Ամերիկացիների համար սննդի գները ֆինանսական խնդիր են
Ամերիկացիների մեծամասնությունը սննդի գները համարում է իրենց ֆինանսական ամենամեծ խնդիրներից մեկը: Այս մասին հաղորդում է McKinsey Institute-ը և W.K. Kellogg Foundation-ը:
Նրանց կողմից իրականացված հարցման արդյունքները ցույց են տալիս, որ 90%-ը սննդի գները համարում է առաջնային ֆինանսական խնդիր, նույնիսկ բնակարանային և առողջապահական ծախսերից ավելի:
«Մենք ընդհանուր խնդիր ունենք, և դա կյանքի բարձր ծախսերն են», - ասում է McKinsey & Company-ի գործընկեր John-Paul Julien-ը:
Սննդի գների բարձրացումը
2025 թվականին Urban Institute-ի կողմից իրականացված այլ ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ շատ ընտանիքներ սննդի համար վճարելու համար օգտագործում են կրեդիտ քարտեր, և շատերը չեն կարողանում կատարել նվազագույն ամսական վճարները:
35%-ը սննդի համար վճարել է կրեդիտ քարտով և ամբողջությամբ փակել է հաշիվը, 20%-ը վճարել է միայն նվազագույն գումարը, իսկ 8.7%-ը չի կատարել նվազագույն վճարները:
«Սննդի գների բարձրացումը 25%-ով ավելացել է վերջին 5 տարիների ընթացքում», - ասում է Urban Institute-ի հանրային քաղաքականության փորձագետ Kassandra Martinchek-ը:

News | 2026/08/05 16:08
Most Americans cite rising food costs as their top affordability challenge, according to a report by the McKinsey Institute and the W.K. Kellogg Foundation:
The survey found that 90% of respondents identified grocery prices as a primary financial concern, even more than housing and healthcare expenses:
“We face a common challenge, and that is the rising cost of living,” said John-Paul Julien, a partner at McKinsey & Company:
Rising Food Prices
A separate analysis by the Urban Institute released in 2025 found that many families used credit cards to pay for groceries, and many struggled to make minimum monthly payments:
About 35% paid for groceries with a credit card and paid their bills in full, while 20% paid less than the full balance but still made the minimum payment, and 8.7% did not always make the minimum payment:
“Food prices have increased by about 25% over the past five years,” said Kassandra Martinchek, a public policy expert at the Urban Institute: