Ամերիկացիների մեծամասնությունը կարծում է, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և նրա ընտանիքը Թրամփի՝ իշխանության վերադառնալուց հետո անպատշաճ կերպով շահույթ են ստացել կրիպտոարժույթներից, ինչպես նաև որ նախագահի քաղաքական որոշումների վրա ազդում են նրա անձնական բիզնես շահերը։ Այդ մասին վկայում են Reuters/Ipsos-ի նոր հարցման արդյունքները։
Հարցումը ցույց է տվել, որ Թրամփին աջակցող հանրապետականների կեսը կարծում է՝ նախագահը թույլ է տալիս, որ իր բիզնես շահերն ազդեն իր ընդունած որոշումների վրա։ Reuters-ն ընդգծում է, որ սա ուշագրավ արդյունք է մի քաղաքական գործչի համար, որը խոստացել էր արմատախիլ անել կոռուպցիան Վաշինգտոնում։
Հոդվածի համաձայն՝ անցյալ տարի Թրամփը ավելի քան 1,4 մլրդ դոլար է վաստակել իր ընտանիքի կրիպտոարժութային նախագծերից, այդ թվում՝ World Liberty Financial-ից և Trump մեմքոյնից՝ թվային ակտիվներից, որոնց նա հրապարակայնորեն աջակցել է։ 2025 թվականի մարտին՝ իր նախագահական երկրորդ ժամկետի մեկնարկից երկու ամիս անց, Թրամփը սոցիալական ցանցերում ուշադրություն է հրավիրել իր անունը կրող կրիպտոարժույթի վրա՝ այն անվանելով «բոլորից մեծագույնը!!!»։
Հարցվածների մոտ 63%-ը հայտարարել է, որ Թրամփի և նրա ընտանիքի կողմից նման շահույթ ստանալն անպատշաճ էր, մինչդեռ 32%-ը դա ընդունելի է համարել։ Մնացածները չեն պատասխանել հարցին։
Սպիտակ տունը հերքել է իրավախախտումների վերաբերյալ բոլոր մեղադրանքները՝ հայտարարելով, որ Թրամփի ներդրումները կառավարվում են անկախ ֆինանսական հաստատությունների կողմից։ Սակայն նախագահական էթիկայի հարցերով փորձագետները Սպիտակ տանը բիզնեսի և քաղաքականության ներկայիս համադրումն աննախադեպ են անվանել։
«Մենք նախկինում երբեք նման բան չենք տեսել։ Նույնիսկ Թրամփի առաջին վարչակազմը չուներ այնքան բարդ բիզնես շահեր, որքան երկրորդը»,— Reuters-ին ասել է Ռիչարդ Փեյնթերը, որը հանրապետական նախագահ Ջորջ Բուշ կրտսերի օրոք զբաղեցրել է էթիկայի հարցերով գլխավոր խորհրդականի պաշտոնը։
Հարցման տվյալներով՝ ամերիկացիների մոտ 69%-ը, այդ թվում՝ անկախ ընտրողների երկու երրորդը և տասը դեմոկրատից ինը, հայտարարել է, որ, իրենց կարծիքով, Թրամփի անձնական բիզնես շահերն ազդում են նախագահի պաշտոնում նրա ընդունած որոշումների վրա։
Reuters-ի փոխանցմամբ՝ Թրամփի անձնական հարստացման վերաբերյալ հանրային ընկալումը կարող է բացասաբար անդրադառնալ նրա կուսակցության արդյունքների վրա նոյեմբերին կայանալիք միջանկյալ ընտրություններում, որոնք կորոշեն, թե ով է վերահսկելու Կոնգրեսը նրա նախագահական ժամկետի վերջին երկու տարիներին։
Reuters/Ipsos-ի հարցումն անցկացվել է առցանց ԱՄՆ-ի տարբեր շրջաններում բնակվող 1 166 չափահաս ամերիկացիների շրջանում։ Արդյունքների սխալի սահմանը բոլոր ամերիկացիների համար կազմում է 3 տոկոսային կետ, իսկ դեմոկրատների, հանրապետականների և անկախ ընտրողների համար՝ 5 տոկոսային կետ։

Most Americans believe that President Donald Trump and his family have improperly profited from cryptocurrencies since Trump's return to power and that the president's personal business interests influence his political decisions. This is evidenced by the results of a new Reuters/Ipsos survey.
The survey showed that half of the Republicans supporting Trump believe that the president allows his business interests to influence his decisions. Reuters emphasizes that this is a notable outcome for a politician who promised to root out corruption in Washington.
According to the article, last year Trump earned over $1.4 billion from his family's cryptocurrency projects, including World Liberty Financial and Trump MemeCoin, digital assets he has publicly supported. In March 2025, two months after the start of his second presidential term, Trump drew attention to the cryptocurrency named after him, calling it “the greatest of all!!!”.
63% of respondents stated that it was improper for Trump and his family to earn such profits, while 32% found it acceptable. The rest did not answer the question.
The White House has denied all allegations of wrongdoing, stating that Trump's investments are managed by independent financial institutions. However, ethics experts have called the current combination of business and politics in the White House unprecedented.
“We have never seen anything like this before. Even Trump's first administration did not have as complex business interests as the second one,” Richard Painter, who served as chief ethics advisor under Republican President George W. Bush, told Reuters.
According to the survey, 69% of Americans, including two-thirds of independent voters and seven out of ten Democrats, stated that they believe Trump's personal business interests influence his decisions as president.
According to Reuters, public perception of Trump's personal enrichment could negatively affect his party's performance in the upcoming midterm elections in November, which will determine who controls Congress during the last two years of his presidency.
The Reuters/Ipsos survey was conducted online among 1,166 adult Americans living in various regions of the U.S. The margin of error for all Americans is 3 percentage points, while for Democrats, Republicans, and independent voters it is 5 percentage points.