Ամենահզոր կուսակցությունը ընդունեց ընդդիմության մեկ այլ ղեկավարին
Անդիմության «Հզոր Հայաստան» խմբակցության Լիաննա Մանուկյանը ընտրվել է ֆինանսական և բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ
Հայաստանի խորհրդարանի կառավարող մեծամասնությունը համաձայնեց, որ ընդդիմության պատգամավորներից մեկը ղեկավարի իր 12 մշտական հանձնաժողովներից մեկը, ուրբաթ օրը, մեկ օր անց, երբ մերժվեց մեկ այլ թեկնածու, որը ներկայացվել էր միլիոնատեր Սամվել Կարապետյանի «Հզոր Հայաստան» խմբակցության կողմից:
«Հզոր Հայաստան» խմբակցությունը իրավականորեն իրավունք ունի երեք հանձնաժողովների նախագահներ նշանակելու: Նրա բոլոր սկզբնական թեկնածուները մերժվել էին իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կողմից հինգշաբթի օրը, խորհրդարանում տեղի ունեցած լարված հարց ու պատասխան սեսիաներից հետո:
Ընդդիմադիր խմբակցությունը, որը հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններում երկրորդ տեղը զբաղեցրեց, որոշեց ընտրել այլ թեկնածուներ: Մասնավորապես, նրանք Լիաննա Մանուկյանին առաջադրեցին որպես ֆինանսական և բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ: «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը բավարար քվեներ տրամադրեց նրա ընտրության համար:
Քվեարկությունից առաջ տեղի ունեցած կարճ քննարկման ընթացքում Մանուկյանը ավելի քիչ քննադատության ենթարկվեց իր կառավարող գործընկերների կողմից, քան «Հզոր Հայաստանի» նախորդ թեկնածուն՝ Հայկ Ֆարմանյանը, որը ավելի վաղ այս շաբաթ:
Իշխող կուսակցությունը նույն պատճառը ներկայացրեց մյուս երկու թեկնածուների մերժման համար: Նրանցից մեկը՝ Արեգա Հովսեփյանը, չորեքշաբթի օրը բախվեց հատկապես թշնամական հարցերի և քննադատության: Հովսեփյանը, որը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի բացահայտ քննադատ է, ասաց, որ իրեն հանգստացնում է, որ չի ընտրվել Եվրոպական ինտեգրման հանձնաժողովի նախագահ:
«Հզոր Հայաստան» խմբակցությունը ևս մեկ թեկնածու առաջադրեց այդ պաշտոնի համար: Ազգային ժողովը նրա վերաբերյալ քվեարկություն կանցկացնի այս ամսվա վերջում կամ հաջորդ ամսվա սկզբին:
Հայաստան դաշինքը, որը խորհրդարանում ներկայացված երկրորդ ընդդիմադիր խմբակցությունն է, միայն մեկ հանձնաժողովի նախագահություն ունի: «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը չխոչընդոտեց նրա թեկնածուի՝ Լիլիթ Գալստյանի ընտրությանը հինգշաբթի օրը: Գալստյանը կղեկավարի մարդու իրավունքների հարցերով հանձնաժողովը:
«Քաղաքացիական պայմանագրի» վերահսկողությունը օրենսդրության նկատմամբ նշանակում է, որ ընդդիմության հանձնաժողովի նախագահները, ինչպես նաև փոխնախագահ Արամ Վարդևանյանը, «Հզոր Հայաստան» խմբակցության անդամ, քիչ ազդեցություն կունենան ընդունվող օրենքների վրա:

Правящая партия Армении согласилась позволить оппозиционному законодателю возглавить один из своих 12 постоянных комитетов в пятницу, на следующий день после того, как был отклонен другой кандидат на эту должность, выдвинутый миллиардером Самвелом Карапетяном из блока «Сильная Армения».
«Сильная Армения» имеет законное право назначать троих председателей комитетов. Все ее первоначальные кандидаты на эти должности были отклонены правящей партией «Гражданский договор» в четверг после напряженных вопросов и ответов на заседании парламента.
Оппозиционный блок, который занял второе место на парламентских выборах 7 июня, ответил, решив выбрать других кандидатов. В частности, он выдвинул Лианну Манукян в качестве председателя парламентского комитета по финансовым и бюджетным вопросам. «Гражданский договор» предоставил достаточно голосов для ее избрания.
Во время короткой дискуссии, предшествовавшей голосованию, Манукян подверглась меньшему контролю со стороны своих коллег из правящей партии, чем предыдущий кандидат «Сильной Армении» Хайк Фарманян на этой неделе. Депутаты «Гражданского договора» заявили, что их беспокоит биография Фарманяна, а не политическая принадлежность.
Правящая партия привела ту же причину для отклонения двух других кандидатов. Один из них, Арега Овсепян, столкнулась с особенно враждебными вопросами и критикой в среду. Овсепян, которая является открытым критиком премьер-министра Никол Пашиняна, впоследствии сказала, что ей стало легче, что она не была избрана председателем комитета по европейской интеграции.
«Сильная Армения» также выдвинула другого кандидата на эту должность. Национальное собрание проголосует по нему позже в этом месяце или в начале следующего.
Альянс «Хайастан», вторая оппозиционная группа, представленная в парламенте, имела только одну председательскую должность в своем распоряжении. «Гражданский договор» не блокировал выборы ее кандидата Лилит Галстян в четверг. Галстян будет председателем парламентской комиссии по правам человека.
Контроль «Гражданского договора» над законодательством означает, что председатели комитетов от оппозиции, а также заместитель спикера Арам Вартеваян, член «Сильной Армении», будут иметь небольшое влияние на принимаемые законы.