Ամերիկյան AI տեխնոլոգիաները գալիս են Հայաստան. ԱՄՆ դեսպանությունը Firebird գործարանի բացման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Firebird AI գործարանի բացումը Разданում նշում է նոր փուլ Հայաստանի արհեստական բանականության զարգացման մեջ և նպաստում է ամերիկյան առաջադեմ տեխնոլոգիաների ներդրմանը:
ԱՄՆ-ի ժամանակավոր հավատարմատար Դևիդ Ալենը, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Firebird-ի ղեկավարության հետ միասին, մասնակցել է ընկերության AI կենտրոնի բացմանը:
Դեսպանության հաղորդմամբ, նախագիծը նախատեսում է ամերիկյան առաջադեմ տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության ենթակառուցվածքի ներդրում, ինչը, ըստ դիվանագիտական առաքելության, թույլ կտա Հայաստանին դիրքավորվել որպես տարածաշրջանային տվյալների կենտրոնների, ամպային հաշվարկների և AI նորարարությունների կենտրոն:
ԱՄՆ դեսպանությունում նաև նշել են, որ AI կենտրոնի բացումը տեսանելի օրինակ է Հայաստանի և ԱՄՆ-ի համագործակցության ընդլայնման և Վաշինգտոնում 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ձեռք բերված համաձայնությունների գործնական շարունակություն:
Այդ ժամանակ Հայաստանը և ԱՄՆ-ն ստորագրեցին փոխըմբռնման երեք արձանագրություն, որոնցից մեկը վերաբերում է արհեստական բանականության և կիսահաղորդիչների ոլորտում նորարարական գործընկերությանը:
Ալենի խոսքով, ամերիկյան և հայկական տաղանդների և նորարարությունների միավորումը նոր հնարավորություններ է բացում տնտեսական աճի, տեխնոլոգիական փոխակերպման և բարեկեցության բարձրացման համար:
Firebird AI գործարանը Разданում՝ առաջինը նախկին ԽՍՀՄ տարածքում, ստեղծվել է NVIDIA տեխնոլոգիաների հիման վրա: Կենտրոնի առաջին հարթակը ներառում է 6144 NVIDIA B200 գրաֆիկական պրոցեսոր և ունի 15 ՄВт հզորություն:
2025 թվականի հուլիսին նախագծի սկզբնական ներդրումները գնահատվել էին մոտ $500 միլիոն: Firebird-ը ծրագրում է ենթակառուցվածքի հետագա ընդլայնում. ընկերության վերջին տվյալներով, հաջորդ փուլը Հայաստանում նախատեսված է 125 ՄВт և 75 հազար նոր սերնդի GPU-ների համար, իսկ ընդհանուր ներդրումները կարող են հասնել մոտ $5 միլիարդի:
NVIDIA-ն նախկինում հայտնել էր, որ 2027 թվականի վերջին Firebird-ը նախատեսում է Հայաստանում տեղադրել ավելի քան 70 հազար Rubin և Blackwell սերնդի GPU-ներ և հասցնել AI ենթակառուցվածքի հզորությունը 300 ՄВт:
Կենտրոնի հաշվարկային հզորությունների առաջին օգտագործողը դարձավ Perplexity ընկերությունը: Նախագիծը իրականացվում է Հայաստանի և ԱՄՆ-ի կառավարությունների աջակցությամբ:
Obյեկտի էներգետիկ ենթակառուցվածքը ապահովում է Schneider Electric-ը, սառեցման համակարգը՝ Vertiv-ը, իսկ հաշվարկային հզորությունները տեղադրված են Dell PowerEdge սերվերների վրա:

Американские AI-технологии приходят в Армению: посольство США об открытии фабрики Firebird в Раздане
Новости | 2026/08/10 13:53
Открытие фабрики Firebird знаменует новый этап развития ИИ в Армении
ЕРЕВАН, 10 августа. /АРКА/. Открытие AI-фабрики Firebird в Раздане знаменует новый этап развития искусственного интеллекта в Армении и способствует внедрению в стране передовых американских технологий и AI-инфраструктуры, заявили в посольстве США в Армении.
Временный поверенный в делах США Дэвид Аллен вместе с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и руководством Firebird принял участие в открытии AI-центра компании.
Как отмечается в сообщении посольства, проект предполагает внедрение передовых американских технологий и инфраструктуры искусственного интеллекта, что, по оценке дипмиссии, позволит Армении позиционировать себя как региональный центр дата-центров, облачных вычислений и AI-инноваций.
В посольстве США также назвали открытие AI-центра наглядным примером расширяющегося армяно-американского партнерства и практическим продолжением договоренностей, достигнутых в Вашингтоне 8 августа 2025 года.
Тогда Армения и США подписали три меморандума о взаимопонимании, один из которых касается инновационного партнерства в сфере искусственного интеллекта и полупроводников.
По словам Аллена, объединение американских и армянских талантов и инноваций открывает новые перспективы для экономического роста, технологической трансформации и повышения благосостояния.
AI-фабрика Firebird в Раздане - первая на территории СНГ, создана на базе технологий NVIDIA. Первая площадка центра включает 6144 графических процессора NVIDIA B200 и располагает мощностью 15 МВт.
В июле 2025 года первоначальные инвестиции в проект на стартовом этапе оценивались примерно в $500 млн. Firebird планирует дальнейшее масштабирование инфраструктуры: по актуальным данным компании, следующий этап в Армении рассчитан на 125 МВт и 75 тыс. GPU нового поколения, а совокупные инвестиции потенциально могут достичь около $5 млрд.
NVIDIA ранее сообщала, что к концу 2027 года Firebird рассчитывает развернуть в Армении более 70 тыс. GPU поколений Rubin и Blackwell и довести мощность AI-инфраструктуры до 300 МВт. Одним из первых пользователей вычислительных мощностей центра стала компания Perplexity.
Проект реализуется при поддержке правительств Армении и США. Энергетическую инфраструктуру объекта обеспечивает Schneider Electric, систему охлаждения — Vertiv, а вычислительные мощности развернуты на серверах Dell PowerEdge.