Ամերիկայի հաջորդ ռազմավարական գործընկերը՝ Ուզբեկստանը
Ուզբեկստանը, որը գտնվում է Չինաստանի, Ռուսաստանի, Աֆղանստանի և Կասպյան ծովի միջև, արագ տնտեսական աճ է արձանագրում և մոտ 40 միլիոն բնակչություն ունի: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները կարող է ընդլայնել իր ազդեցությունը Ուզբեկստանում՝ ներդրումների, կարևոր հանքանյութերի, առևտրի և Միջին միջանցքի միջոցով, առաջարկելով Տաշքենդին այլընտրանքներ Չինաստանից և Ռուսաստանից կախվածությունից:
Ուզբեկստանը 35 տարի է անկախություն է նշում սեպտեմբերի 1-ին, և ԱՄՆ-ն պետք է ճանաչի այս ռազմավարական հնարավորությունը: Ուզբեկստանը բացում է իր տնտեսությունը, բարելավում հարաբերությունները հարևանների հետ և ձգտում է ավելի մեծ ինտեգրմամբ գլոբալ շուկաներին:
2016 թվականին նախագահ Շավկատ Միրզիյոևի իշխանության գալուց հետո Ուզբեկստանը լիբերալացրել է արտարժույթի ռեժիմը, նվազեցրել առևտրային խոչընդոտները և խթանել օտարերկրյա ներդրումները:
2025 թվականին իրական ՀՆԱ-ն աճել է 7.7%, իսկ 2026 թվականի առաջին եռամսյակում՝ 8.7%: Ներդրումները 2025 թվականին հասել են 43 միլիարդ դոլարի:
ԱՄՆ-ն և Ուզբեկստանը սկսել են համատեղ ներդրումային հարթակ, որը նպատակ ունի աջակցել ռազմավարական ներդրումային նախագծերին:

America’s Next Strategic Partner Is Uzbekistan
Uzbekistan, strategically located between China, Russia, Afghanistan, and the Caspian Sea, is experiencing rapid economic growth with a population nearing 40 million. The United States has a significant opportunity to expand its influence in Uzbekistan through investments, critical minerals, trade, and the Middle Corridor, providing Tashkent with alternatives to dependence on China and Russia.
As Uzbekistan celebrates 35 years of independence on September 1, Washington should not only congratulate its people and government but also recognize a strategic opportunity. Uzbekistan is opening its economy, improving relations with its neighbors, and seeking greater integration with global markets.
Since President Shavkat Mirziyoyev took office in 2016, Uzbekistan has liberalized its foreign exchange regime, reduced trade barriers, and encouraged foreign investment.
In 2025, real GDP grew by 7.7%, and in the first quarter of 2026, it reported an 8.7% year-over-year growth. Investments surged to $43 billion in 2025.
The U.S. and Uzbekistan have launched a joint investment platform aimed at supporting strategic investment projects.