Ամերիկյան Amazon.com Inc.-ը երկարաժամկետ էլեկտրաէներգիայի գնման համաձայնագրեր է կնքել Շվեդիայի չորս հողմային էլեկտրակայանների հետ՝ երկրում գործող իր տվյալների կենտրոնների էլեկտրաէներգիայի պահանջարկը բավարարելու համար:
Գործարքների արդյունքում Amazon-ի համար հասանելի հզորությունը կավելանա գրեթե 200 ՄՎտ-ով, իսկ բոլոր հողմային էլեկտրակայանների շահագործման հանձնումից հետո ընկերությունը Շվեդիայում կունենա գրեթե 1 ԳՎտ էլեկտրաէներգիայի մատակարարման հզորություն, հայտնել է Amazon-ը: Boarp, Dallebo և Fagelas հողմային էլեկտրակայանները, որոնք կառավարվում են Eolus-ի և OX2-ի կողմից, արդեն շահագործման են հանձնվել, իսկ Fagerasen-ը դեռ կառուցման փուլում է:
Amazon-ի տվյալներով՝ 1 ԳՎտ հզորությունը բավարար է մեկ տարվա ընթացքում ավելի քան 350 հազար տնային տնտեսություն էլեկտրաէներգիայով ապահովելու համար:
2025 թվականին ամերիկյան ընկերությունը Շվեդիայում «մաքուր» էներգիայի խոշորագույն կորպորատիվ գնորդն էր: Համաշխարհային մակարդակով Amazon-ը ներդրումներ է կատարել ավելի քան 700 նմանատիպ նախագծերում՝ ընդհանուր ավելի քան 40 ԳՎտ հզորությամբ, այդ թվում՝ Եվրոպայում՝ ավելի քան 10 ԳՎտ ընդհանուր հզորությամբ 260 նախագծում:

American company Amazon.com Inc. has signed long-term electricity purchase agreements with four wind farms in Sweden to meet the electricity demand of its data centers operating in the country.
As a result of these agreements, Amazon's available capacity will increase by nearly 200 MW, and after the commissioning of all wind farms, the company will have nearly 1 GW of electricity supply capacity in Sweden, Amazon reported. The Boarp, Dallebo, and Fagelas wind farms, managed by Eolus and OX2, have already been commissioned, while Fagerasen is still under construction.
According to Amazon, 1 GW of capacity is sufficient to supply electricity to more than 350,000 households over a year.
In 2025, the American company was the largest corporate buyer of “clean” energy in Sweden. Globally, Amazon has invested in over 700 similar projects with a total capacity of more than 40 GW, including over 10 GW in 260 projects in Europe.