Ներկայացնում ենք ԱՄՆ պետքարտուղարի տնտեսական հարցերով տեղակալ եւ Pax Silica նախաձեռնության հեղինակ Ջեյքոբ Հելբերգի հոդվածի հայերեն թարգմանությունը: Հաշվի առնելով, որ Հայաստանում մեկնարկել է ամերիկյան տեխնոլոգիաներով եւ սարքավորումներով արհեստական բանականության (ԱԲ) խոշոր «գործարանների» կառուցումը, այս հոդվածում ներկայացվող ԱՄՆ մոտեցումներին ծանոթանալը խիստ կարեւոր ենք համարում:
Ջեյքոբ Հելբերգ
Այսօր քիչ բառակապակցություններ կան, որոնք նույնչափ շոյում են կառավարությունների ինքնասիրությունը, որքան «թվային ինքնիշխանություն»-ը։ Դրանցում անկախության մեղեդին է, ինքնակառավարման արժանապատվությունը, խոստումը, որ երկիրը իր ճակատագիրը պահում է իր ձեռքում։ Շատ երկրներ իրենց հույսերը կապում են ՄԱԿ-ի հետ, որն այս գաղափարի մեծ քարոզիչ է դառնում։ Գլոբալ թվային համաձայնագրի եւ դրա շուրջ որոշ մարդկանց կողմից ստեղծվող միջոցների ու մեխանիզմների օգնությամբ ՄԱԿ-ը ձգտում է այնպիսի աշխարհ ստեղծել, որտեղ յուրաքանչյուր երկիր ունի այն, ինչ գլխավոր քարտուղարի զեկույցներում անվանում են արհեստական բանականության «բացարձակ նվազագույնը»: սեփական համակարգիչներ, սեփական տվյալներ, սեփական մոդելներ, որոնք ստեղծվել եւ պատկանում են հենց այդ երկրներին։ Քարտուղարության առաջարկած բազմամիլիարդանոց ֆոնդի նպատակն է նպաստել այս ամենի ստեղծմանը։ Եվ ավելի շատ երկրներ, համոզված լինելով, որ անկախությունը կրկնօրինակում է պահանջում, մշակում են ԱԲ ոլորտի ազգային ռազմավարություններ, ընդ որում՝ յուրաքանչյուրը վճռականորեն տրամադրված է իր սահմաններում նորովի ստեղծել մի համակարգ, որն արդեն գոյություն ունի.
Գաղափարը գայթակղիչ է։ Գայթակղիչ, բայց հետամնաց եւ հակաարդյունավետ։ Սիլիկոնյան հովտի առաջնորդները կարողություն են կուտակել մի մոլորության վրա, որին ոլորտի ավանդական առաջնորդները դեռեւս դիմադրում են. մրցակցությունը առկա ապրանքների եւ մեթոդների համար, բարգավաճում չխթանելով, հաճախ խոչընդոտում է աճին եւ հանգեցնում լճացման։ Ընկերությունը, որը պատճենում է առկա պրոդուկտը եւ հետեւում է ավանդական մեթոդներին, մտնում է գերհագեցած շուկա եւ տեսնում, որ իր շահույթը հասնում է զրոյի, քանի որ հարյուրավոր մրցակիցներ վաճառում են նույն բանը։ Մինչդեռ ընկերությունը, որն իրոք նոր բան է ստեղծում, ընդհանրապես մրցակիցներ չունի եւ, հետեւաբար, շահույթ է ստանում։ Միայն նորարարներն են ստեղծում նոր հարստություն հասարակության համար.
Այժմ կիրառեք այս մոլորությունը երկրների նկատմամբ։ Պատկերացրեք մի համաժողով, որտեղ քառասուն երկրների կառավարությունները հերթով հռչակում են ինքնիշխան «ամպ»՝ ինքնիշխան մոդել, իրենց ազգային առաջնորդ-ընկերությունը։ Այնուհետեւ ծափահարում են միմյանց անկախությունը։ Հետո վերադառնում են տուն եւ միլիարդներ ներդնում ընկերություններում, որոնք ստեղծվել են, որ անեն հենց այն, ինչ իրենց շուկաներում արդեն անում է 39 այլ ընկերություն։ Նրանք ոչ թե այսպես կոչված «թվային ինքնիշխանության» կհասնեն, այլ միջակության. ցածրորակ կլոնների մի ամբողջ մոլորակ, որոնցից յուրաքանչյուրը հերոսաբար կկրկնի անցյալ տարի ձեռք բերվածը, մինչդեռ իրական առաջընթացը կշարունակվի առանց իրենց.
Մինչ մյուսները վերակառուցում են ներկան, ամերիկյան ընկերությունները կերտում են ապագան։ Նրանք չեն պաշտպանի երեկվա հարթակը. նրանք կստեղծեն եւ կիրականացնեն վաղվանը. պրոդուկտներ, որոնք դեռ գոյություն չունեն, որոնք Ժնեւի ոչ մի հանձնաժողով չի հասցրել սուբսիդավորել, որոնք կսահմանեն առաջիկա տասնամյակը՝ նախքան կլոնները կավարտեն վերջին տասնամյակի կլոնավորումը.
Եվ քանի որ նրանք առաջնագծում են, կպահպանեն այն, ինչ տալիս է այդ դիրքը. բարձր շահույթ, ակտիվների արժեքի սրընթաց աճ եւ համաշխարհային տնտեսությունում գերիշխող դիրք։ Սա ամերիկյան «պատահական բախտ» չէ։ Սա անսասան թվաբանություն է.
Հենց այս տարբերությունն են անտեսում ինքնիշխանության կողմնակիցները, եւ սա է տեղի ունեցողի գլխավոր պատճառը։ Երկիրը թվային ինքնիշխանություն ունի ոչ թե այն պատճառով, որ կարող է կրկնօրինակել երեկվա նվաճումները. աշխարհի կեսը կարող է դա անել։ Երկիրը թվային ինքնիշխանություն ունի, եթե կարող է ներդրում անել ապագայի ստեղծման մեջ։ Անվանենք սա նորարարական ինքնիշխանություն. իշխանություն, որը թույլ է տալիս չպատճենել արդեն գոյություն ունեցողը, այլ ստեղծել այն, ինչը դեռ չկա։ Նորարարը չափում է իր ուժը նոր բան հորինելու ունակությամբ, ստեղծելով մի բան, որը ոչ ոք չի կարող հորինել. մեկի համար տասնամյակն ավարտվում է թանգարանում։ Մյուսին պատկանում է ապագան.
Ամերիկան բավականին արագ սովորեց այս դասը։ Երբ աշխարհն անցավ 5G-ի, Միացյալ Նահանգները չունեին ազգային առաջատար, որը կարող էր ստեղծել ցանցի հիմքը հանդիսացող ռադիոկայաններ եւ բազային կայաններ։ Սա կարող էր հանգեցնել արտակարգ իրավիճակի թվային ինքնիշխանության ոլորտում եւ տեղական սարքավորում արտադրողների համար, որոնք ստիպված կլինեին սկսել զրոյից: Սակայն դա տեղի չունեցավ: Դրա փոխարեն ամերիկյան ընկերությունները սարքավորումներ գնեցին վստահելի գործընկերներից եւ կիրառեցին իրենց տաղանդը այլ ոլորտներում. ամպային տեխնոլոգիաներ, ծրագրային ապահովում եւ ԱԲ, որոնք այժմ կառավարում են աշխարհը: Ամերիկան ապագայի համար մղվող մարտում չհաղթեց՝ անտենա ստեղծելով: ԱՄՆ-ն հաղթեց՝ ստեղծելով այն ամենը, ինչի համար անհրաժեշտ են այդ անտենաները.
Սա է Pax Silica-ի տրամաբանությունը: Մենք այն չենք կառուցել որպես ինչ-որ ամրոց: Մենք այն ստեղծել ենք որպես կոալիցիա, որպես միացյալ հնարավորություններ՝ միջոց, որի օգնությամբ միմյանց վստահող երկրները կարող են գտնել լավագույն տեխնոլոգիաները, որտեղ էլ որ լինեն, եւ միավորել իրենց ուժեղ կողմերը: Գաղափարը պարզ ու հստակ է. հուսալի գործընկերները, օգտագործելով իրենց ուժեղ կողմերը, հասնում են նրան, ինչին ոչ մի առանձին, մեկուսացված երկիր չէր կարող հասնել միայնակ: Մեկ գործընկեր ունի հաշվողական հզորության, մյուսը՝ հանքային ռեսուրսներ, երրորդը՝ տաղանդներ ինչ-որ այլ ոլորտում, չորրորդը՝ կապիտալ, եւ արդյունքը բազմապատկման էֆեկտն է:
Microsoft-ի գործադիր տնօրեն Սաթյա Նադելան վերջերս մի միտք արտահայտեց, որին պետք է ուշադրություն դարձնեն թվային ինքնիշխանության կողմնակիցները: Առաջատար մոդելը երբեք նպատակ չի եղել. նպատակը առաջատար էկոհամակարգն է, որը կառուցված է այնպես, որ դրա արժեքը տարածվի մյուսների վրա՝ յուրաքանչյուր ընկերության, արդյունաբերության եւ երկրի վրա, այլ ոչ թե կուտակվի միկրոչիպ ունեցող բախտավոր մեկի ձեռքում. Մեծ հարթակները միշտ ավելի շատ վերադարձրել են, քան պահել իրենց մոտ. նրանք ավելի շատ հարստություն են ստեղծում իրենց շուրջը, քան կուտակում ներսում: Երկիրը թվային ինքնիշխանություն չի ունենա, եթե հավատարիմ մնա այնպիսի մոդելի, որը մեկ տարվա ընթացքում կհնանա. Այն կհասնի թվային ինքնիշխանության, եթե կառավարի այնպիսի ցիկլ, որը իր սեփական փորձը կդարձնի առավելության:
Թվային ինքնիշխանության կողմնակիցները կարծում են, որ զինում են իրենց երկրները՝ նախապատրաստելով ապագային: Իրականում նրանք կատարյալ եւ լավ ֆինանսավորված շարքով երկրները տանում են դեպի անցյալ: Թվային ինքնիշխանությունը երբեք չի եղել պատ կամ ինչ-որ բանի պատճենում։ Այն միշտ եղել է նոր սահման, եւ ինտելեկտի դարաշրջանում թվային ինքնիշխանություն կունենան միայն այն երկրները, որոնք քաջություն կունենան շարունակելու ընդլայնել իրենց կարողությունները, ձգտելու նոր սահմանների եւ ուսումնասիրելու չուսումնասիրված տարածքները.

Представляем перевод на армянский язык статьи заместителя государственного секретаря США по экономическим вопросам и автора инициативы Pax Silica Джейкоба Хелберга. Учитывая, что в Армении началось строительство крупных "фабрик" искусственного интеллекта с использованием американских технологий и оборудования, крайне важно ознакомиться с подходами США, представленными в этой статье.
Джейкоб Хелберг
Сегодня существует мало словосочетаний, которые так же льстят самолюбию правительств, как "цифровой суверенитет". Это мелодия независимости, достоинство самоуправления, обещание, что страна держит свою судьбу в своих руках. Многие страны связывают свои надежды с ООН, которая становится большим проповедником этой идеи. С помощью глобального цифрового соглашения и создаваемых вокруг него средств и механизмов ООН стремится создать такой мир, в котором каждая страна имеет то, что в отчетах генерального секретаря называется "абсолютным минимумом" в области искусственного интеллекта: собственные компьютеры, собственные данные, собственные модели, созданные и принадлежащие именно этим странам. Цель многомиллиардного фонда, предложенного секретариатом, заключается в содействии созданию всего этого. И все больше стран, будучи уверенными, что независимость требует воспроизведения, разрабатывают национальные стратегии в области ИИ, причем каждая решительно настроена создать в своих границах новую систему, которая уже существует.
Идея заманчиво. Заманчиво, но отстало и неэффективно. Лидеры Кремниевой долины могут накапливать мощь на основе иллюзии, с которой традиционные лидеры отрасли все еще сопротивляются: конкуренция за существующие товары и методы, не способствующая процветанию, часто препятствует росту и приводит к стагнации. Компания, которая копирует существующий продукт и придерживается традиционных методов, входит на перенасыщенный рынок и видит, что ее прибыль достигает нуля, поскольку сотни конкурентов продают то же самое. В то время как компания, которая действительно создает что-то новое, вообще не имеет конкурентов и, следовательно, получает прибыль. Только новаторы создают новое богатство для общества.
Теперь примените эту иллюзию к странам. Представьте себе конференцию, на которой сорок правительств стран по очереди провозглашают суверенный "облако" — суверенную модель, свое национальное лидерство-партнерство. Затем они аплодируют независимости друг друга. Затем возвращаются домой и вкладывают миллиарды в компании, созданные для того, чтобы делать именно то, что уже делают 39 других компаний на их рынках. Они не достигнут так называемого "цифрового суверенитета", а посредственности: целой планеты низкокачественных клонов, каждый из которых героически повторит то, что было достигнуто в прошлом году, в то время как реальный прогресс будет продолжаться без них.
Пока другие перестраивают настоящее, американские компании создают будущее. Они не будут защищать платформу вчерашнего дня. Они создадут и реализуют завтрашний день: продукты, которых еще не существует, которые ни одна комиссия в Женеве не успела субсидировать, которые определят следующее десятилетие, прежде чем клоны закончат клонирование последнего десятилетия.
И поскольку они находятся на переднем крае, они сохранят то, что дает эту позицию: высокую прибыль, стремительный рост стоимости активов и доминирующее положение в мировой экономике. Это не случайная удача Америки. Это неоспоримая математика.
Именно это различие игнорируют сторонники суверенитета, и это главная причина происходящего. Страна имеет цифровой суверенитет не потому, что она может воспроизвести достижения прошлого. Половина мира может это сделать. Страна имеет цифровой суверенитет, если она может инвестировать в создание будущего. Давайте назовем это инновационным суверенитетом: власть, которая позволяет не копировать уже существующее, а создавать то, чего еще нет. Новатор измеряет свою силу способностью придумать что-то новое, создавая то, что никто не может придумать. Для одного десятилетие заканчивается в музее. Другому принадлежит будущее.
Америка довольно быстро усвоила этот урок. Когда мир перешел на 5G, Соединенные Штаты не имели национального лидера, который мог бы создать радиостанции и базовые станции, которые являются основой сети. Это могло привести к чрезвычайной ситуации в области цифрового суверенитета и для местных производителей оборудования, которым пришлось бы начинать с нуля. Но этого не произошло. Вместо этого американские компании закупили оборудование у надежных партнеров и применили свои таланты в других областях: облачные технологии, программное обеспечение и ИИ, которые теперь управляют миром. Америка не выиграла в борьбе за будущее, создавая антенну. США выиграли, создав все, что необходимо для этих антенн.
Вот логика Pax Silica. Мы не создали его как какую-то крепость. Мы создали его как коалицию, как объединенные возможности: средство, с помощью которого доверяющие друг другу страны могут находить лучшие технологии, где бы они ни были, и объединять свои сильные стороны. Идея проста и ясна: надежные партнеры, используя свои сильные стороны, достигают того, чего ни одна отдельная, изолированная страна не могла бы достичь в одиночку. Один партнер имеет вычислительную мощность, другой — минеральные ресурсы, третий — таланты в какой-то другой области, четвертый — капитал, и результат — эффект умножения.
Генеральный директор Microsoft Сатья Наделла недавно выразил мысль, на которую следует обратить внимание сторонникам цифрового суверенитета: ведущая модель никогда не была целью. Цель — это ведущая экосистема, построенная так, чтобы ее ценность распространялась на других — на каждую компанию, отрасль и страну, а не накапливалась в руках одного удачливого обладателя микрочипа. Большие платформы всегда возвращали больше, чем удерживали у себя. Они создают больше богатства вокруг себя, чем накапливают внутри. Страна не будет иметь цифрового суверенитета, если она будет оставаться верной модели, которая устареет в течение года. Она достигнет цифрового суверенитета, если будет управлять таким циклом, который сделает ее собственный опыт преимуществом.
Сторонники цифрового суверенитета думают, что они вооружают свои страны, готовя их к будущему. На самом деле они ведут идеально отлаженные и хорошо финансируемые страны в прошлое. Цифровой суверенитет никогда не был стеной или копией чего-то. Это всегда были новые границы, и в эпоху интеллекта цифровой суверенитет будут иметь только те страны, которые будут достаточно смелыми, чтобы продолжать расширять свои возможности, стремиться к новым границам и исследовать неизведанные территории.