Ամերիկացիների կրեդիտ քարտերի պարտքը հասել է 1.26 տրիլիոն դոլարի
2026 թվականի երկրորդ եռամսյակում ԱՄՆ տնային տնտեսությունների՝ կրեդիտ քարտերի գծով ընդհանուր պարտքն ավելացել է 21 միլիարդ դոլարով և հասել 1.26 տրիլիոն դոլարի։ Այս մասին հայտնում է CNBC-ն՝ վկայակոչելով Նյու Յորքի Դաշնային պահուստային բանկի զեկույցը։
Այս ցուցանիշը մոտեցել է նախորդ տարվա պատմական առավելագույնին՝ 1.28 տրիլիոն դոլարին՝ նախորդ եռամսյակի համեմատ աճելով 1.7%-ով։
90 օրից ավելի ժամկետանց վճարումների մասնաբաժինը կտրուկ աճել է՝ 7.6%-ից հասնելով 12.8%-ի։ Նյու Յորքի Դաշնային պահուստային բանկի փորձագետները նշում են, որ այս դինամիկան լուրջ մտահոգությունների տեղիք է տալիս, քանի որ ամերիկացիները վճարումների հարցում հետ են մնում այնպիսի տեմպերով, որոնք «չեն արձանագրվել՝ Մեծ ռեցեսիայի ժամանակներից ի վեր»։
Հետազոտողների խոսքով՝ ներկայիս իրավիճակն արտացոլում է K-աձև տնտեսությունը, որտեղ բազմաթիվ տնային տնտեսություններ ստիպված են ապրել աշխատավարձից մինչև աշխատավարձ։ ԱՄՆ-ում կրեդիտ քարտերի 175 միլիոն սեփականատերերից մոտ 60%-ն ունի վերականգնվող պարտք, ինչը նրանց դարձնում է ֆինանսապես չափազանց խոցելի։
LendingTree-ի գլխավոր վարկային փորձագետ Մեթ Շուլցն ընդգծել է, որ կրեդիտ քարտերի և սպառողական վարկերի գծով պարտքի աճը հստակ ցույց է տալիս, որ մարդիկ փորձում են ձգել իրենց բյուջեն՝ կայուն գնաճի պայմաններում։
Achieve ընկերության առանձին զեկույցի համաձայն՝ սպառողների 55%-ը կրեդիտ քարտերն օգտագործում է առօրյա կյանքի հիմնական ծախսերը վճարելու համար։ Achieve-ի համահիմնադիր Բրեդ Սթրոուն հայտարարել է, որ կարճաժամկետ պարտքերը հաճախ սկսվում են որպես ժամանակավոր լուծում, սակայն ապրելու բարձր ծախսերի և բարդ տոկոսի պատճառով դրանք արագ վերածվում են ընտանիքների բյուջեների վրա երկարատև ճնշման։

News | 2026/08/12 16:23
In the second quarter of 2026, the total credit card debt of U.S. households increased by $21 billion, reaching $1.26 trillion. This was reported by CNBC, citing a report from the Federal Reserve Bank of New York.
This figure is approaching last year's historical maximum of $1.28 trillion, having increased by 1.7% compared to the previous quarter.
The share of payments overdue by more than 90 days has sharply risen from 7.6% to 12.8%. Experts from the Federal Reserve Bank of New York note that this trend raises serious concerns as Americans are falling behind on payments at a rate not seen since the Great Recession.
Researchers state that the current situation reflects a K-shaped economy, where many households are forced to live paycheck to paycheck. Of the 175 million credit card holders in the U.S., about 60% have revolving debt, making them financially extremely vulnerable.
LendingTree's chief credit expert Matt Schulz emphasized that the increase in credit card and consumer loan debt clearly indicates that people are trying to stretch their budgets amid persistent inflation.
According to a separate report by Achieve, 55% of consumers use credit cards to pay for essential everyday expenses. Achieve co-founder Brad Stowen stated that short-term debts often start as a temporary solution, but due to high living costs and complex interest, they quickly become a long-term burden on family budgets.