Ամերիկացիների մեծամասնությունը կարծում է, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և նրա ընտանիքը Թրամփի՝ իշխանության վերադառնալուց հետո անպատշաճ կերպով շահույթ են ստացել կրիպտոարժույթներից, ինչպես նաև որ նախագահի քաղաքական որոշումների վրա ազդում են նրա անձնական բիզնես շահերը։ Այդ մասին վկայում են Reuters/Ipsos-ի նոր հարցման արդյունքները։
Հարցումը ցույց է տվել, որ Թրամփին աջակցող հանրապետականների կեսը կարծում է՝ նախագահը թույլ է տալիս, որ իր բիզնես շահերն ազդեն իր ընդունած որոշումների վրա։ Reuters-ն ընդգծում է, որ սա ուշագրավ արդյունք է մի քաղաքական գործչի համար, որը խոստացել էր արմատախիլ անել կոռուպցիան Վաշինգտոնում։
Հոդվածի համաձայն՝ անցյալ տարի Թրամփը ավելի քան 1,4 մլրդ դոլար է վաստակել իր ընտանիքի կրիպտոարժութային նախագծերից, այդ թվում՝ World Liberty Financial-ից և Trump մեմքոյնից՝ թվային ակտիվներից, որոնց նա հրապարակայնորեն աջակցել է։ 2025 թվականի մարտին՝ իր նախագահական երկրորդ ժամկետի մեկնարկից երկու ամիս անց, Թրամփը սոցիալական ցանցերում ուշադրություն է հրավիրել իր անունը կրող կրիպտոարժույթի վրա՝ այն անվանելով «բոլորից մեծագույնը!!!»։
Հարցվածների մոտ 63%-ը հայտարարել է, որ Թրամփի և նրա ընտանիքի կողմից նման շահույթ ստանալն անպատշաճ էր, մինչդեռ 32%-ը դա ընդունելի է համարել։ Մնացածները չեն պատասխանել հարցին։
Սպիտակ տունը հերքել է իրավախախտումների վերաբերյալ բոլոր մեղադրանքները՝ հայտարարելով, որ Թրամփի ներդրումները կառավարվում են անկախ ֆինանսական հաստատությունների կողմից։ Սակայն նախագահական էթիկայի հարցերով փորձագետները Սպիտակ տանը բիզնեսի և քաղաքականության ներկայիս համադրումն աննախադեպ են անվանել։
«Մենք նախկինում երբեք նման բան չենք տեսել։ Նույնիսկ Թրամփի առաջին վարչակազմը չուներ այնքան բարդ բիզնես շահեր, որքան երկրորդը»,— Reuters-ին ասել է Ռիչարդ Փեյնթերը, որը հանրապետական նախագահ Ջորջ Բուշ կրտսերի օրոք զբաղեցրել է էթիկայի հարցերով գլխավոր խորհրդականի պաշտոնը։
Հարցման տվյալներով՝ ամերիկացիների մոտ 69%-ը, այդ թվում՝ անկախ ընտրողների երկու երրորդը և տասը դեմոկրատից ինը, հայտարարել է, որ, իրենց կարծիքով, Թրամփի անձնական բիզնես շահերն ազդում են նախագահի պաշտոնում նրա ընդունած որոշումների վրա։
Reuters-ի փոխանցմամբ՝ Թրամփի անձնական հարստացման վերաբերյալ հանրային ընկալումը կարող է բացասաբար անդրադառնալ նրա կուսակցության արդյունքների վրա նոյեմբերին կայանալիք միջանկյալ ընտրություններում, որոնք կորոշեն, թե ով է վերահսկելու Կոնգրեսը նրա նախագահական ժամկետի վերջին երկու տարիներին։
Reuters/Ipsos-ի հարցումն անցկացվել է առցանց ԱՄՆ-ի տարբեր շրջաններում բնակվող 1 166 չափահաս ամերիկացիների շրջանում։ Արդյունքների սխալի սահմանը բոլոր ամերիկացիների համար կազմում է 3 տոկոսային կետ, իսկ դեմոկրատների, հանրապետականների և անկախ ընտրողների համար՝ 5 տոկոսային կետ։

Большинство американцев считают, что президент Дональд Трамп и его семья неправомерно получили доходы от криптовалют после возвращения Трампа к власти, а также что личные бизнес-интересы президента влияют на его политические решения. Об этом свидетельствуют результаты нового опроса Reuters/Ipsos.
Опрос показал, что половина республиканцев, поддерживающих Трампа, считают, что президент позволяет своим бизнес-интересам влиять на принимаемые им решения. Reuters подчеркивает, что это примечательный результат для политика, который обещал искоренить коррупцию в Вашингтоне.
Согласно статье, в прошлом году Трамп заработал более 1,4 миллиарда долларов от криптовалютных проектов своей семьи, включая World Liberty Financial и Trump MemeCoin, цифровые активы, которые он публично поддерживал. В марте 2025 года, через два месяца после начала своего второго президентского срока, Трамп привлек внимание к криптовалюте, названной в его честь, назвав ее «величайшей из всех!!!».
63% опрошенных заявили, что получение таких доходов Трампом и его семьей было неправомерным, в то время как 32% сочли это приемлемым. Остальные не ответили на вопрос.
Белый дом опроверг все обвинения в правонарушениях, заявив, что инвестиции Трампа управляются независимыми финансовыми учреждениями. Однако эксперты по этике в Белом доме назвали текущее сочетание бизнеса и политики беспрецедентным.
«Мы никогда не видели ничего подобного. Даже в первой администрации Трампа не было столь сложных бизнес-интересов, как во второй»,— сказал Reuters Ричард Пейнтер, который занимал должность главного советника по этике при республиканском президенте Джордже Буше-младшем.
Согласно данным опроса, 69% американцев, включая две трети независимых избирателей и семи из десяти демократов, заявили, что, по их мнению, личные бизнес-интересы Трампа влияют на его решения на посту президента.
По данным Reuters, общественное восприятие личного обогащения Трампа может негативно сказаться на результатах его партии на промежуточных выборах в ноябре, которые определят, кто будет контролировать Конгресс в последние два года его президентства.
Опрос Reuters/Ipsos проводился онлайн среди 1166 взрослых американцев, проживающих в различных регионах США. Погрешность результатов составляет 3 процентных пункта для всех американцев и 5 процентных пунктов для демократов, республиканцев и независимых избирателей.