Միացյալ Արաբական Էմիրությունները հայտարարել են, որ դադարեցրել են Իրանի հետ առևտուրը, քանի որ հաղորդվել է, որ երկու բալիստիկ հրթիռներ են արձակվել Իրանից դեպի իրենց տարածքային ջրեր:
Հրթիռները ընկել են ջրի մեջ և վնաս կամ զոհեր չեն պատճառել, սակայն այս դեպքը նշում է հակամարտության վերադարձը Պարսից ծոցի տնտեսության ափերին:
ԱՄԷ-ն նշել է, որ առևտրի դադարեցման որոշումը կայացվել է "համայնքային և միջազգային խաղաղության և անվտանգության դեմ ուղղված տարածաշրջանային սրացումների" պատճառով:
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղայիին հերքել է, որ Թեհրանը հրթիռ է արձակել ԱՄԷ-ի վրա:
Հանդիպումները կանգ են առել
Այս միջադեպը տեղի է ունեցել ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հրադադարի կամ համաձայնագրի ուղղությամբ առաջընթացի բացակայության պայմաններում:

ОАЭ разорвали торговлю с Ираном после сообщения о ракетном ударе
Объединенные Арабские Эмираты заявили, что приостановили торговлю и финансовые операции с Ираном после сообщения о том, что два баллистических ракеты были запущены из этой страны в сторону их территориальных вод.
Обе ракеты упали в воду и не причинили ущерба или жертв, однако этот инцидент обозначает нежелательное возвращение конфликта на берега экономики Персидского залива.
ОАЭ сообщили, что приняли решение о приостановке торговли "в свете региональных эскалаций, которые подрывают региональный и международный мир и безопасность".
Пресс-секретарь иранского министерства иностранных дел Эсмаил Багаи опроверг утверждение о том, что Тегеран запустил ракету в сторону ОАЭ.
Переговоры остановлены
Этот инцидент произошел на фоне отсутствия прогресса в переговорах о прекращении огня между США и Ираном.
Президент США Дональд Трамп подтвердил, что в настоящее время не ведутся переговоры с Ираном и нет планов по их возобновлению.