Ամերիկայի հաջորդ ռազմավարական գործընկերը՝ Ուզբեկստանը
Ուզբեկստանը, որը գտնվում է Չինաստանի, Ռուսաստանի, Աֆղանստանի և Կասպյան ծովի միջև, արագ տնտեսական աճ է արձանագրում և մոտ 40 միլիոն բնակչություն ունի: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները կարող է ընդլայնել իր ազդեցությունը Ուզբեկստանում՝ ներդրումների, կարևոր հանքանյութերի, առևտրի և Միջին միջանցքի միջոցով, առաջարկելով Տաշքենդին այլընտրանքներ Չինաստանից և Ռուսաստանից կախվածությունից:
Ուզբեկստանը 35 տարի է անկախություն է նշում սեպտեմբերի 1-ին, և ԱՄՆ-ն պետք է ճանաչի այս ռազմավարական հնարավորությունը: Ուզբեկստանը բացում է իր տնտեսությունը, բարելավում հարաբերությունները հարևանների հետ և ձգտում է ավելի մեծ ինտեգրմամբ գլոբալ շուկաներին:
2016 թվականին նախագահ Շավկատ Միրզիյոևի իշխանության գալուց հետո Ուզբեկստանը լիբերալացրել է արտարժույթի ռեժիմը, նվազեցրել առևտրային խոչընդոտները և խթանել օտարերկրյա ներդրումները:
2025 թվականին իրական ՀՆԱ-ն աճել է 7.7%, իսկ 2026 թվականի առաջին եռամսյակում՝ 8.7%: Ներդրումները 2025 թվականին հասել են 43 միլիարդ դոլարի:
ԱՄՆ-ն և Ուզբեկստանը սկսել են համատեղ ներդրումային հարթակ, որը նպատակ ունի աջակցել ռազմավարական ներդրումային նախագծերին:

Узбекистан, расположенный между Китаем, Россией, Афганистаном и Каспийским морем, демонстрирует быстрый экономический рост и имеет население около 40 миллионов человек. Соединенные Штаты имеют возможность расширить свое влияние в Узбекистане через инвестиции, критические минералы, торговлю и Средний коридор, предлагая Ташкенту альтернативы зависимости от Китая и России.
Когда Узбекистан отметит 35 лет независимости 1 сентября, Вашингтону следует не только поздравить народ и правительство, но и признать стратегическую возможность. Узбекистан открывает свою экономику, улучшает отношения с соседями и стремится к большей интеграции с глобальными рынками.
После прихода к власти президента Шавката Мирзиеева в 2016 году Узбекистан либерализовал свой валютный режим, снизил торговые барьеры и стимулировал иностранные инвестиции.
В 2025 году реальный ВВП вырос на 7,7%, а в первом квартале 2026 года - на 8,7%. Инвестиции в 2025 году составили 43 миллиарда долларов.
США и Узбекистан запустили совместную инвестиционную платформу, целью которой является поддержка стратегических инвестиционных проектов.