
Криптоиндустрия на протяжении многих лет выступает за отдельный подход к регулированию, утверждая, что многие токены по своим характеристикам ближе к товарам, чем к ценным бумагам. Аткинс ранее поддерживал эту позицию.
При республиканском руководстве SEC также смягчила прежний подход к сектору, отменив ряд жестких требований и прекратив судебные разбирательства против Coinbase, Binance и ряда других криптокомпаний.
Представители Blockchain Association и The Digital Chamber положительно оценили инициативу, назвав ее шагом к формированию более четких и адаптированных к цифровым активам правил на американском рынке.