Ամերիկյան Amazon.com Inc.-ը երկարաժամկետ էլեկտրաէներգիայի գնման համաձայնագրեր է կնքել Շվեդիայի չորս հողմային էլեկտրակայանների հետ՝ երկրում գործող իր տվյալների կենտրոնների էլեկտրաէներգիայի պահանջարկը բավարարելու համար:
Գործարքների արդյունքում Amazon-ի համար հասանելի հզորությունը կավելանա գրեթե 200 ՄՎտ-ով, իսկ բոլոր հողմային էլեկտրակայանների շահագործման հանձնումից հետո ընկերությունը Շվեդիայում կունենա գրեթե 1 ԳՎտ էլեկտրաէներգիայի մատակարարման հզորություն, հայտնել է Amazon-ը: Boarp, Dallebo և Fagelas հողմային էլեկտրակայանները, որոնք կառավարվում են Eolus-ի և OX2-ի կողմից, արդեն շահագործման են հանձնվել, իսկ Fagerasen-ը դեռ կառուցման փուլում է:
Amazon-ի տվյալներով՝ 1 ԳՎտ հզորությունը բավարար է մեկ տարվա ընթացքում ավելի քան 350 հազար տնային տնտեսություն էլեկտրաէներգիայով ապահովելու համար:
2025 թվականին ամերիկյան ընկերությունը Շվեդիայում «մաքուր» էներգիայի խոշորագույն կորպորատիվ գնորդն էր: Համաշխարհային մակարդակով Amazon-ը ներդրումներ է կատարել ավելի քան 700 նմանատիպ նախագծերում՝ ընդհանուր ավելի քան 40 ԳՎտ հզորությամբ, այդ թվում՝ Եվրոպայում՝ ավելի քան 10 ԳՎտ ընդհանուր հզորությամբ 260 նախագծում:

Американская компания Amazon.com Inc. подписала долгосрочные контракты на закупку электроэнергии с четырьмя ветровыми электростанциями в Швеции, чтобы удовлетворить потребности своих дата-центров в электроэнергии.
В результате сделок доступная мощность Amazon увеличится почти на 200 МВт, а после ввода в эксплуатацию всех ветровых электростанций компания получит почти 1 ГВт мощности для поставок электроэнергии в Швеции, сообщила Amazon. Ветроэлектростанции Boarp, Dallebo и Fagelas, управляемые Eolus и OX2, уже введены в эксплуатацию, а Fagerasen все еще находится на стадии строительства.
По данным Amazon, 1 ГВт мощности достаточно для обеспечения электроэнергией более 350 тысяч домохозяйств в течение года.
В 2025 году американская компания стала крупнейшим корпоративным покупателем «чистой» энергии в Швеции. На глобальном уровне Amazon инвестировала более чем в 700 подобных проектов с общей мощностью более 40 ГВт, включая более 10 ГВт в 260 проектах в Европе.