Ամենահզոր կուսակցությունը ընդունեց ընդդիմության մեկ այլ ղեկավարին
Անդիմության «Հզոր Հայաստան» խմբակցության Լիաննա Մանուկյանը ընտրվել է ֆինանսական և բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ
Հայաստանի խորհրդարանի կառավարող մեծամասնությունը համաձայնեց, որ ընդդիմության պատգամավորներից մեկը ղեկավարի իր 12 մշտական հանձնաժողովներից մեկը, ուրբաթ օրը, մեկ օր անց, երբ մերժվեց մեկ այլ թեկնածու, որը ներկայացվել էր միլիոնատեր Սամվել Կարապետյանի «Հզոր Հայաստան» խմբակցության կողմից:
«Հզոր Հայաստան» խմբակցությունը իրավականորեն իրավունք ունի երեք հանձնաժողովների նախագահներ նշանակելու: Նրա բոլոր սկզբնական թեկնածուները մերժվել էին իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կողմից հինգշաբթի օրը, խորհրդարանում տեղի ունեցած լարված հարց ու պատասխան սեսիաներից հետո:
Ընդդիմադիր խմբակցությունը, որը հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններում երկրորդ տեղը զբաղեցրեց, որոշեց ընտրել այլ թեկնածուներ: Մասնավորապես, նրանք Լիաննա Մանուկյանին առաջադրեցին որպես ֆինանսական և բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ: «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը բավարար քվեներ տրամադրեց նրա ընտրության համար:
Քվեարկությունից առաջ տեղի ունեցած կարճ քննարկման ընթացքում Մանուկյանը ավելի քիչ քննադատության ենթարկվեց իր կառավարող գործընկերների կողմից, քան «Հզոր Հայաստանի» նախորդ թեկնածուն՝ Հայկ Ֆարմանյանը, որը ավելի վաղ այս շաբաթ:
Իշխող կուսակցությունը նույն պատճառը ներկայացրեց մյուս երկու թեկնածուների մերժման համար: Նրանցից մեկը՝ Արեգա Հովսեփյանը, չորեքշաբթի օրը բախվեց հատկապես թշնամական հարցերի և քննադատության: Հովսեփյանը, որը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի բացահայտ քննադատ է, ասաց, որ իրեն հանգստացնում է, որ չի ընտրվել Եվրոպական ինտեգրման հանձնաժողովի նախագահ:
«Հզոր Հայաստան» խմբակցությունը ևս մեկ թեկնածու առաջադրեց այդ պաշտոնի համար: Ազգային ժողովը նրա վերաբերյալ քվեարկություն կանցկացնի այս ամսվա վերջում կամ հաջորդ ամսվա սկզբին:
Հայաստան դաշինքը, որը խորհրդարանում ներկայացված երկրորդ ընդդիմադիր խմբակցությունն է, միայն մեկ հանձնաժողովի նախագահություն ունի: «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը չխոչընդոտեց նրա թեկնածուի՝ Լիլիթ Գալստյանի ընտրությանը հինգշաբթի օրը: Գալստյանը կղեկավարի մարդու իրավունքների հարցերով հանձնաժողովը:
«Քաղաքացիական պայմանագրի» վերահսկողությունը օրենսդրության նկատմամբ նշանակում է, որ ընդդիմության հանձնաժողովի նախագահները, ինչպես նաև փոխնախագահ Արամ Վարդևանյանը, «Հզոր Հայաստան» խմբակցության անդամ, քիչ ազդեցություն կունենան ընդունվող օրենքների վրա:

The pro-government majority in Armenia’s parliament agreed to let an opposition lawmaker chair one of its 12 standing committees on Friday one day after rejecting another candidate for the post nominated by billionaire Samvel Karapetian’s Strong Armenia bloc.
Strong Armenia is legally eligible for installing three committee chairpersons. All of its initial nominees for those jobs were rebuffed by the ruling Civil Contract party on Thursday following tense question-and-answer sessions on the parliament floor.
The opposition bloc, which finished second in the June 7 parliamentary elections, responded by deciding to pick other candidates. In particular, it nominated Lianna Manukian as chairwoman of the parliament committee on fiscal and budgetary affairs. Civil Contract provided enough votes for her election.
During a short debate that preceded the vote, Manukian came under less scrutiny by her pro-government colleagues than Strong Armenia’s previous candidate, Hayk Farmanian, did earlier this week. Civil Contract deputies said they are concerned about Farmanian’s background, rather than political affiliation.
The ruling party gave the same reason for rejecting the two other nominees. One of them, Arega Hovsepian, faced particularly hostile questions and criticism on Wednesday. Hovsepian, who is a vocal critic of Prime Minister Nikol Pashinian, said afterwards that she is relieved not to have been elected chairwoman of the parliament committee on European integration.
Strong Armenia nominated another candidate for that post as well. The National Assembly will vote on him later this month or early next.
The Hayastan alliance, the second opposition group represented in the parliament, had only one committee chairmanship reserved for it. Civil Contract did not block the election of its candidate, Lilit Galstian, on Thursday. Galstian will chair a parliament panel dealing with human rights.
Civil Contract’s control of the legislature means that the opposition committee chairs as well as deputy speaker Aram Vartevanian, a Strong Armenia member, will have little impact on laws passed by it.