Ամերիկացիների կրեդիտ քարտերի պարտքը հասել է 1.26 տրիլիոն դոլարի
2026 թվականի երկրորդ եռամսյակում ԱՄՆ տնային տնտեսությունների՝ կրեդիտ քարտերի գծով ընդհանուր պարտքն ավելացել է 21 միլիարդ դոլարով և հասել 1.26 տրիլիոն դոլարի։ Այս մասին հայտնում է CNBC-ն՝ վկայակոչելով Նյու Յորքի Դաշնային պահուստային բանկի զեկույցը։
Այս ցուցանիշը մոտեցել է նախորդ տարվա պատմական առավելագույնին՝ 1.28 տրիլիոն դոլարին՝ նախորդ եռամսյակի համեմատ աճելով 1.7%-ով։
90 օրից ավելի ժամկետանց վճարումների մասնաբաժինը կտրուկ աճել է՝ 7.6%-ից հասնելով 12.8%-ի։ Նյու Յորքի Դաշնային պահուստային բանկի փորձագետները նշում են, որ այս դինամիկան լուրջ մտահոգությունների տեղիք է տալիս, քանի որ ամերիկացիները վճարումների հարցում հետ են մնում այնպիսի տեմպերով, որոնք «չեն արձանագրվել՝ Մեծ ռեցեսիայի ժամանակներից ի վեր»։
Հետազոտողների խոսքով՝ ներկայիս իրավիճակն արտացոլում է K-աձև տնտեսությունը, որտեղ բազմաթիվ տնային տնտեսություններ ստիպված են ապրել աշխատավարձից մինչև աշխատավարձ։ ԱՄՆ-ում կրեդիտ քարտերի 175 միլիոն սեփականատերերից մոտ 60%-ն ունի վերականգնվող պարտք, ինչը նրանց դարձնում է ֆինանսապես չափազանց խոցելի։
LendingTree-ի գլխավոր վարկային փորձագետ Մեթ Շուլցն ընդգծել է, որ կրեդիտ քարտերի և սպառողական վարկերի գծով պարտքի աճը հստակ ցույց է տալիս, որ մարդիկ փորձում են ձգել իրենց բյուջեն՝ կայուն գնաճի պայմաններում։
Achieve ընկերության առանձին զեկույցի համաձայն՝ սպառողների 55%-ը կրեդիտ քարտերն օգտագործում է առօրյա կյանքի հիմնական ծախսերը վճարելու համար։ Achieve-ի համահիմնադիր Բրեդ Սթրոուն հայտարարել է, որ կարճաժամկետ պարտքերը հաճախ սկսվում են որպես ժամանակավոր լուծում, սակայն ապրելու բարձր ծախսերի և բարդ տոկոսի պատճառով դրանք արագ վերածվում են ընտանիքների բյուջեների վրա երկարատև ճնշման։

Долговая нагрузка американцев по кредитным картам достигла 1.26 триллиона долларов
Во втором квартале 2026 года общий долг домохозяйств США по кредитным картам увеличился на 21 миллиард долларов и достиг 1.26 триллиона долларов. Об этом сообщает CNBC, ссылаясь на отчет Федерального резервного банка Нью-Йорка.
Этот показатель приблизился к историческому максимуму прошлого года в 1.28 триллиона долларов, увеличившись на 1.7% по сравнению с предыдущим кварталом.
Доля просроченных платежей более 90 дней резко возросла с 7.6% до 12.8%. Эксперты Федерального резервного банка Нью-Йорка отмечают, что эта динамика вызывает серьезные опасения, поскольку американцы отстают в платежах темпами, которые «не наблюдались со времен Великой рецессии».
Исследователи утверждают, что текущая ситуация отражает K-образную экономику, в которой многие домохозяйства вынуждены жить от зарплаты до зарплаты. Из 175 миллионов владельцев кредитных карт в США около 60% имеют возобновляемый долг, что делает их финансово крайне уязвимыми.
Главный кредитный эксперт LendingTree Мэт Шульц подчеркнул, что рост долгов по кредитным картам и потребительским кредитам явно показывает, что люди пытаются растянуть свои бюджеты в условиях устойчивой инфляции.
Согласно отдельному отчету компании Achieve, 55% потребителей используют кредитные карты для оплаты основных расходов в повседневной жизни. Сооснователь Achieve Брэд Строун заявил, что краткосрочные долги часто начинаются как временное решение, но из-за высоких расходов на жизнь и сложных процентов они быстро превращаются в долговое бремя для семейных бюджетов.